Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Antoni Voellnagel - urodził się w Warszawie 16 grudnia 1911 r. Tam także uczęszczał do szkoły i uzyskał świadectwo maturalne. Był absolwentem gimnazjum im Jana Zamoyskiego z 1931 r. Mając maturę w kieszeni pośpieszył spełnić obywatelski obowiązek odbycia służby wojskowej. Trafił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Ukończył ją z wysoką, 14. lokatą. Otrzymał przydział do 5. Pułku Lotniczego. Stacjonował z nim na lotniskach Lidy i Wilna. W czasie służby w Wilnie zapisał się do miejscowego aeroklubu. Będąc jego pilotem ukończył kurs pilotów samolotów turystycznych. Przez dwa lata studiował w Warszawie w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po ukończeniu tej uczelni, na rok przed wybuchem II wojny światowej został przesunięty do Dęblina, gdzie został oficerem sportowym. Centrum Wyszkolenia Lotnictwa opuścił nie z własnej woli w sierpniu 1939 r. Przełożeni wydelegowali go na specjalistyczny kurs. Antoni miał zapoznać się z zagadnieniami obrony przeciwlotniczej lotniska.

 

PSP_Dywizjon_301

Symbol 301. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Pomorskiej"

 

Gdy wybuchła wojna Voellnagel znalazł się w Plutonie Rozpoznawczym Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. Latał na loty rozpoznawcze i łącznikowe. Kiedy dopełnił się tragiczny los Polski, znalazł się w Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł przeszkolenie obowiązujące nawigatorów samolotowych. Antoni był w Polsce obserwatorem.

 

Mając za sobą przeszkolenie trafił do sformowanego polskiego dywizjonu bombowego. Przydzielono go do 301 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Pomorskiej".

 

Vickers_Wellington_Mk2

Antoni Voellnagel zginął podczas lotu Vickers Wellingtonem (zdjęcie)


Z chwilą skończeniu tury lotów bojowych przeszedł do Royal Air Force. Należał do tych nielicznych, którzy znaleźli się w 138 Dywizjonie RAF. Do jego zadań było niesienie pomocy z powietrza ruchowi oporu w okupowanych krajach. Lotnicy z tej jednostki mieli tworzyć w przyszłości polską eskadrę o podobnych zadaniach. W czasie wykonywania lotu nad Czechosłowację zginął ze swoją załogą śmiercią lotnika 21 kwietnia 1942 r.  wykonujący zadanie rozbił się o szczyt góry na granicy Austrii i Niemiec. Kapitan obserwator Antoni Voellnagel został pochowany na brytyjskim cmentarzu wojskowym w Niemczech.   

 

 

Tekst: Konrad Rydołowski

Fot. wikipedia.org