Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Stefan Kępiński urodził się 3 kwietnia 1914 r. w Poczdamie na terenie Niemiec. Szkołę Powszechną ukończył w rodzinnym mieście a gimnazjum w Warszawie. W maju 1932 r. zdał egzaminy maturalne. W październiku 1932 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po czterech latach otrzymał obronił pracę magisterską. Został magistrem prawa. W 1936 r. powołany został do wojska. Trafił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii. Po ukończeniu w niej kursu został przeniesiony do pułku artylerii lekkiej w Płocku. Służył w nim do września 1937 r.

 

Następnie wrócił do Warszawy. Tu kontynuował rozpoczęte wcześniej (równolegle do studiów prawniczych) studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa. Dyplom uzyskał w 1938 r. W sierpniu 1939 r. został powołany do wojska. Trafił do znanego wcześniej pułku. W czasie wojny obronnej wycofywał się z nim do Modlina. Razem z nim kapitulował. Kępińskiego jako że był oficerem przeniesiono do obozu jenieckiego w Działdowie.

 

21 października 1939 r. został zwolniony z oflagu. Korzystając, że jest naw wolności udał się do Warszawy. W okupowanej stolicy powziął decyzję przedostania się do Francji. Wykorzystując fakt, że matka była Włoszką ( pochodziła ze znanej rodziny ) zwrócił się do konsulatu włoskiego z prośbą o wydanie wizy. Tym samym o pozwolenia na osiedlenie się we Włoszech. Dzięki życzliwości konsula otrzymał wszystko to o co prosił. Co więcej od niemieckich władz okupacyjnych otrzymał zgodę na opuszczenie Polski. Bez przeszkód 17 listopada 1939 r. dotarł do Rzymu.

 

Po kilku dniach spędzonych z rodziną zgłosił się w polskiej placówce dyplomatycznej. Uzyskał w niej paszport. Z tym ruszył w dalszą podróż. do Francji. 23 listopada 1939 r. zameldował się w paryskich koszarach gdzie mieścił się obóz zborny dla polskich żołnierzy. 3 kwietnia 1940 r. będąc w Coëtquidan w rozpoczął naukę na kursie obserwatorsko - łącznościowym. Po jego ukończeniu dalej jako artylerzysta otrzymał przydział do pułku artylerii lekkiej. Pułk powstał w ramach formowania 4 Dywizji Piechoty. W połowie czerwca dywizję ewakuowano. Zagrożona rozbiciem szybkim marszem nieprzyjaciela dotarł z nią do La Rochelle. Z tego portu ewakuowały się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei trwał przy działach. Następnie zgłosił się do lotnictwa. Przeniesiony do bazy w Blackpool rozpoczął szkolenie teoretyczne. Od polowy listopada 1941 r. odbył szkolenie wstępne w Torquay. Jako nawigator otrzymał przydział do 1 EAOS. Po jego ukończeniu trafił do szkoły 10 AOS w Szkocji. Tu na kolejnym kursie zdobył wyższe kwalifikacje niezbędne dla nawigatora. Po jego zakończeniu już 14 lipca 1942 r. otrzymał przydział do Bramcote. Tu zapoznał się z tym czym są loty w dywizjonie bombowym. 19 sierpnia 1942 r. wystartował razem z załogą do lotu treningowego. W czasie tego przy ograniczonej widoczności samolot rozbił się. Cała załoga zginęła.

Konrad RYDOŁOWSKI