Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Władysław Polesiński - urodził się 8 września 1906 r. w Żelechowie w woj. lubelskim. Był absolwentem Korpusu Kadetów. Ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą w Grudziądzu. Swoją służbę w lotnictwie rozpoczął w 2 Pułku Lotniczym; stacjonował z nim w Krakowie. W latach 1931-1937 należał w swoim pułku do personelu naziemnego. Na pięć lat przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował prawo. Nie przeszkadzało mu to podniesienia swoich kwalifikacji w wojsku. W latach 1935-1937 Podlesiński był słuchaczem Wyższej Szkoły Wojennej. W 1936 został kierownikiem referatu w Wydziale Studiów Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1938 roku został mianowany kapitanem, a 2 maja 1938 odznaczony brązowym Medalem za Długoletnią Służbę (poniżej).

 

247px-Medal_za-dlugoletnia-sluzbe1_POL  247px-Medal_za-dlugoletnia-sluzbe1_POL

 

To on tworzył i przewodził Rycerski Zakon Krzyża i Miecza – polską tajną organizację o charakterze katolickim i moralnym skupiająca wojskowych, działająca w końcowym okresie II Rzeczypospolitej i w pierwszych latach okupacji niemieckiej. Był także prekursorem Apelu Jasnogórskiego. Już po zdanych egzaminach na Uniwersytecie Jagiellońskim został przeniesiony do Warszawy. Tu w syrenim grodzie otrzymał przydział do 1 Pułku Lotniczego. Był dowódcą jednej z eskadr. W lipcu 1939 r. w wyczuwalnej atmosferze zagrożenia dla Polski otrzymał przydział do lotniczego sztabu w Armii „Modlin”. Gdy wybuchła wojna znajdował się w jej szeregach. Z chwilą przegranej i odwrotu Armii „Modlin” znalazł się w stolicy. Tworzył Zespół Lotniczy. Skupił przy sobie lotników, którzy działali przy Dowództwie Obrony Warszawy.

 

Lublin_Rxiii

R-XIII/D "Lublin"

 

W czasie walk o stolicę wykonywał loty łącznikowe. 16 września 1939 wystartował z lotniska mokotowskiego z por. dypl. pil. Ludwikiem Kózką w samolocie R-XIII/D "Lublin" z zadaniem nawiązania łączności z Naczelnym Dowódcą Lotncictwa i OPL w Brześciu n. Bugiem. Samolot został ostrzelany przez niemiecką obronę przeciwlotniczą i musiał lądować. Obaj ranni lotnicy dostali się do niewoli niemieckiej. Kpt. Polesiński został w stanie ciężkim przewieziony do szpitala, gdzie zmarł w ostatnich dniach września.

 

 

Tekst: Konrad Rydołowski

Fot. wikipedia.org