Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Aleksander Łagiewski - urodził się 4 lipca 1900 r. w Warszawie. Do wojska zaciągnął się jako ochotnik. W październiku 1919 r. został mianowany do stopnia podporucznika. Razem z 21 Pułkiem Piechoty znalazł się na froncie. W czasie walk został ranny. Jako rekonwalescent wrócił do szeregów Wojska Polskiego. Z chwilą zakończenia działań bojowych razem ze swoim pułkiem wrócił do stolicy.

 

 

Na miesiąc przed Przewrotem Majowym z 1926 r. został odkomenderowany do lotnictwa. Odszedł z piechoty na własną prośbę. Zameldował się do Poznania. Tu rozpoczął służbę w 3 Pułku Lotniczym. Po ukończonym kursie pilotażu w połowie 1927 r. zmienia przydział. Zostaje przeniesiony do jednostki myśliwskiej stacjonującej w Lidzie. Z 11 Pułku Myśliwskiego po rocznej służbie znajduje się w Krakowie. Lata w jednej z eskadr 2 Pułku Lotniczego. Nie było sądzone za długo zachwycać się Wawelem. W listopadzie 1931 r. melduje się w rodzinnym mieście. Pełni obowiązki dowódcy eskadry myśliwskiej w 1 Pułku Lotniczym. Przez krotki czas zajmuje się nadzorem technicznym w jednej z eskadr. Ale przede wszystkim dowodzi eskadrą.

 

 

Po awansie do stopnia kapitana ( marzec 1934 r. ) w listopadzie zostaje dowódcą eskadry treningowej. 16 lipca 1936 r. zostaje właśnie jemu wydany rozkaz. Będzie pilotował samolot z Inspektorem Obrony Powietrznej Państwa. Razem z generałem dywizji Gustawem Orlicz – Dreszerem na pokładzie RWD – 9 poleci podpułkownik dyplomowany Stefan Loth. Generał wraz z towarzyszącym mu oficerem udają się nad Bałtyk. Pilot i pasażerowie nie wiedzą, że mają przed sobą ostatni lot. SP – DRC spadł do morza w okolicach Orłowa. Kapitan Aleksander Łagiewski zginał śmiercią lotnika. Pochowany został w rodzinnym mieście na Cmentarzu Powązkowskim.

 

 

Oprac. Konrad Rydołowski