3aTrasy koncertowe, miesiące poza domem, spędzone nie tylko na scenie, ale także w hotelach i w powietrzu. Chcielibyśmy przedstawić maszyny, którymi z miejsca na miejsce, z dala od tłumu fanów, transportowane są światowe gwiazdy muzyki.

 

 

 Pierwszą maszyną, którą należałoby przedstawić jest Boeing 757, używany przez kultowy już zespół heavymetalowy z Londynu – Iron Maiden. Należy podkreślić, iż tę maszynę pilotuje sam wokalista – Bruce Dickinson. Muzyk w latach 90. oddał się rozwijaniu swoich licznych pasji – m. in. szermierce i właśnie nauce pilotażu. Obecnie Bruce Dickinson, w chwilach wolnych od koncertowania z Iron Maiden, pracuje jako etatowy kapitan 230-miejscowych samolotów pasażerskich Boeing 757 w brytyjskich liniach lotniczych Astraeus Airlines (Astraeus). Kapitan Dickinson gościł ostatnio w Polsce 24 grudnia 2007 - przyleciał na podkrakowskie lotnisko Balice rejsem British Airways.

Samolot zespołu, Boeing 757-200 o numerze rejestracyjnym G-OJIB znany jest również pod nazwa Ed Force One, a callsign linii Astreus to: Flystar. Na stateczniku pionowym odwzorowana jest sylwetka Eddy’ego – maskotki i symbolu zespołu.


1

Samolot zespołu Iron Maiden

 
Kolejną maszyną jest Airbus A320 zespołu U2. Larry Mullena Jr., Adam Clayton, The Edge'a oraz Bono używają również MD-83, wąskokadłubowego samolotu pasażerskiego średniego zasięgu na trasy europejskie. Airbus U2 został zaprojektowany oraz przeznaczony specjalnie na trasę o nazwie „U2 360 Tour”. Skąd owa nazwa? Muzycy wpadli na pomysł przedstawiania swojej muzyki na scenie w kształcie koła, odkrytej w 360 stopniach dla publiki na całym stadionie, gdzie koncertują. Swoim MD-83 mieliśmy okazję ich gościć w Katowicach w 2009 roku. Poniżej film ze wspólnego lotu, z maszyny U2.

 

2

 Samolot zespołu U2


 

 

KISS – słynny amerykański zespół rockowy założony przez Paula Stanleya i Gene'a Simmonsa na przełomie 1972 i 1973 roku. Muzycy są znani ze swojej nietypowej scenicznej charakteryzacji. Muzycy podróżują samolotem Canadair Regional Jet o rejestracji PH-AAG.

 

Krótki reportaż z koncertów jak i podróży KISS-ów!

 

3

Samolot oraz zespół KISS
Jedna z najbardziej znanych formacji muzycznych tworzących elektroniczny pop/rock. Brytyjska grupa tworząca od 1980 roku – Depeche Mode! Oprócz wielu biz-jetów, którymi posługuje się ten zespół, wybraliśmy samolot o rejestracji SE-RAB, czyli wyczarterowany od City Airline samolot Embraer ERJ-135LR.

 

4

 Samolot zespołu Depeche Mode

 

Tego zespołu nie trzeba długo przedstawiać. Nie każdy natomiast wie, czym latają na swoje energetyczne koncerty. Znana heavymetalowa grupa Metallica z miasta do miasta podróżuje samolotem Gulfstream Aerospace GV-SP.

 

5

Samolot zespołu Metallica

 

Kto to może być – alternatywny rock, Wielka Brytania, 50 milionów sprzedanych płyt oraz liczne nagrody branży muzycznej? Do tego niedługo odbędzie się koncert w Polsce? Kolejny zespół to Coldplay oraz ich Canadair 200, specjalnie przygotowany do trasy koncertowej „Viva la Vida” Tour.

 

6

Samolot zespołu Coldplay

 

W większości wszystkie gwiazdy poruszają się wynajętymi od danych linii buisness jetami. Jednak czasami potrafią, w specyficzny dla siebie sposób (jak np. Iron Maiden), przedstawić swój styl bycia, twórczości w postaci np. grafiki na kadłubie. Takie samoloty to nie lada gratka dla spotterów, nie każdy może się pochwalić „uchwyceniem” takiej maszyny. Przybliżyliśmy w artykule jedne z najbardziej znanych latających maszyny, jeszcze bardziej znanych posiadaczy. Dzięki nim bezproblemowo mogą koncertować we wszystkich częściach świata i dawać nam, fanom swoje wielkie muzyczne show.

 

 

Oprac. Patryk Bińkowski

Fot. archiwum, internet

Film. youtube.com