Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Zdzisław Radomski  Zdzisław Radomski

 


Zdzisław Radomski – urodził się 28 stycznia 1915 r. w Kruszwicy. Szkołę powszechną ukończył w Inowrocławiu, a dalszą naukę kontynuował w poznańskim gimnazjum. Z lotnictwem zetknął się w 1933 r. Brał udział w kursie szybowcowym w Ostrzeszowie. Po zdanej maturze jesienią 1935 r. wstąpił do wojska. Odbył przeszkolenie unitarne w pułku piechoty w Gnieźnie. Na początku 1936 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w październiku 1936 r. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu. Po pierwszym roku porzucił je. Zdecydował się na służbę wojskową w lotnictwie. Otrzymał przydział do CWL-1 w charakterze instruktora.

 

W sierpniu 1939 r. został przeniesiony do pułku lotniczego stacjonującego w Poznaniu. W walkach nie brał udziału. Ewakuował się z personelem Bazy Lotniczej nr 3. Po agresji radzieckiej na Polskę przedostał się do Rumunii, gdzie został internowany. Uciekł. Przez Jugosławię i Włochy dotarł do Francji. Tam został skierowany do polskiego Centrum Wyszkolenia Lotnictwa Lyon-Bron. W czasie kampanii francuskiej w maju i czerwcu 1940 r. nie walczył. Po upadku Francji ewakuował się do Algierii, Oranu. Następnie z Casablanki po zaokrętowaniu się na brytyjski statek popłynął do Liverpoolu.

 

Na Wyspie Ostatniej Nadziei trafił do Blackpool. 24 marca 1941 r. został skierowany do Szkoły Współpracy z Armią znajdującej się na lotnisku w Old Sarum. 14 kwietnia 1941 r. został przeniesiony do 55. OTU w Usworth. Tu przeszedł przeszkolenie jako pilot myśliwski. Będąc już myśliwcem, trafił do 32 squadronu, gdzie nie został długo. 30 lipca 1941 r. otrzymał posting do polskiego 306 Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego".

 

Symbol 306 Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego"

Symbol 306 Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego"

 

Po przybyciu odniósł pierwsze zwycięstwo powietrzne. 16 sierpnia 1941 r. w locie nad Francją zestrzelił Me-109. Sam także został trafiony. Mimo uszkodzonego samolotu wrócił na macierzyste lotnisko. 27 sierpnia znów w locie nad Francją ponownie został trafiony przez Me-109. Pocisk z działka myśliwca ranił go w lewą rękę. Mimo upływu krwi uniknął zestrzelenia. Dociągnął do Wielkiej Brytanii. Udało mu się wylądować w okolicach Deal. Nieprzytomne pilota z kabiny wyciągnęli Anglicy i zabrali do szpitala. Dzięki transfuzji krwi i amputacji ręki przeżył.

 

Symbol 307 Dywizjonu Myśliwskiego „Lwowskich Puchaczy"

Symbol 307 Dywizjonu Myśliwskiego „Lwowskich Puchaczy"

 

Niezdolny do latania został oddelegowany na kurs dla kontrolerów naziemnych stanowisk dowodzenia. Po nim został przydzielony jako kontroler do polskiego nocnego 307 Dywizjonu Myśliwskiego „Lwowskich Puchaczy". 11 września 1942 r. został przeniesiony na podobne stanowisko do 317 Dywizjonu „Wileńskiego". Od 8 grudnia 1943 r. był kontrolerem na stacji RAF Northolt. 15 lutego 1944 r. uzyskał stałe zwolnienie z Polskich Sił Powietrznych. W 1946 r. opuścił gościnną Wyspę i wrócił do Polski. Zamieszkał w Poznaniu. W czerwcu 1948 r. został aresztowany i osadzony w Warszawie (więzienie mokotowskie). Po wyjściu na wolność uciekł na Zachód. Ostatecznie osiedlił się w Kanadzie. Zmarł 21 stycznia 2000 r.

 

 

Oprac. Konrad Rydołowski

Fot. wikipedia.org, polisharirforce.pl