II. Krakowski Festiwal ModelarskiW ubiegły weekend 6 i 7 listopada  w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się II. Krakowski Festiwal Modelarski. Obok gospodarza współorganizatorami imprezy były: Modelarnia Ośrodka Kultury w Będzinie oraz Sądecka Grupa Modelarska z Nowego Sącza. Największą zmianą względem zeszłorocznej edycji było zlokalizowanie całości konkursu w nowym gmachu głównym krakowskiego muzeum, co zdecydowanie podniosło walory ekspozycyjne (w porównaniu do namiotu z 2009r.).

 

 

II. Krakowski Festiwal Modelarski

Stoły ekspozycyjne, na hali gmachu głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego



Miniatury czołgów, pojazdów opancerzonych, samochodów, motocykli, statków, pociągów, ciężarówek, a przede wszystkim samolotów, śmigłowców i szybowców prezentowały się znakomicie w otoczeniu maszyn w skali 1:1, stojących na ziemi i wiszących pod sufitem hali ekspozycyjnej, tworząc niepowtarzalny klimat.

 

Ocena modeli odbywała się na zasadzie podoba się- nie podoba się. Organizatorzy postanowili nie stosować rozróżniania na miejsca przyznając wyróżniania modelom, które w opinii sędziów prezentowały się najlepiej. Miało to służyć stworzeniu dobrej atmosfery i zadanie to zostało wypełnione. Spośród ponad 250 modeli szczególne wyróżnienie w postaci pucharu otrzymało siedem z nich:

Model samolotu z wojny Polsko- Bolszewickiej, który otrzymał model Fokkera E.V Arkadiusza Chmiela

Model samolotu z okresu Bitwy o Anglię, przyznany Pawłowi Ogarkowi za Spitfire Mk.V B

Model samolotu z okresu Kampanii Francuskiej, który trafił w ręce Grzegorza Piotrowskiego za Curtiss 75A

Model w brawach polskich, dla Andrzeja Latyńskiego za P.11c

Puchar Stowarzyszenia Parcina, dla Tadeusza Bogdała za SZD-9Bis Bocian

Puchar Aeroplana, za samolot Bristol Fighter, Wojciecha Butrycza

Puchar dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego dla Wojciecha Butrycza z modelem F-105D w malowaniu egzemplarza będącego w posiadaniu muzeum.


Na pierwszym piętrze głównego gmachu rozgościli się w trakcie weekendu członkowie portalu modelarstworedukcyjne.pl, oczywiście ze swoimi świetnie wykonanymi modelami. W niedziele Andrzej Ziober przeprowadził na sali konferencyjnej prelekcje na temat dokumentacji modelarskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć stałego elementu tego typu imprez- giełdy modelarskiej, która dzięki polepszeniu warunków lokalowych muzeum mogła znajdować się w bezpośredniej bliskości wystawy. W niedzielę na wystawę przyjechał Mirosław Hermaszewski, który obiecał, że w przyszłym roku osobiście podpisze dyplomy, oraz będzie brał udział w rozdaniu nagród.

 

II. Krakowski Festiwal Modelarski

Albatros D.III Oeffag

 


Kolejną atrakcją dla odwiedzających muzeum w zeszłą niedzielę było kolejne z serii „spotkań przy samolotach” organizowanych przez Jana Hoffmanna. Tym razem tematem był samolot PZL P.11c i jego sukcesor P.24. Prelekcja wzbogacona była eksponowanymi od niedawna w krakowskiej palcówce zdjęciami tureckiej linii montażowej samolotów P.24. A już w czwartek, odbędzie się kolejne spotkanie, którego tematem będą początki lotnictwa II Rzeczpospolitej.

 

 

II. Krakowski Festiwal Modelarski

Wojciech Butrycz, z modelem samolotu F-105D i pucharem dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego przy oryginale

 


Mimo że II. Krakowski Festiwal Modelarski jest jedynie regionalną imprezą, starania organizatorów, warunki lokalowe i klimat jaki tworzy lokalizacja, dają pozytywny obraz. Festiwal jest jeszcze młodym wydarzeniem i wiele jeszcze można ulepszyć, co zresztą obiecali organizatorzy.

