Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Zbigniew Kirakowski (1929 – 1998) inż. projektant, pilot szybowcowy instruktor, członek Aeroklubu Gliwickiego, jego współzałożyciel, inicjator i pilot pierwszych w Polsce lotów holowanych na lotni. Posiadacz diamentowej odznaki szybowcowej (5tej w Polsce, 16tej na świecie). Uczestnik zawodów i mistrzostw krajowych międzynarodowych oraz świata.
Rekordzista świata (1958r) w klasie szybowców dwumiejscowych (docel – powrót Bocianem 488,4 km).
W międzynarodowych mistrzostwach w Lesznie zajął na Jaskółce – bis 6te miejsce. Szybowcowy v-ce mistrz Polski (1957) drugi v-ce mistrz (1959). Drugi V-ce mistrz Rumunii (1961). Zwycięzca Całorocznych Zawodów o Memoriał Ryszarda Bitnera (1959). Uhonorowany tytułem i Odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego.

Bracia Zbigniew i Janusz Kirakowscy przez bodaj cztery laty jeszcze przed MŚ w Argentynie sami na własną rękę zaczęli prowadzić prace projektowo - badawcze. To oni opatentowali projekt i złożyli prototyp będący pierwszym urządzeniem elektronicznym wspomagającym lot szybowca. Jedyne poparcie, które wówczas otrzymywali to pomocna dłoń pracownika Politechniki Gliwickiej Kwiecińskiego i Andrzeja Zembali pracownika Instytutu Metali Żelaznych.

Mariusz Kirakowski