Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Stefan Knapp przyszedł na świat 11 lipca 1921 r. w Biłgoraju W rodzinnym mieście uczęszczał do szkoły powszechnej. W 1935 r. rozpoczął naukę w technikum we Lwowie. Nie brał udziału w kampanii wrześniowej. W marcu 1940 r. postanowił przedostać się do Generalnej Gubernii. Ten zamiar udało się zrealizować tylko częściowo. Został aresztowany na granicy i osadzony w więzieniu w Rawie Ruskiej. Po przewiezieniu do Lwowa odsiedział co swoje w więzieniu na Brygidkach. Następnie przebywał w Chersoniu. Tu w sierpniu 1940 r. został skazany wyrokiem skazujący na 5 lat łagrów. Od 9 września 1940 r. pracował w pobliżu Archangielska przy budowie kolei. Po ogłoszeniu amnestii na mocy układu Sikorski - Majski wstąpił do Wojska Polskiego w Buzułuku. Zgłosił się do lotnictwa. Drogą morską udał się do Wielkiej Brytanii. Szkolenie rozpoczął pod koniec czerwca 1942 r. w Hucknall.

 

25 października został przeniesiony do Brighton a następnie wrócił do Hucknall. Szkolenie lotnicze kontynuował w Newton. Po odbyciu tego otrzymał przydział na praktykę do Castle Kennedy. Był pilotem holownika. Ciągnął rękaw do którego strzelali inni piloci. 3 czerwca 1944 r. odpłynął do Neapolu. Z tego włoskiego miasta na pokładzie samolotu transportowego odleciał do Egiptu i Palestyny. Ukończył kurs przygotowawczy dla pilotów myśliwsko - rozpoznawczych w Petah - Tiqva. 9 grudnia 1944 r. uzyskał przydział do polskiego Dywizjonu Myśliwsko – Rozpoznawczego. Dywizjon stacjonował w okolicach Rawenny. Wykonywał w nim loty rozpoznawcze. Latał również fotografując i współpracując z artylerią. Tu zastał go koniec wojny. 20 czerwca 1945 r. powrócił do Wielkiej Brytanii. Został przydzielony do bazy w Blackpool. Wstąpiwszy do Polish Resettlement Corps Knap zdecydował się na studia. Rozpoczął te w Central School of Arts and Crafts w Londynie. W 1947 r. zaprezentował pierwszy raz swoje prace.

 

Przedstawił w nich przeżycia z pobytu w łagrach. Niezadowolony z wyników swojej pracy artystycznej rozpoczął eksperymentować. Po półtora roku zaprezentował swoje nowe prace. Dzięki tym zyskał sławę w Europie. Przygotowywał dalsze wystawy. Również wystawa za oceanem przyniosła mu sukces. To skłoniło go do zainteresowania się nowymi technikami prezentowania sztuki. Wybrał emalią i rzeźbą. W 1958 r. przyjął zamówienie na dekorację londyńskiego lotniska Heathrow. Rok później poproszono go do projektowania w Paramus w stanie New Jersey. 7 lat później stworzył panneau o niebanalnej długości blisko półtora kilometra. Tworzył również dla innych państw nie tylko Wielkiej Brytanii czy USA. Jego prace znalazły się w Meksyku, Gwatemali, Japonii, Indii i Iranu. Prezentował swoje prace w Europie, Holandii i Austrii. Nie tracił kontaktu z Polską do której nie wrócił. W 1972 r. z jego inicjatywy zostało zamontowane na zewnętrznej ścianie auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu panneau o tematyce astronomicznej. Wykonał także dekoracje do jednej ze stacji warszawskiego metra, a także stojący na Polu Mokotowskim pomnik, upamiętniający wkład polskich i alianckich lotników w zwycięstwo nad Niemcami w ostatniej wojnie. Był autorem ksiązki, której wydanie z 1987 r. miało tytuł „Kwadratowe słońce". W czasie wojny zmienił pisownię nazwiska - zamiast jednego „p" pojawiło się drugie „p". Stefan Knapp zmarł 12 października 1996 r. niedaleko Londynu.

Konrad RYDOŁOWSKI