 

 

WYNIKI II FESTIWALU MODELARSKIEGO – KRAKÓW 2010

W Festiwalu wzięło udział 95 modelarzy (22 juniorów, 73 seniorów), którzy łącznie wystawili 248 modeli

Modelarze przyjechali z praktycznie całej Polski –reprezentowane były m.in. miasta: Lublin, Nowy Sącz, Poznań, Warszawa, Małogoszcz, Kraków, Katowice, Zamość, Bytom, Zakopane, Kielce

K1 SAMOLOTY  DWUPŁATOWE 1-33 J/S

 

 

PAWEŁ OGÓREK

159

DH 82A   TIGER MOTH

PRZEMYSŁAW KLIMALA

152

SPAD 13

 

 

 

K1 SAMOLOTY TŁOKOWE JUNIOR

 

 

KAJETAN PERCZYŃSKI

16

PZL P7A

KAMIL HARUPA

28

SPITFIRE MK VB   TROP

 

 

 

K1 SAMOLOTY TŁOKOWE SENIOR

 

 

PAWEŁ OGAREK

158

CHIMPUNK

 

 

 

K2 SAMOLOTY ODRZUTOWE JUNIOR

 

 

KAMIL HARUPA

27

XF -85 GOBLIN

 

 

 

K2 SAMOLOTY ODRZUTOWE SENIOR

 

 

ŁUKASZ MAŃKOWSKI

118

MIG 21MF

ŁUKASZ POPARDOWSKI

74

JAK 23

JACEK NAWROT

70

F-14 TOMCAT

 

 

 

K-3  ŚMIGŁOWCE

 

 

NAWROT JACEK

72

MI-24D HIND

KAJETAN PERCZYŃSKI

14

PZL  W3-W   SOKÓŁ

KACPER DUDA

226

BELL  UH-1

 

 

 

K4  SAMOLOTY PIONIERSKIE DO 1930

 

 

ŁUKASZ POPARDOWSKI

73

SOPWITH  F1  CAMEL

ANDRZEJ DUDA

232

AIRCO

 

 

 

K-5 SAMOLOTY Z DOMOWEJ DRUKARKI

 

 

PIOTR KOPER

170

AT99 SCORPION AVATAR

 

 

 

K6 SZYBOWCE I SAMOLOTY CYWILNE JUNIOR

 

 

KAJETAN PERCZYŃSKI

17

SZD 22C MUCHA

 

 

 

K6 SZYBOWCE I SAMOLOTY CYWILNE SENIOR

 

 

TADEUSZ DUDA

51

PZL M-4 TARPAN

DOMINIK DURAJ

49

SZD 15 SROKA

 

 

 

K7 POJAZDY WOJSKOWE GĄSIENICOWE JUNIOR

 

 

KAMIL HARUPA

25

M2 BRADLEY

KACPER DUDA

228

7TP

 

 

 

K7 POJAZDY WOJSKOWE GĄSIENICOWE SENIOR

 

 

PAWEŁ GROMALA

218

T-37A

LESZEK HALADA

224

VALENTINE MKIV

 

 

 

K8 POJAZDY WOJSKOWE KOŁOWE JUNIOR

 

 

KACPER DUDA

231

GAZ AA

 

 

 

K8 POJAZDY WOJSKOWE KOŁOWE SENIOR

 

 

LESZEK HALADA

223

STAGEHOUND MKI

MIROSŁAW KUZIOR

61

SDKFZ 234/2 PUMA

ANDRZEJ OŁYNIEC

149

M16 MGCM

 

 

 

K9 POJAZDY SZYNOWE SENIOR

 

 

PIOTR ULMAN

116

OL49

 

 

 

K9 POJAZDY SPECJALNE SENIOR

 

 

ADAM SZCZUPAK

76

KAMAZ5511

DARIUSZ MICHNO

23

STAR 20 WYWROTKA

 

 

 

K11 OKRĘTY ŻAGLOWE BEZ PODZIAŁU

 

 

KAMIL HARUPA

24

LEXINGTON

JANUSZ WITEK

32

KARAWELA NINA Z 1492

 

 

 

K11  OKRĘTY BEZ PODZIAŁU

 

 

LESZEK STACHOŃ-KOSZAREK

186

AKITSUHIMA

KACPER DUDA

225

USS HELENA

MARCIN CALIŃSKI

251

U VIIIB

 

