Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Stefan Kleczkowski urodził się w okolicach Łomży 2 września 1917 r. W Łomży ukończył naukę w miejscowym gimnazjum. Na początku stycznia 1938 r. przekroczył próg Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Był absolwentem XIII Promocji tejże szkoły.
W pamiętnym z historii wrześniu 1939 r. razem z grupą swoich kolegów ewakuował się do Francji. Dotarł do tej przez Rumunię. Niestety nie sądzone było mu stanąć do walki. Po upadku Francji znalazł się w Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł przeszkolenie na brytyjskich samolotach. Po uzyskaniu niezbędnej wiedzy w 6 OTU otrzymał przydział do polskiego dywizjonu myśliwskiego. Od 23 stycznia 1940 r. miał zaszczyt latać razem z 302 Dywizjonem Myśliwskim „Poznańskim”. To z nim bronił między innymi nieba nad Londynem w powietrznej „Bitwie o Wielką Brytanię”.
Na początku lutego 1941 r. z pilota myśliwskiego stał się pilotem sztabowym w murach 10 Szkoły Bombardowania i Strzelania Powietrznego. Z niej w podobnej roli tylko instruktora pilotażu przebywał w 16 Polskiej Szkole Pilotażu. Wydawało mu się, że resztę swojej wojskowej kariery spędzi jako belfer. Nic bardziej mylnego, 7 października 1944 r. wrócił do latania bojowego. Latał teraz w 303 Dywizjonie Myśliwskim imienia Tadeusza Kościuszki. W grudniu 1946 r. odszedł z lotnictwa. Nie zdecydował się na pozostanie emigrantem. Wrócił do Polski. Zmarł 14 lutego 1992 r. Pochowany został na cmentarzu w Kleczkowie.


Konrad RYDOŁOWSKI