Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Władysław Szulkowski - urodził się 6 listopada 1909 r. Po zdaniu egzaminów maturalnych rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Wybrał lotnictwo. Mając w kieszeni maturę wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Ukończył ją w 1933 r. Promocją z 15 sierpnia 1933 r. otrzymał stopień podporucznika – obserwatora. Wybuch II wojny światowej zastał go Ułężu. Szulkowski był instruktorem na Kursie Wyższego Pilotażu.

Nie siedział bezczynnie na ziemi. Wziął udział w walce w obronie polskiego nieba. Po kapitulacji dzieląc swój los z losem innych lotników przeszedł granicę z Rumunią. Następnie znalazł się we Francji. Gdy ta skapitulowała ruszył z transportem ewakuacyjnym do Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii odbył przeszkolenie w Aston Down. Po skończonym kursie w 5 OTU rozpoczął loty bojowe. Latał jak wielu jego rodaków w RAF. Był przydzielony do 65 Dywizjonu Myśliwskiego. Stacjonował z nim w Hornchurch. Z niego startował do Bitwy o Wielką Brytanię. 22 sierpnia 1940 r. w czasie walki zestrzelił nieprzyjacielskiego Me – 109. Z chwilą formowania jednego z polskich dywizjonów myśliwskich odszedł do tego. Od dnia 21 stycznia 1941 r. stał się pilotem 315 Dywizjonu Myśliwskiego. Razem z „Dębliniakami” latał do swojej tragicznej śmierci. Zginął śmiercią lotnika 27 marca 1941 r. Jego samolot zderzył się z inną polską maszyną. Obaj lotnicy polegli. Szczątki samolotów wpadły do wody.

Ciało Szulkowskiego zostało odnalezione. Drugiego naszego rodaka pochłonęło morze. Władysław Szulkowski został pochowany na cmentarzu w Liverpool ( West Derby ).

 

Oprac. Konrad Rydołowski