Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Edmund Hofmokl – Ostrowski urodził się z dala od Polski. Przyszedł na świat w cesarsko – królewskim Wiedniu 23 grudnia 1908 r. W Polsce zdał egzaminy maturalne w Toruniu. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Ukończył kilka semestrów na Uniwersytecie w rodzinnym mieście. Po powrocie do Polski rozpoczął służbę wojskową. Służył początkowo w szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty a następnie w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa.

 

Praktykę lotniczą odbył w 5 Pułku Lotniczym. Z tego na własną prośbę odszedł do Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Szkołę w Dęblinie ukończył w stopniu podporucznika ze specjalnością obserwator. W 1934 r. odszedł do warszawy. W syrenim grodzie rozpoczął służbę wśród lotników 1 Pułku Lotniczego. Stacjonował na warszawskim Okęciu. Początkowo był przydzielony do eskadry treningowej. Z niej rozkazem został przesunięty do eskadry obserwacyjnej.

 

W celu zdobywania dalszych umiejętności ukończył kurs pilotów szybowcowych w Ustianowej. Z tej na własną prośbę został odkomenderowany do Dęblina. W Dęblinie w CWOL przechodził kurs pilotażu podstawowego. Zginął śmiercią lotnika w czasie lotu szkolnego 29 maja 1935 r. Instruktor nie zdążył skorygować błędu ucznia. Zginął razem z nim. Instruktorem w tym ostatnim locie był porucznik pilot obserwator Stanisław Latwis. Podporucznik obserwator ( uczeń ) Edmund Wilhelm Ostrowski – Hofmokl został pochowany

na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

Konrad RYDOŁOWSKI