Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Hannes Arch - jeden z najlepszych pilotów zespołu Red Bulla, poza tym pilot akrobacyjny, paralotniowy, lotniowy, spadochroniarz klasyczny a także skoczek BASE urodził się 22 września 1967 roku, przez lata mieszkał w Trofalach (Austria) dziś jako miejsce zamieszkania podaje Salzburg, Los Angeles lub Hawaje. Jako szesnastolatek w 1983 roku rozpoczął przygodę z lataniem od lotni, w kolejnych latach doszło szybownictwo, skoki spadochronowe, paralotnie i pilotowanie samolotów. Jak sam piszę popularność zdobył chodząc na wysokie góry i latając niżej niż pozostali. Znakomicie jeździ na nartach w wieku dwudziestu lat był już jednym z najlepszych alpinistów austriackich. Studiował na Uniwersytecie w Grazu, przez pewien czas wykładał w tej uczelni. Długo tam nie zagościł, ponieważ jest świetnym paralotniarzem związał się z wytwórnią Paratech ze Szwajcarii jako pilot fabryczny. Jako jeden z pierwszych rozpoczął uprawianie akrobacji na paralotniach w 1995 roku z Ueli Gegenschatz i Andi Hediger założył zespół pokazujący akrobację na paralotniach. W 1996 roku zdobył dyplom pilota samolotowego i w 1998 roku wykonał pierwsze loty na akrobację lotniczą. W 2001 roku trening z jedną z najlepszych pilotek akrobacyjnych świata Katrin Maniury zaowocował zwycięstwem a mistrzostwach Szwajcarii w Akrobacji. W 2000 roku postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i założył firmę Airpro GmbH, firma specjalizowała się w filmowaniu z powietrza i produkcji filmów ekstremalnych. To właśnie Arch zorganizował znane zawody X-LAPS.

W 2000 roku wykonał pierwszy skok BASE
zaliczył między innymi skoki z alpejskich szczytów Eiger i Matterhorn (najwyższa ściana w Europie) W 2003 roku kupił samolot akrobacyjny Edge 540 w tym też roku zaproponowano mu stanowisko dyrektora organizacyjnego serii wyścigów Red Bulla, w tej roli sprawdził się znakomicie i stanowisko pełnił też w 2004 i 2005 roku.

W 2006 roku po raz pierwszy wystartował w serii Red Bulla jako zawodnik ścigający się, początki były trudne, pierwszy sezon potraktował jako naukę, licząc że wkrótce przyjdzie czas na lepsze występy. 2007 rok wykazał zwyżkę formy i kolejne zdobywane punkty lecz dopiero 2008 roku przyniósł pełen sukces, wygrał sezon 2008 zdobywając puchar dla zwycięzcy. Można by myśleć iż jest to ukoronowanie kariery lecz nikt nie wie do czego jeszcze zdolny jest Arch. Pierwszy wyścig tegorocznego cyklu ponownie wygrał Arch ...


Oprac. Jacek Waszczuk