Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Mirosław Leśniewski - przyszedł na świat 7 czerwca 1903 r. Nauki pobierał w Inowrocławiu. Po zdaniu egzaminów maturalnych w 1926 r. został powołany do odbycia służby wojskowej. Od lipca 1926 r. do kwietnia 1927 r. był słuchaczem Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Następnie trafił do Bydgoszczy. W mieście nad Brdą kontynuował lotniczą edukację w Szkole Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy.

Rok później kształcił się w Szkole Podchorążych Lotnictwa. Naukę zakończył w 1930 r. Otrzymał przydział do pułku lotniczego stacjonującego w Toruniu. W czasie pełnienia służby nie ominęły go wypadki. Raz, w czasie wykonywania akrobacji został oblany benzyną. Drugim razem w czasie strzelania podleciał za blisko holowanego rękawa. Zaczepił o niego końcówką śmigła. W obu tych wypadkach udało się bezpiecznie wylądować.

Kiedy wybuchła wojna nie zabrakło go w walkach w obronie polskiego nieba. Wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Drugiego dnia wojny dowodzona przez niego eskadra zaatakowała niemiecką wyprawę bombową. Leśniewski zgłosił zestrzelenie dwóch maszyn wroga. 4 września razem ze Stanisławem Skalskim Karolem Pniakiem wystartował do lotu bojowego. Mieli do przechwycenia nieprzyjacielski samolot rozpoznawczy. Znaleźli wroga. Ostrzelali. Wroga maszyna została uszkodzona. Jeszcze tego samego dnia startował do lotu po raz drugi. Doszło do powietrznej walki z wyprawą bombową i jej osłoną. W tej która miała miejsce nad Poczałkowem, Niemcy stracili pięć maszyn. Polacy okupili to stratą dowódcy eskadry. Leśniewski został ranny. Nie wrócił na polowe lotnisko w Osięcinach. Lądował przymusowo w płonącej maszynie. Z ogarniętego ogniem samolotu wyciągnęli go okoliczni mieszkańcy. Ciężko poparzony trafił do miejscowego szpitala. W wyniku szybkiej ofensywy wojsk niemieckich ten został ewakuowany. Razem z personelem medycznym (Aleksandrowa Kujawskiego i Ciechocinka) i rannymi znalazł się w Kowlu. Niestety lekarzom nie udało się uratować życia lotnika. Mirosław Leśniewski zmarł na skutek odniesionych ran i poparzeń w Kowlu 14 września 1939 r.

 

Oprac. Konrad Rydołowski