Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


gen. broni pil. Andrzej Błasik gen. broni pil. Andrzej Błasik

Gen. broni pil. Andrzej Błasik - urodził się 11 października 1962 r. w Poddębicach. W 1981 r. ukończył Liceum Lotnicze, a następnie rozpoczął studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. W 1985 r. ukończył WOSL, został promowany na stopień podporucznika i otrzymał tytuł pilota.

 
Po promocji został przydzielony do 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego w Mirosławcu na stanowisko pilota, gdzie służył do 1986 r. W tym czasie wykonywał loty na samolotach Lim-6. W roku następnym został skierowany do 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego (plmb) w Świdwinie, gdzie zdobywał doświadczenie lotnicze wykonując loty na samolotach Su-22 i TS-11. W 40. plmb pełnił obowiązki na stanowiskach od st. pilota poprzez dowódcę klucza lotniczego, nawigatora eskadry, zastępcę dowódcy eskadry, do dowódcy eskadry włącznie.

 
W 1989 r. uzyskał 1 klasę pilota wojskowego w lotnictwie myśliwsko - bombowym, a w 1991 r. został wyróżniony tytułem pilota Roku 40. plmb. W latach 1993-95 studiował w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Po jej ukończeniu został skierowany do Szefostwa Lotnictwa w Dowództwie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, gdzie w latach 1995 - 2000 zajmował stanowiska: st. inspektora Oddziału Nawigacji, st. inspektora Oddziału Szkolenia, a następnie st. specjalisty Oddziału Operacyjnego Szefostwa Wojsk Lotniczych. W tym czasie, (1998 r.) ukończył również kurs International Staff Officers Orientation Course (ISOOC) w Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze.

W styczniu 2001 r. został wyznaczony na stanowisko Szefa Szkolenia 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a następnie w listopadzie 2002 r. na stanowisko Dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach. W dowód uznania za perfekcyjne zabezpieczenie ćwiczenia pk. "NATO Air Meet - 2003" oraz wzorowe wykonanie zadań szkoleniowych w 2003 r. Minister Obrony Narodowej nadał dowodzonej przez płk Andrzeja BŁASIKA 31. Bazie Lotniczej tytuł "Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP".

W marcu 2004 r. objął stanowisko Szefa Oddziału Zastosowania Bojowego w Szefostwie Wojsk Lotniczych SP., następnie w maju 2004 roku został skierowany na studia w Szkole Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air War Collage). Po ich ukończeniu Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 lipca 2005 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Miesiąc później, w dniu 15 sierpnia Prezydent RP wręczył mu nominację na stopień generała brygady.

15 stycznia 2007 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej, gen. BŁASIK został wyznaczony na stanowisko Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

W dniu 19 kwietnia 2007 roku został awansowany do stopnia generała dywizji a Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Pan Lech Kaczyński wręczył mu nominację na stanowisko Dowódcy Sił Powietrznych. 15 sierpnia 2007 roku został awansowany na stopień generała broni.
 
Generał Andrzej BŁASIK był pilotem pierwszej klasy z 1500 godzinami nalotu ogólnego, w tym 560 godzinami na samolocie Su-22. Na tym typie samolotów oraz na samolocie TS-11 ISKRA posiada uprawnienia instruktorskie do szkolenia we wszystkich warunkach atmosferycznych. W swojej karierze wykonywał również loty na samolotach Zlin-42, Lim-2, Lim-5, Lim-6 oraz loty zapoznawcze na wielu typach samolotów eksploatowanych w SP innych państw: Hawk MK-51, Mirrage-2000, T-38C Talon, Tornado IDS, F-16 Fighting Falcon, F-18 Hornet, T-50.

 
Był żonaty, miał dwójkę dzieci. Zginął w katastrofie polskiego rządowego samolotu Tu-154-M 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu Smoleńska.

 

 


Za zasługi i osiągnięcia w służbie odznaczony:
 
  • Złotym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju
  • Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
  • Brązowym Krzyżem Zasługi


źródło. www.sp.mil.pl