Jednosilnikowy śmigłowiec SW-4 otrzymał certyfikat EASA na zastosowanie podwieszenia zewnętrznego. Certyfikat umożliwia instalację podwieszenia zewnętrznego oraz zastosowanie w wersji przeciwpożarowej zbiornika Bambi model 1012 produkcji firmy SEI.
Zastosowane podwieszenie zewnętrzne TALON LC firmy ONBOARD SYSTEMS pozwala na przenoszenie ładunków zewnętrznych o masie do 650 kg lub innego dodatkowego wyposażenia. Nowoczesny, wielozadaniowy, jednosilnikowy śmigłowiec SW-4 ze wspaniałymi osiągami, obszerną kabiną i możliwościami jest doskonałym rozwiązaniem spełniającym dzisiejsze i przyszłe wymagania jakie stawia się śmigłowcom wielozadaniowym i efektywnym w tej klasie. Zaprojektowany i rozwijany przez PZL-Świdnik, SW-4 jest świetną wizytówką tego segmentu śmigłowców gdzie elastyczność w użytkowaniu, niski koszt użytkowania oraz obsługi, niezawodność, bezpieczeństwo i łatwość pilotażu są ważnym cechami.

 

Scertyfikowany na zgodność z przepisami JAR 27, SW-4 może przewozić 5 osób w tym pilota w najbardziej wygodnej kabinie pasażerskiej w swojej klasie, z łatwym wejściem i wyjściem, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa: Kabina pilotów wyposażona jest w podwójne sterowanie z tablicą przyrządów o wspaniałej ergonomii. Zarówno kabina pasażerska jak i pilotów oferują nadzwyczajną widoczność dookoła podnosząc bezpieczeństwo lotu VFR. Dwoje odsuwanych drzwi zapewnia pasażerom dostęp do wygodnej i obszernej kabiny z więcej niż wystarczającym miejscem na nogi. Kabina może być szybko przystosowana do innych zadań. Oddzielny bagażnik w tylnej części kadłuba powiększa dostępną przestrzeń ładunkową oraz możliwość zastosowań.

 

Posiadający maksymalną masę startową 1800 kg, SW-4 napędzany przez 450 kM silnik turbinowy RR 250 C20-R/2(SP) posiada przegubowy wirnik nośny z trzema kompozytowymi łopatami, jak również dwułopatowy kompozytowy wirnik tylny. SW-4 to śmigłowiec o doskonałych charakterystykach dla szkolenia podstawowego załóg: prędkości przelotowej maksymalnej 111 węzłów (206 km/h), maksymalnym zasięgu 413 nm (765 km) oraz długotrwałości lotu 5 godzin.

 

SW-4 może być zastosowany w wielu wersjach takich jak: pasażerska, transportowa, przeciwpożarowa, szkolna, policyjna, medyczna, VIP i zastosowanie wojskowe. Wyposażenie poszczególnych wersji może zawierać: FLIR/TV, głośniki, światła poszukiwawcze, wciągarkę, zestawy medyczne a także podwieszenie zewnętrzne i zbiornik „Bambi”.

 

Ponad 30 SW-4 zostało do chwili obecnej dostarczonych do klientów w kraju i za granicą.

 

 

 

PZL ŚWIDNIK S.A.