Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Arkady Fiedler urodził się w Poznaniu 28 listopada 1894 r. Jego ojciec był znanym wydawcą i poligrafem. W 1904 r. Arkady rozpoczął swoją edukację w rodzinnym mieście w Wyższej Szkole Realnej. Studiował na Wydziale Filozofii Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie sądzone mu było ukończyć naukę w grodzie Kraka. Na przeszkodzie stanął wybuch I wojny światowej. Cztery lata po jej zakończeniu kształcił się w Lipsku w Akademii Sztuk Graficznych.
Będąc poddanym cesarza Niemiec służbę wojskową obywał w jego armii. Szczęśliwie czy nieszczęśliwie dla siebie w czasie wojny walczył na rodzinnej Wielkopolskiej ziemi. Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. związał się z Polską Organizacją Wojskową. W latach 1918 – 1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim. Działalność wojskowa zbiegła się z debiutem literackim Arkadego. Debiutował wierszami na łamach czasopisma „Zdrój”. W wieku 22 lat nakładem własnego wydawnictwa wydał swoje reportaże z wyprawy Dniestrem. Mniej więcej pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku dla Arkadego największą pasją życia stały się zagraniczne podróże. Początkiem drogi była wyprawa do Brazylii. Każda z wypraw przypominała misję naukową. Odbywał taką wiele razy na zlecenie muzeów. W czasie misji badał, ewidencjonował i pozyskiwał eksponaty dla zleceniodawców. Plonem wypraw stawały się książki w których opisywał swoje przygody. W 1933 r. otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Poznania. Tego samego roku dołączył do niego Srebrny Laur Polskiej Akademii Literatury. Za uzyskane pieniądze z wydanych książek finansował swoje dalsze podróże.
Wybuch II wojny światowej zastał go z dala od Polski. Przebywał na Thaiti. Po otrzymaniu wiadomości o ataku Hitlera na Polskę udał się do Francji. Tu zaciągnął się do tworzonego Wojska Polskiego. W lutym 1940 r. ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei nie zdjął munduru. Będąc w stopniu porucznika piechoty kwaterował w Szkocji. Od sierpnia do października korzystał z rozkoszy urlopu. Nie cieszył się długo swoim „lenistwem”. Rozkazem generała Sikorskiego został oddelegowany do Northolt. W nim właśnie stacjonował polski dywizjon myśliwski. Przebywając wśród lotników z 303 „Kościuszkowskiego” zbierał materiał do reportaży o zwycięstwach rycerzy biało – czerwonej szachownicy w powietrznej Bitwie o Wielką Brytanię. W latach 1942 – 1943 pływał na polskich statkach handlowych zbierając materiały do książki o polskiej flocie. Do nowej Polski wrócił z żoną i synami w 1947 r. Kontynuował swoje podróżnicze i pisarskie pasje. Był autorem dwóch autobiografii. Zamiłowania rodziców bywają czasem zaraźliwe. Swoimi podróżami zaraził młodszego syna. Efektem tej „choroby” były dwie wspólnie napisane książki. W grudniu 1973 r. Arkady Fidler otworzył swoje prywatne muzeum podróżnicze w domu w Puszczykowie. Mieszkał w nim od chwili powrotu do Polski. Arkady Fiedler zmarł w dniu 7 marca 1985 r. Spoczął na cmentarzu w pobliżu stworzonego przez siebie muzeum.
Konrad RYDOŁOWSKI