Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Kazimierz Sławiński - przyszedł na świat 7 lipca 1914 r. w Kijowie. Gdy miał 6 lat razem z rodzicami zamieszkał w Toruniu. W grodzie Kopernika pobierał nauki w szkole powszechnej i gimnazjum. Od 1932 r. rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Jako ochotnik trafił do artylerzystów. Jednak między 13 a 15 lutego 1933 r. powtórnie znalazł się w mieście pierników. Odbył w nim kurs wśród baloniarzy. Z tego w tym samym mieście został skierowany do Szkoły Podchorążych Artylerii. Ukończył tę w stopniu podporucznika. Następnie po ukończeniu nowego kursu (obserwatorów balonowych) pełnił służbę w jednostce balonowej w Toruniu. W grudniu 1937 r. został skierowany do Dęblina. Ten ukończył w czerwcu 1938 r. Po nim kolejny raz wrócił do miasta nad Wisłą. Otrzymał przydział do pułku lotniczego. W czasie służby w wojsku był członkiem Aeroklubu Pomorskiego. Latając w nim uzyskał uprawnienia pilota: balonowego, samolotowego i szybowcowego.

Wybuch II wojny światowej zastał go w lotnictwie Armii „Poznań”. Latał w niej jako obserwator. 19 września 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej. Był członkiem organizacji konspiracyjnych. Do końca stycznia 1945 r. przebywał w oflagach jenieckich.

Po wyzwoleniu wrócił do Polski. Podjął pracę w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Latał jako pilot na liniach krajowych i zagranicznych. Przez dziesięć lat (1949 – 1959) znalazł się poza lotnictwem. Czas ten wykorzystał na studia. Ukończył Politechnikę Warszawską z dyplomem Wydziału Architektury. Następnie pracował w Zarządzie Ruchu Lotniczego i Lotnisk. Przygody ze swojego życia i o związkach Polski z lotnictwem opisał w wielu artykułach prasowych i książkach. Chyba niewielu z nas kojarzy, autora z filmem. Na podstawie jego książki „Powietrzne awantury” został nakręcony film „Paryż – Warszawa bez wizy” a na podstawie „Przygód kanoniera Dolasa”, Tadeusz Chmielewski oprał scenariusz i nakręcił film „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Sławiński zmarł w Warszawie 8 października 1985 r. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.


Oprac. Konrad Rydołowski