Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Zenon Bartkowiak - urodził się 20 listopada 1921 r. w Pleszewie. Tu w rodzinnym mieście uczęszczał do szkoły powszechnej. Mając 15 lat przeniósł się do technikum elektrycznego. Z tego przeniósł się do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Po wybuchu II wojny światowej nie otrzymał pełnego wyszkolenia lotniczego. Razem ze szkołą został ewakuowany do Rumunii. Przez Morze Czarne, dostał się na Maltę.


Aby z niej udać się do Francji. Tam zgłosił się do wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Przebywał w Eastchurch z którego został oddelegowany na kurs dla pomocników obsługi samolotów. 7 lipca 1941 r. został skierowany już jako mechanik do 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej". Zenek nie miał zamiaru pozostać na ziemi. Chciał latać. Dlatego zgłosił się na przeszkolenie. Po kursie początkowego pilotażu na Wyspie Ostatniej Nadziei trafił do Kanady. Za oceanem w połowie sierpnia 1942 r. ukończył podstawowy kurs pilotażu. Po powrocie do Wielkiej Brytanii szkolił się w Calveley.


Z niego trafił do 58 OTU. W Grangemouth. został przeszkolony w lataniu myśliwskim. 1 czerwca 1943 r. otrzymał przydział do polskiej jednostki. Był nim 303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki. 22 maja 1944 r. wystartował w osłonie bombowców na cel w północnej Francji. Niedaleko celu jego samolot został trafiony przez niemiecka obronę przeciwlotniczą. Pilot ratował się skokiem na spadochronie. Na ziemi schronienia udzielił mu Francuz. Skorzystał z tego. Ukrywał się do września 1944 r. Po wkroczeniu aliantów przekroczył linię frontu. Przerzucony został na Wyspę. Trafił początkowo do Blackpool a dalej w listopadzie do 303 dywizjonu. Latał z nim do końca wojny. Po demobilizacji nie wrócił do Polski. W 1954 r. przeprowadził się do Francji. Pracował poza lotnictwem. Zenon Bartkowiak zmarł 7 lutego 2002 r. Pochowany został na jednym z cmentarzy we Francji.Oprac. Konrad Rydołowski