Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Mieczysław Mümler - przyszedł na świat 10 grudnia 1899 r. we Lwowie Do szkoły powszechnej i średniej uczęszczał w rodzinnym mieście l listopada 1918 r. znalazł się wśród polskich obrońców Lwowa. W czasie walk został ranny. W lutym 1919 r. został przydzielony do Pułku Artylerii Polowej Legionów. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Trzy lata później ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii. Został mianowany do stopnia podporucznika artylerii. Otrzymał przydział służbowy do Pułku Artylerii Polowej w grodzie Kraka. W 1926 r. złożył podanie o przeniesienie do lotnictwa, do którego został przyjęty.

Ukończył aplikacyjny kurs pilotażu w Pułku Myśliwskim, który stacjonował w Lidzie Po jego ukończeniu został przeniesiony z korpusu oficerów artylerii do korpusu oficerów lotnictwa. Przydzielony był do Pułku Lotniczego w Poznaniu. W 1929 r.został dowódcą eskadry myśliwskiej tego pułku. W późniejszym okresie odkomenderowano go do Wyższej Szkoły Pilotażu w Grudziądzu. Tu był instruktorem pilotażu. Na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej został dowódcą w Dywizjonie Myśliwskim. W październiku 1938 r. razem z nim wszedł do grupy operacyjnej generała Boronowskiego. Po rozformowaniu swojego pułku otrzymał przydział do Armii „Poznań" W Wojnie Obronnej 1939 r. latał bojowo.

6 września zestrzelił samolot He 111 a 12 września He 111 i Hs 126. Razem z oddziałami generała Kutrzeby znalazł się między walczącymi nad Bzurą. 17 września wystartował z kluczem z okrążenia w kierunku Lublina. Nad Brześciem zostali ostrzelani. Samoloty uległy rozproszeniu. Dzień później podjął decyzję o przelocie do Rumunii. W Rumunii został internowany. Jesienią przedostał się do Francji. Trafił do Salon, a z niego do bazy lotniczej w okolicach Lyonu. Tu został organizatorem i dowódcą dywizjonu myśliwskiego. Z chwilą rozpoczęcia działań francusko niemieckich trafił na front. 1 czerwca 1940 r. zestrzelił samolot He 111 a 15 czerwca Do 17. Po kapitulacji Francji przeleciał nad Morzem Śródziemnym do Algieru i dalej do Maroka. Z Casablanki odpłynął do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei trafił do Blackpool.

Rozpoczął tworzenie i dowodzenie 302 Dywizjonem Myśliwskim „Poznańskim” 18 września 1940 r. zestrzelił bombowego Do 215. Dywizjonem dowodził do 9 grudnia 1940 r. Ukończył kurs instruktorski w Upavon. Pod koniec lutego 1941 r. został szefem pilotażu w 58 Operational Training Unit i 55 OTU w Sunderland. We wrześniu 1942 r. został dowódcą RAF Station Northolt. Nie miał wielu okazji do lotów bojowych. Kiedy już usiadł w kabinie myśliwca 3 lutego 1943 r. uszkodził FW – 190. 24  października 1943 r. objął funkcję oficera łącznikowego. W 1945 r. z 84 Grupą RAF znalazł się po drugiej stronie Kanału. Po powrocie do Anglii pod koniec 1946 r. został zdemobilizowany. Jako cywil zamieszkał w Londynie. Podjął się pracy poza lotnictwem. Należał do Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. Udzielał się w Kole Seniorów Lotnictwa. Obywatelstwa brytyjskiego nie przyjął. Do wyzwolonej Polski nie wrócił. Zmarł z dala od ojczystego bronionego przez siebie Lwowa w Londynie 5 września 1985 r.

 

Oprac. Konrad Rydołowski