Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Mieczysław Medwecki urodził się 7 czerwca 1904 r. Swoją przygodę z wojskiem rozpoczął od 19 Pułku Ułanów Wołyńskich. Po ukończeniu Korpus Kadetów i Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie otrzymał przydział do 6 pułku lotniczego. W 1930 r. ukończył kurs pilotażu wyższego. Między jego wykładowcami znajdował się Jerzy Bajan. Następstwem tego kursu było przeniesienie do dywizjonu myśliwskiego w 2 pułku lotniczym.

 

Ten stacjonował w Krakowie. W czasie służby pod Wawelem przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia. Na rok przed wybuchem wojny został dowódcą eskadry we wspomnianym pułku. W sierpniu 1939 r. jego eskadrę razem z dwoma innymi przeniesiono z lotniska w Rakowicach na polowe lotnisko w Balicach. 1 września 1939 r. w godzinach rannych został poderwany w powietrze. Eskadra startowała do walki z wyprawą bombową

 

Jej celem był Kraków. Doszło tu do walki z He - 111 i Ju-87. Walka skończyła się zwycięstwem przeciwnika. Polski myśliwiec został trafiony celną serią. Pilot zginął. Samolot eksplodował w powietrzu. Kapitan Mieczysław Medwecki został pochowany na cmentarzu w Morawicy. Był pierwszym lotnikiem alianckim, który zginął w czasie tej wojny światowej. Mieszkańcy Morawicy nie zapomnieli o bohaterskim lotniku. Miejscowa szkoła podstawowa otrzymała jego imię. Rzecz ciekawa, że ciekawa do lat 70 jego żona nie wiedziała, o losach swojego męża. Poszukiwała go między innymi przez Polski Czerwony Krzyż. To dzięki tej instytucji udało się odszukać pewny ślad. Ten prowadził do Morawicy. Dzięki pomocy miejscowej ludności odnalazła grób małżonka.

Konrad RYDOŁOWSKI