Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Mirosław Wojciechowski urodził się nad polskim morzem w okolicach Gdańska 6 marca 1917 r. Mimo bliskości wód Bałtyku nie został marynarzem a lotnikiem. W 1934 r. zameldował się do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, która mieściła się w Bydgoszczy. Ukończył ją po trzech latach nauki jako… mechanik samolotowy. Z tą specjalnością został skierowany do 4 Pułku Lotniczego. Ten stacjonował w Toruniu. Będąc w pułku przeszedł kurs pilotażu. Następnie podniósł poprzeczkę swojej edukacji lotniczej wiedzy na Kursie Wyższego Pilotażu. Tak wyszkolony służył w eskadrze myśliwskiej 4 Pułku Myśliwskiego.
Brał udział w walkach we wrześniu 1939 r. Nie odniósł zwycięstw. Po przegranej tułaczym szlakiem za bronią ruszył do Francji. Dotarł do niej przez Rumunię. Gdy dopełnił się los Francji, ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł niezbędne przeszkolenie. Mając to za sobą został skierowany do polskiego dywizjonu myśliwskiego. 12 sierpnia 1940 r. rozpoczął swoją służbę w 303 Dywizjonie Myśliwskim imienia Tadeusza Kościuszki. Razem z rodakami z tego brał udział w powietrznej „Bitwie o Wielką Brytanię”. 15 września 1940 r. odnotował na swoim koncie zestrzelenie dwóch wrogich myśliwskich Me – 109. Co więcej razem z innym polskim lotnikiem pozbawił lotnictwo III Rzeszy bombowego Do – 17. Dwa dni po tym posłał do ziemi trzeciego swojego Me – 109. 2 lipca 1941 r., miał pecha. W czasie lotu nad Francją został ranny.
Od 11 listopada 1942 r. do 17 lutego 1943 r. przebywał w Szkole Instruktorów Pilotażu. Z niej wrócił do kolegów z 303 „Kościuszkowskiego” . Pożegnał ich 4 czerwca 1943 r. Tego dnia zakończył drugą turę lotów bojowych. „Odpoczywał” w Polskiej Szkole Pilotażu Wstępnego. Przekazywał swoją wiedzę innym pełniąc obowiązki instruktora pilotażu.
14 listopada 1945 r. ze Szkoły został przeniesiony do polskiej bazy lotniczej w Blackkpool. Do nowej wyzwolonej Polski nie wrócił. W 1947 r. odszedł z polskiego lotnictwa wojskowego. Przeszedł do RAF. Zmarł 22 października 1956 r. Pochowany został na cmentarzu w Over Wallop.


Konrad RYDOŁOWSKI