Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Hieronim Dudwał - przyszedł na świat w Częstochowie 30 września 1913 r. Nauki pobierał w miejscowym gimnazjum. W czasach gimnazjalnych połknął lotniczego bakcyla. Zaczął od szkolnej modelarni. Kiedy w okolicach miasta powstało lotnisko z zainteresowaniem śledził starty i lądowania stalowych ptaków. Po maturze zgłosił się do wojska. Rozpoczął swoją przygodę z armią. Po dwunastomiesięcznym szkoleniu został przeniesiony do Szkoły Podchorążych Lotnictwa.

W maju 1935 r. otrzymał skierowanie do Centrum Badań Lotniczo – Lekarskich w Warszawie. Był zdrowy. Mógł śmiało latać. Został zakwalifikowany jako zdolny do służby w powietrzu. W drugiej połowie września 1935 r. był odkomenderowany na kurs szybowcowy. Po odbyciu tego jako pilot szybowcowy na chwilę wrócił do piechoty. Ale po tej wrócił do Dęblina.

W październiku 1937 r. został absolwentem Szkoły Orląt. Uzyskał przydział do eskadry myśliwskiej stacjonującej w syrenim grodzie. Razem z nią wyruszył na front II wojny światowej. Po rozpoczęciu działań we wrześniu 1939 r. Hieronim brał udział w walkach powietrznych. Pierwszego dnia wojny zestrzelił dwie wrogie maszyny. 4 września dopisał do swojego konta trzecią. W tym samym czasie otrzymał niezwykle ważne zadanie. Miał odszukać sztab generała Kazimierza Sosnkowskiego. Po znalezieniu przekazać rozkazy Naczelnego Wodza. Zdanie wykonał. W drodze powrotnej powiększył swoją statystykę zwycięstw. Zestrzelił wrogi samolot. Gdy przegrana była nieuchronna z kolegami udał się do Rumunii. Chciał się dalej bić. W tym celu przedostał się do Francji. U boku jej sojuszniczej armii odradzało się Wojsko Polskie. Hirek przeszkolił się w lotach na francuskich myśliwcach. Dostał upragniony przydział do jednostki bojowej. Mógł latać z rodakami. Więc skorzystał. Latał w kluczu dowodzonym przez Wyrwickiego. Swoje loty rozpoczął na początku czerwca 1940 r. z lotniska w rejonie miasta Amiens. 7 czerwca wystartował do kolejnego zadania. Klucz prowadził Wyrwicki. Bocznymi byli Dudwał i Poniatowski. Dodatkowo do wykonania zadania polecieli piloci Francuscy. Doszło do walki z Niemcami. Sojusznicy uciekli. Polacy zostali samotnie na placu boju. Ulegli w nierównej walce. Hieronim Dudwał poległ śmiercią lotnika 7 czerwca 1940 r.


Oprac. Konrad Rydołowski