Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Karol Orłoś - urodził się 9 lipca 1894 r. w okolicach Humania na Ukrainie. W czasach szkolnych manifestował swoją polskość, ale rzecz jasna nie czynił tego jawnie. Świadectwo maturalne uzyskał w 1914 r. Miał szczęście uniknąć służby wojskowej w armii rosyjskiej.

 

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości, znalazł się w kraju. Teraz nic nie stało na przeszkodzie jego służbie wojskowej i Karol Orłoś wstąpił do piechoty. Służył w 36. Pułku Piechoty. Będąc żołnierzem Legii Akademickiej ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty, a z niej przeszedł do lotnictwa. Miał za sobą ukończony kurs obserwatorów lotniczych. Tak wykształcony rozpoczął służbę w eskadrze wywiadowczej. Latał na rozpoznawcze loty w czasie walk na froncie wschodnim. Gdy zamilkły działa i nastał czas pokoju, pogłębiał swoją lotniczą wiedzę. Skończył Niższą Szkołę Pilotażu a następnie Wyższą. Pracował jakiś czas w fabryce samolotów Plage & Laśkiewicz. Był kontrolerem wojskowym.

 

Z tej lubelskiej fabryki został powołany do Grudziądza. Powierzono właśnie jemu w Oficerskiej Szkole Lotnictwa stanowisko instruktora i dowodzenie eskadrą szkolną. W październiku 1926 r. Orłoś został  szefem pilotów wspomnianej Szkoły. Rok później został przeniesiony do Dęblina. Podobnie dowodził eskadrą szkolną. Był także szefem pilotażu. Zginął śmiercią lotnika w wypadku samolotowym 25 lipca 1931 r. w Dęblinie. Samolot pilotowany przez niego zderzył się z samolotem ucznia.

 

 

Tekst. Konrad Rydołowski