Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Kazimierz Wünsche - urodził się 5 czerwca 1919 r. w Jarosławiu. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Bydgoszczy, Gimnazjum kończył w rodzinnym Jarosławiu. Po ukończeniu piątej klasy wstąpił do szkoły pilotów w Bydgoszczy. Szkolony był na pilota myśliwskiego. Przydzielony został do eskadry myśliwskiej w Warszawie. Pozostał z nią w niej do wybuchu wojny.

17 września, 1939 r. po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski ewakuował się do Rumunii. Początkowo internowany i osadzony w obozie, uciekł. Dotarł do przez Morze Czarne do Francji. We Francji przeszkolił się do walki na myśliwcach francuskich w bazie Lyon - Bron. W połowie maja 1940 r. został przydzielony do polskiego klucza. Po poddaniu się wojsk francuskich udał się do Anglii. 2 sierpnia 1940 r. został przydzielony polskiego dywizjonu myśliwskiego. Zaczął z nim latać bojowo. W czasie jednej z walk został trafiony. Ratował się na spadochronie. Był ranny w nogę i poparzony. Przy lądowaniu doznał urazu kręgosłupa. Trafił do szpitala. Po powrocie do zdrowia otrzymał przydział z powrotem do swojego dywizjonu. We wrześniu 1942 r. został przeniesiony do OTU na stanowisko instruktora dla uczniów pilotów myśliwskich. Do latania jako myśliwiec wrócił w połowie marca 1943 r. W międzyczasie ukończył kurs dla oficerów. Po nim został skierowany na odpoczynek. Po skończeniu tego wrócił do służby bojowej. Latał w następnym naszym polskim dywizjonie. Brał udział w osłonie lądowania w Normandii oraz zwalczania latających bomb.

Z początkiem grudnia 1945 r. przeniesiony został do nowego polskiego dywizjonu jako oficer nawigacyjny. Na stanowisku tym służył do czasu rozwiązania to jest stycznia 1947 r. Tego samego roku powrócił do Polski. Otrzymał posadę instruktora w Dęblinie. W Ludowym Lotnictwie Polskim służył do 1952 r. kiedy to został zwolniony w ramach czystek jakie dotknęły tych z „nieodpowiednią” przeszłością. Udało mu się znaleźć nową posadę i od października 1952 r. był kontrolerem technicznym. Czas jakiś pracował w Państwowej Komunikacji Samochodowej w Warszawie. Chciał latać. We wrześniu 1955 r. napisał podanie do Ministra Zdrowia. Prosił o przyjęcie do lotnictwa sanitarnego. Od 1 stycznia 1956 r. już latał jako pilot Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Rok później znalazł się w Warszawie jako pilot Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego. W 1963 r. latał do objętego epidemią ospy Wrocławia. Latał sanitarnie w kraju i zagranicą. Miał przeszkolenie jako pilot śmigłowcowy. Latał ratunkowo w górach. W 1970 r. przeszedł zawał. To było przyczyną zakończenia pracy w lotnictwie. Kazimierz Wünsche zmarł 10 lipca 1980 r. w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.


Oprac Konrad Rydołowski