Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Jan Czerny - urodził się 2 stycznia 1908 r. w Strzemieszycach. Podobnie jak przynajmniej część jego kolegów rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem w Dęblinie. Rozpoczynał ją w 1927 r. w murach Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Promowany został w dniu 15 sierpnia 1929 r. w grupie obserwatorów. Po promocji uzyskał przydział do Lwowa. W mieście tym stacjonował 6 Pułk Lotniczy.
W latach 1930 – 1932 Jan ukończył kurs pilotażu i wyższego pilotażu. Następstwem tego była zmiana przydziału. Trafił pod Wawel. W grodzie Kraka znajdował się 2 Pułk Lotniczy. Będąc w stopniu kapitana w 1938 r. otrzymał nowy przydział. Został szefem pilotażu w Szkole Podchorążych Lotnictwa.
W pamiętnym z historii wrześniu 1939 r. wystartował do obrony polskiego nieba. Bronił tego razem z kolegami instruktorami nad Dęblinem. Po przegranej Polski ewakuował się do Rumunii. Z niej przedostał się do Francji. Kiedy padł ten sojusznik udał się do Wielkiej Brytanii. Tu miał nadzieję walczyć dalej. Tak się właśnie stało. Odbył niezbędne przeszkolenie na samolotach angielskich. Mając już zawartą z nim znajomość trafił do formowanego polskiego dywizjonu myśliwskiego. Latał w 302. To właśnie z „Poznaniakami” brał udział w powietrznej Bitwie o Wielką Brytanię.
W celu podniesienia swoich kwalifikacji został oddelegowany do Upavon. Po odbyciu tego w czerwcu 1941 r. jako instruktor pilotażu trafił do Hucknall. To w nim w 25 Szkole Pilotażu Początkowo sam zdobywał wiedzę i. I uczył swoich kolegów. Edukował ich tak do listopada 1945 r. Aby przejść w wyniku przeniesienia do Newton. We wrześniu 1946 r. w zakończył latanie. Był wtedy instruktorem 16 Szkoły Pilotażu. Do wyzwolonej Polski wrócił w 1947 r. nie wrócił do latania. Mieszkał na Śląsku w Gliwicach. Zmarł 18 lutego 1991 r.


Oprac. Konrad Rydołowski