as_2011_motyw2Ta impreza doskonale znana jest nie tylko fanom lotnictwa, bowiem Air Show Radom to największe w Polsce pokazy z udziałem samolotów wojskowych i cywilnych z całego świata. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 27 - 28 sierpnia, ale już teraz chcielibyśmy przytoczyć kilka faktów z Air Show Radom 2011...

 

 

 

 

 

Kto jest organizatorem?

 

Pokazy są współorganizowane przez Dowództwo Sił Powietrznych, Urząd Miejski w Radomiu, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom S.A oraz Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Honorowy patronat nad Air Show 2011 objął również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski.

 

 

Co nas czeka na tegorocznym Air Show 2011?

 

Każdego dnia organizatorzy Air Show Radom planują aż 570 minut pokazów niespotykanych na żadnym innym air show w Polsce. Pokazy dynamiczne rozpoczną się już o godzinie 9.00, a zakończą o godzinie 18.30. Dodatkowo podczas pokazów będą wystawy statyczne oraz wiele imprez towarzyszących. Nikt nie będzie mógł się nudzić.

 PZL-130 Orlik

PZL-130 Orlik

 

Na dzień dzisiejszy wiadomo już, że pozytywnie na zaproszenie Dowódcy Sił Powietrznych odpowiedziały Włoskie Siły Powietrzne, które oddelegują do Radomia zespół akrobacyjny „FrecceTriColori" oraz samolot C-27J Spartan na wystawę statyczną. Chorwacja z kolei zapowiedziała udział zespołu akrobacyjnego „Wings Of Storm”. Po krótkiej przerwie, na polskich pokazach zawita również zespół akrobacyjny „Patrouille de France”. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi również zespół akrobacyjny Patrouille Suisse ze Szwajcarii. Z Wielkiej Brytanii, swoją obecność zapowiedział członek formacji „Battle of Britain Memorial Flight”, a z Węgier – JAS-39 Gripen i An-26. USA potwierdziły przelot nad lotniskiem samolotu B-52 Stratofortress oraz prezentację samolotu C-17 Globemaster na wystawie statycznej.

 

 Battle of Britan Memorial Flight - Spitfire  C-47 Dakota

Battle of Britan Memorial Flight - Spitfire oraz C-47 Dakota

 

 

Sylwetki zespołów

 

Polska:

 

Su-22Tegoroczne pokazy AIR SHOW – 2011 uatrakcyjnia samoloty Su-22 Sił Powietrznych eksploatowanych obecnie w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Organizatorzy planują wydzielenie pary myśliwsko-bombowych maszyn, które zaprezentują elementy lotniczej taktyki podczas pokazu dynamicznego.

 

Dodatkowo na Air Show Radom zaprezentują się w locie polskie: F-16 Fighting Falcon, Mig-29, TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik oraz inne samoloty.

 

 

 

 

Świat:

 

_patrouilleswiss_01Patrouille Suisse (Szwajcarski Patrol) – zespół akrobacyjny Szwajcarskich Sił Powietrznych, lata sześcioma samolotami Northrop F-5E Tiger II.

 

Historia zespołu zaczyna się w 1964 r. Z powodu szwajcarskiej polityki neutralności, aż do 1978 roku zespół nie występował poza Szwajcaria. W czasie pokazu zespół prezentuje kombinacje 21 figur.

 

 

 

 

 

 

Patrouille de France – zespół Francuskich Sił Powietrznych zaprezentuje ewolucje w powietrzu na swoich dziewięciu samolotach Alpha Jet. Historia zespołu francuskiego sięga 1931 roku, kiedy to we Francji po raz pierwszy odbył się pierwszy pokaz lotniczy, który wykonali instruktorzy lotnictwa ze szkoły w Etampes.

 

 

pokazy_pow_freccetriciloriFrecce Tricolori – tradycje zespołu sięgają 1930 roku. Po II wojnie światowej we Włoszech istniało kilka małych zespołów akrobacyjnych. W 1960 roku Sztab Generalny Sił Powietrznych zdecydował się powołać jedna grupę w miejsce kilku istniejących wcześniej.

 

1 lipca 1961 r. w Rivlto, oficjalnie powołano do życia 313. Treningowa Grupę Akrobacyjną. Grupa lata obecnie na samolotach Aermacchi MB-339 PAN. Zespół występuje w ugrupowaniu 9+1, wykonując spektakularne figury zespołowe na 9 samolotach, a pomiędzy figurami zespołowymi występuje solista zespołu.

