Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Gerard Ranoszek - urodził się 4 listopada 1911 r. w okolicach Lublińca. Po zdanej w 1930 r. maturze rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej. W 1931 r. ukończył kurs szybowcowy oraz szkolenie samolotowe. W 1932 r. przerwał studia. Odbywał służbę wojskową. Od początku 1933 r. szkolił się w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po jej ukończeniu jesienią trafił do pułku lotniczego w Poznaniu i w Toruniu. 1 stycznia 1935 r. został promowany do stopnia podporucznika pilota. Startował w ogólnopolskich zawodach lotniczych. Był instruktorem pilotażu w Ministerstwie Komunikacji. Latał również jako pilot doświadczalny w Instytucie Technicznym Lotnictwa. W tym czasie wrócił na Politechnikę Gdańską aby dokończyć studia. W 1938 r. został skreślony z listy studentów. Wobec powyższego postanowił skończyć studia na Politechnice Warszawskiej. W tym jednak, przeszkodził mu wybuch wojny.

Pod koniec sierpnia 1939 r. został zmobilizowany. Otrzymał przydział do eskadry rozpoznawczej. Miał latać łącznikowo. 17 września poleciał na poszukiwanie kwatery Naczelnego Wodza. Samolot został ostrzelany z ziemi. Pilot lądował przymusowo. Zdołał uciec przed Armią Czerwoną. Przedostał się do Warszawy. Z niej przez Słowację i Węgry ruszył do Francji. Trafił do bazy Lyon - Bron. Przeszedł przeszkolenie na samolotach francuskich. W obliczu szybkich postępów armii niemieckiej ewakuował się przez Tuluzę do Afryki. Z Oranu do Casablanki i dalej popłynął do Anglii. W niej ponownie się przeszkolił. Teraz posiadł umiejętności latania na angielskich płatowcach. W wyniku tego otrzymał swój nowy przydział. Latał w służbie patrolowej.

W lutym 1942 r. Ranoszek odszedł do polskiego nocnego dywizjonu myśliwskiego. Tu ukończył kurs nocnych myśliwców. Pod koniec grudnia 1942 r. znów pogłębił swoją wiedzę. W czerwcu 1943 r. odszedł na odpoczynek bojowy. Otrzymał posting do sztabu Grupy Myśliwskiej na stanowisko polskiego oficera łącznikowego. Aby po powrocie z niego objąć dowodzenie dywizjonem Po zdaniu dowodzenia znalazł się w USA na kursie oficerów sztabu. W 1947 r. odszedł z wojska. Do wolnej Polski nie wrócił. Wyemigrował do Południowej Afryki. Założył własne przedsiębiorstwo. Ale dalej latał. Kilkakrotnie odwiedzał Polskę. Zmarł 17 lipca 1992 r. w Afryce, w wieku 80 lat. Po kremacji jego prochy sprowadzono do Polski.

Oprac. Konrad Rydołowski