majewskiJak co roku, na pamiątkę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury, na samolocie polskiej konstrukcji, w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. Dzień 28 sierpnia został wybrany nieprzypadkowo. Wspomniany triumf był możliwy dzięki połączeniu polskiej myśli technicznej z wysokim kunsztem polskich pilotów wojskowych.

 

Dlatego jest to święto obchodzone zarówno w Siłach Zbrojnych, jak również w lotnictwie cywilnym, lotnictwie państwowym i przemyśle lotniczym.

 

Za nami trudny okres. Mamy za sobą kolejny rok wytężonej pracy. Zrobiliśmy już dużo, ale mamy także świadomość tego, że jeszcze wiele przed nami. Procedury, które  obecnie obowiązują mają jeden cel - optymalizację szkolenia i bezpieczne wykonywanie zadań lotniczych. Wprowadziliśmy szereg nowych dokumentów, zmieniliśmy i uaktualniliśmy wiele innych, wprowadzamy nowy sprzęt. Ale każdy z nas musi mieć świadomość, że sukces możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy opracowane procedury i przepisy będą bezwzględnie przestrzegane. Będzie to możliwe wtedy gdy zaczniemy do siebie. Każdy żołnierz, każdy lotnik, każdy pracownik wojska ma bezpośredni wpływ na wykonanie zadania przez pilotów.

 

Wszystkie nasze działania mające na celu bezpieczeństwo sprawiają, że stajemy się bardziej profesjonalni i budujemy  prestiż Sił Powietrznych. Pozwala to nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.  Udział naszych samolotów i pilotów w wielu ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, ocena naszych umiejętności przez przełożonych i sojuszników pokazują, że obrana przez nas droga jest dobra. Konsekwencja w działaniu to nasz priorytet.

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego składam wszystkim serdeczne życzenia zdrowia, satysfakcji i pomyślności, szczęścia i dobrego samopoczucia, spełnienia marzeń i realizacji wszystkich, nawet tych najskrytszych planów.

 

Składam również najlepsze życzenia lotnikom służącym w lotnictwie innych rodzajów Sił Zbrojnych, lotnictwie cywilnym i państwowym, pracującym w instytucjach i ośrodkach naukowo-badawczych, w szkolnictwie i przemyśle lotniczym. Zarówno tym, którzy dzisiaj są w służbie czynnej, jak i tym pozostającym w rezerwie i stanie spoczynku. Szczególne pozdrowienia kieruję zwłaszcza do naszych poprzedników, nauczycieli i starszych kolegów, weteranów polskiego lotnictwa.

 

Pragnę również złożyć wyrazy szacunku i podziękowania naszym rodzinom i bliskim, którzy wspierając Nas, dzielą trudy i wyrzeczenia odpowiedzialnej i trudnej lotniczej służby.

 

 

Z lotniczym pozdrowieniem

DOWÓDCA SIŁ POWIETRZNYCH

gen. broni pil. Lech MAJEWSKI