 

 

 

pokaz_pow_wingofstorm_03Krila Oluje (Skrzydła Burzy) – zespół akrobacyjny Chorwackich Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej. Zespół reprezentuje Siły Powietrzne oraz całe Siły Zbrojne Chorwacji. Sześć samolotów Pilatus PC-9M, na których latają piloci zespołu to samoloty używane na co dzień do szkolenia, bez specjalnych modyfikacji.

 

Początki zespołu sięgają lipca 2004 roku. Zespół zwykle prezentuje dwudziestominutowy pokaz, na wysokościach od 50 do 1000 m. W czasie pokazu samoloty latają w odległościach mniejszych niż 2 metry od siebie. Prędkości osiągane przez maszyny sięgają 550 km/h, a na pilotów działają przeciążenia od -2,5 do 6,5 g.

 

 

 

Hardship Red – udział tego zespołu akrobacyjnego Belgijskich Sił Powietrznych jest nowością na Air Show Radom. Do swoich podniebnych ewolucji wykorzystują samoloty treningowe Marchetti SF-260. Warto przypomnieć, że zespół miał gościć na Air Show 2009, jednak z powodów technicznych nie zdołał dotrzeć na radomskie lotnisko.

 

Historia zespołu sięga 2008 roku, kiedy to piloci 1. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Beauvechain wpadli na pomysł zorganizowania grupy akrobacyjnej wykorzystującej właśnie samoloty Marchetti. Grupa wykonuje trwający ok. 20 minut pokaz swoich umiejętności.

 

The Flying Bulls – kultowa ekipa lotniczych entuzjastów spod znaku Red Bull pojawi się na Air Show ze swoimi trzema maszynami: P-38L Lightning - odrestaurowanym amerykańskim samolotem myśliwskim z II wojny światowej, który wykona przelot oraz zostanie umieszczony na wystawie statycznej, śmigłowcem Bo-105M, który wykona w pokazie indywidualnym figury akrobacji lotniczej oraz z Alphajetem, samolotem szkolno-treningowym, który wykona pokaz indywidualny.

 

The Flying Bulls - Alpha Jet  The Flying Bulls - Bo 105  The Flying Bulls - P-38 Lightning

The Flying Bulls - Alpha Jet, Bo 105 i P-38 Lightning

 

 

Wystawy

 

Wystawa Statyczna – jest znakomitą okazją do obejrzenia z bliska maszyn, których raczej nie widuje się na co dzień. Bezpośredni kontakt z pilotami i technikami z całego świata, możliwość fotografowania maszyn, to doskonała atrakcja nie tylko dla miłośników lotnictwa.


Wystawa Przemysłu Lotniczego – daje możliwość zapoznania się z najnowszymi innowacjami w dziedzinie techniki lotniczej, systemów komunikacji oraz wielu innych pokrewnych branż. Jest to ulubione miejsce spotkań przedstawicieli różnych obszarów przemysłu, gospodarki i polityki, a także wszystkich zainteresowanych technologią.

 

Wstęp

 

Na pokazy Air Show Radom 2011 obowiązują następujące ceny biletów:

  1. Bilet normalny jednodniowy - 40PLN

  2. Bilet ulgowy jednodniowy - 30PLN
    Bilet ulgowy mogą nabyć:

  • młodzież szkolna i akademicka do 26 lat za okazaniem odpowiedniej legitymacji

  • renciści i emeryci

3. Bezpłatne wejście na pokazy przysługuje:

  • dzieciom do lat 6

  • żołnierzom w umundurowaniu za okazaniem legitymacji służbowej

  • osobom niepełnosprawnym o widocznym stopniu upośledzenia

  • kombatantom wojennym za okazaniem legitymacji kombatanckiej

 

Przedsprzedaż biletów

Przedsprzedaż biletów na Air Show Radom 2011 w serwisie eBilet.pl.

 

Będziemy śledzić na bieżąco kolejne pojawiające się informacje o Air Show Radom 2011

 

Będziemy śledzić na bieżąco kolejne pojawiające się informacje o Air Show Radom 2011

 

 

Bartłomiej Hypki na podst. mat. Air Show 2011

Fot. Air Show