Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Józef Waroński urodził się 1 stycznia 1907 r. na Górnym Śląsku. Uczył się w Chorzowie. We wrześniu 1927 r. wstąpił na ochotnika do wojska. Trafił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej jako pomocnik mechanika. Rozkazem z 11 listopada 1930 r. został przeniesiony do eskadry w 4 pułku lotniczego w Toruniu jako mechanik. 10 kwietnia 1931r. odszedł do Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy na przeszkolenie w pilotażu samolotów.

 

Po odbyciu tego wrócił do grodu Kopernika. Służył w nim do końca września 1935 r. W między czasie ukończył kurs wyższego pilotażu w Grudziądzu. Odbywał szkolenie oficerskie w Bydgoszczy i Dęblinie. 15 października 1938 r. został promowany do stopnia podporucznika. Po otrzymał przydział do eskadry liniowej w Krakowie. Eskadra ta w ramach przygotowań do wojny została włączona do lotnictwa Armii „Karpaty". Zajmowała po przebazowaniu między innymi lotnisko Skniłów. Na jednym z polowych lotnisk Józefa zastał wybuch II wojny światowej. Trzeciego dnia działań bojowych brał udział w nalocie na kolumnę pancerną na szosie Nowy Targ – Chabówka. 5 września wykonywał podobne zadanie pomiędzy Pińczowem a Kielcami, 7 września wykonywał rozpoznanie w rejonie Jarosławia, Przeworska, Łańcuta i Rzeszowa.

 

9 września rozpoznawał okolice Jarosław – Krosno – Jasło –Rzeszów – Kolbuszowa – Mielec – Tarnobrzeg - Brześć. 17 września 1939 r. wystartował do Rumunii. 18 września drogą powietrzną znalazł się w Bukareszcie. W stolicy Rumunii zdał samolot miejscowym żołnierzom. Następnie przedostał się do Balciku. Z tego czarnomorskiego portu na pokładzie statku odpłynął do Bejrutu. Z Bliskiego Wschodu przedostał się również drogą morską do Francji. Wyokrętował się w Marsylii 29 października 1939 r. We Francji przebywał początkowo w obozie dla oficerów lotnictwa w Salon.

 

Z końcem pamiętnego 1939 r. został wyznaczony do służby w polskim lotnictwie bombowym. Na początku stycznia 1940 r. odpłynął do Wielkiej Brytanii. Uzyskał skierowanie do polskiego obozu na stacji RAF Eastchurch. Po odbytym tam szkoleniu znalazł się w Bramcote na lotnisku 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej". W drugiej połowie września wziął udział w bombardowaniu nieprzyjaciela. Bombowce atakowały port w Boulogne. Latał bojowo nad francuskie porty w których Niemcy przygotowali flotę inwazyjną przeciwko Wielkiej Brytanii. W nocy z 24 na 25 września 1940 r. razem ze swoją załogą wystartował na kolejne bombardowanie Boulogne. W czasie lotu nie opodal własnego lotniska został zaatakowany przez nocnego niemieckiego myśliwca. Pilot nie zdołał wyprowadzić. Polski bombowiec rozbił się ze swoim niebezpiecznym ładunkiem. Nikt z załogi nie ocalał. Jozef Waroński został pochowany na przykościelnym cmentarzu w Honington.

 

Konrad RYDOŁOWSKI