PC-7 Krila Oluje na Air Show 2011Zakończyły się największe pokazy lotnicze w Polsce - Air Show Radom 2011. Ocenia się, że  w ciągu dwóch dni pokazy odwiedziło około 200 tys. osób! Wszyscy chwalą, że impreza była przygotowana na najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

 

Przed południem widzowie mogli podziwiać pokazy Aeroklubu Polskiego, a wśród nich czterech samolotów szkolno-treningowych AT-3, historycznego samolotu Luscombe Phantom 2 oraz kopię polskiego górnopłata RWD-5R, skonstruowanego w 1931 r., wsławionego przelotem przez Atlantyk (Warszawa - Rio de Janeiro) pilotowanym przez Stanisława Skarżyńskiego. Publiczność mogła także przyjrzeć się jedynemu sprawnemu jeszcze MIGowi-15. Na zakończenie AP zaprezentował akrobację płatowca Steen Skybolt.

 

Tuż po godzinie 12:00 w sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie pokazów lotniczych AirShow w Radomiu 2011 przez Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. Głos zabrał także Dowódca Sił Powietrznych RP gen. Lech Majewski.

 

P-38 Lightning

P-38 Lightning


W kolejnych etapach nad głowami publiczności pojawiły się mocno hałasujące samoloty bojowe: P-38 Lightning, MIG-29, SU-22 oraz wyczekiwane przez wszystkich F-16.             

 

F-16

F-16

 

Pierwszą zagraniczną grupą akrobacyjną pokazów był Patrouille Suisse, którzy po raz pierwszy w Polsce zaprezentowali swój program na sześciu samolotach Northrop F-5E Tiger, pokazując zarówno loty grupowe i spektakularne mijanki.

 

Kolejną atrakcją był również debiutancki występ chorwackiej formacji Krila Oluje (Skrzydła Burzy), która w nieporywający sposób zaprezentowała pokaz lotów w ciasnym szyku oraz ciekawe figury jak choćby „lustrzane odbicie” (samoloty lecą plecami jeden nad drugim w bardzo bliskiej odległości).

 

Krila Oluje

Krila Oluje

 

Z polskich akrobatów prezentujących swoje popisy na radomskim niebie podziwialiśmy Biało-Czerwone Iskry oraz Artura Kielaka, który zabłysnął w niezwykle dynamicznej, mistrzowskiej akrobacji, budzącej ogromny entuzjazm wśród widzów. Artur Kielak zajął szóste miejsce w tegorocznej klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej.

 

Extra 330 LC, występ Artura Kielaka

Extra 330 LC, występ Artura Kielaka

 

Około godziny 17 wzbił się w powietrze zespół Patrouille de France, wypuszczając biało-czerwone smugi na powitanie publiczności. Zaprezentowali widowiskowy pokaz akrobacji solowych i figur grupowych na ośmiu samolotach Alpha Jet.

 

Su-22

Su-22


Najlepszym zagranicznym występem na zakończenie pierwszego dnia pokazów okazał się wyczekiwany od lat zespół Włoskich Sił Powietrznych Frecce TriColori, w skład którego weszło aż dziesięć samolotów Aermacchi MB-339PAN. Formacja ta od lat jest znana z bogatych tradycji akrobacyjnych sięgających czasów sprzed II Wojny Światowej. Piloci latają w ugrupowaniu 9+1 prezentując bardzo rozbudowany występ dziewięciu samolotów pomiędzy którymi porusza się solista.

 

Dla wszystkich, którzy na chwilę chcieli oderwać wzrok od nieba, organizatorzy zapewnili równie atrakcyjne wystawy statyczne.

 

An-26

An-26

 

Black Hawk

Black Hawk

 

Śmigłowiec wielozadaniowy W-3

Śmigłowiec wielozadaniowy W-3

 

 

Tekst: Barbara Szydłowska

Fot. Barbara Szydłowska