Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Stefan Loth - urodził się w Warszawie w 1896 r. W syrenim grodzie ukończył szkołę średnią. Studiował w Rosji. Jako poddany cara służył w jego wojsku. To właśnie w szeregach armii rosyjskiej zastał wybuch I wojny światowej. Mając na sobie obcy mundur, czuł się Polakiem.

 

Gdy dotarły do niego wiadomości, że w Rosji są formowane polskie oddziały, nie zawahał się. Przeszedł do nich. Znalazł się w I Korpusie Polskim na wschodzie. W czasie działań bojowych został ranny. Po wyleczeniu rannej nogi wrócił na front. Został dowódcą kompanii w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Gdy umilkły działa nie zdjął munduru. Rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Wojennej. Po jej ukończeniu z wyróżnieniem, jako oficer dyplomowany został szefem sztabu 28 Dywizji Piechoty. Jego wybitne umiejętności w pracy zwróciły uwagę Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. To stanowisko było obsadzone przez generała Gustawa Orlicz – Dreszera. Wkrótce Stefan Loth został przeniesiony na stanowisko oficera jego sztabu.

 

Stefan Loth umiejętnie dzielił pracę zawodową z działalnością społeczną. Grał w piłkę nożną, będąc przez 10 lat (1919-1929) zawodnikiem Polonii Warszawa. Był także jednym z inicjatorów powstania klubu. W 1921 r. „Polonia” zdobyła tytuł wicemistrzowski kraju. Jej wiceprezesem był nie kto inny a Stefan Loth. Także pięć lat później „Czarne Koszule” były drugą drużyną w Polsce. Zagrał jeden mecz w reprezentacji Polski, 4 lipca 1926 r. z Estonią. Po zakończeniu kariery piłkarza, w latach 1929-1931 został trenerem naszej reprezentacji.

 

Będąc najbliższym współpracownikiem generała Orliz–Dreszera wielokrotnie towarzyszył w podróżach służbowych. Był z nim również po nominowaniu go na stanowisko Inspektora Obrony Powietrznej Państwa. Nie wiedział, że 16 lipca 1936 r. wyruszają w swoją ostatnią wspólną podróż. Tego dnia zginął śmiercią lotnika w wypadku pod Orłowem. Samolot (RWD–9) na którego pokładzie się znajdował generał Dreszer i podpułkownik dyplomowany Loth runął do Bałtyku. Razem z nimi zginął kapitan pilot Aleksander Łagiewski. Podpułkownik dyplomowany Stefan Loth został pochowany w syrenim grodzie na Cmentarzu Ewangelickim.  

 

Oprac. Konrad Rydołowski