 

MODELE PLASTIKOWE

 

D1   DIORAMA LOTNICZA SENIOR

 

 

TOMASZ BUCHANIEC

212

MESSERSCHMITT ME262  A-2A

PIOTR KRZYCZMONIK

1

V1

STANISŁAW FILIP

135

KRETA 1941

 

 

 

ST1  SAMOLOTY TŁOKOWE 1/32 SENIOR

 

 

TOMASZ BUCHANIEC

214

F4U 4    CORSAIR

TADEUSZ BĄK

47

ZERO

 

 

 

ST SAMOLOTY TŁOKOWE  1/48 SENIOR

 

 

MIROSŁAW DUMAŃSKI

81

FALCO CR 42

KAROL JAGUSIŃSKI

197

P11C

GRZEGORZ PIOTROWSKI

196

ŁAGG - 3

 

 

 

ST-1 SAMOLOTY TŁOKOWE JUNIOR   1/48

 

 

MARCEL GRABARCZYK

30

DAKOTA C-47

JACEK RAKOCZY

141

ME109E3

TOMASZ BĄK

38

SPITFIRE MK  IX

TADEUSZ BOGDAŁ

54

SPITFIRE LF - IXE

 

 

 

ST-2 SAMOLOTY TŁOKOWE 1/72 SENIOR

 

 

WOJCIECH KUCZA

191

P-61 BLACK WIDOW

ANDRZEJ SMOLIŃSKI

144

AN-2

MICHAŁ ŚLĘZAK

 

LUBLIN RXIII

 

 

 

ST-2 SAMOLOTY TŁOKOWE 1/72 JUNIOR

 

 

PIOTR LABER

21

PWS26

TOMASZ BĄK

36

P-38 LIGHTNING

KAJETAN PERCZYŃSKI

13

HAWKER HURRICANE

 

 

 

SO 1   SAMOLOTY ODRZUTOWE JUNIOR   1/48

 

 

PIOTR BĄK

34

MIG-29

 

 

 

SO 1   SAMOLOTY ODRZUTOWE 1/48 SENIOR

 

 

KAMIL FELIKS SZTARBAŁA

239

SAAB DRAKKEN

GRZEGORZ PIOTROWSKI

193

F-111A

JACEK PALUCH

69

MIG-29 UB

MARCIN CZARNOWICZ

105

A-4 KU SKYHAWK

 

 

 

SO-2 SAMOLOTY ODRZUTOWE 1/72 JUNIOR

 

 

WOJCIECH GĄSIOREK

40

F-14 TOMCAT

TOMASZ BĄK

37

MIRAGE 2000

MARIUSZ TOMALIK

165

PHANTOM II

 

 

 

SO-2 SAMOLOTY ODRZUTOWE 1/72 SENIOR

 

 

WOJCIECH BUTRYCZ

109

F-105 D THUNDERCHIEF

RYSZARD KOCOT

123

ME 163 KOMET

MACIEJ GĄDEK

132

MIG - 21 F-13

 

 

 

SM   ŚMIGŁOWCE  JUNIOR

 

 

KAMIL HARUPA

26

W-3 RM ANAKONDA

TADEUSZ BOGDAŁ

58

MI-2

 

 

 

SM  ŚMIGŁOWCE SENIOR

 

 

DARIUSZ BECK

202

SUPER STALLION

MARCIN  CZARNOWICZ

106

AH-1S TZEFA

PIOTR KRYSTKOWSKI

111

KAMOW KA-15

 

 

 

SC SAMOLOTY CYWILNE

 

 

PIOTR KRYSTKOWSKI

93

CESSNA BOBCAT

BARTOSZ KLIMAS

127

STAMPF SV4

 

 

 

SC SZYBOWCE

 

 

PIOTR KRYSTKOWSKI

88

SZD 9 BOC IAN

TADEUSZ BOGDAŁ

56

SZD 12   MUCHA 100

 

 

 

SC SAMOLOTY PASAŻERSKIE

 

 

TADEUSZ BĄK

45

BOENING  737-200

ANDRZEJ PODGÓRNY

233

AIRBUS

MICHAŁ RUTKOWSKI

166

AIRBUS A 340

 

 

 

SP KONSTRUKCJE PIONIERSKIE DO 1930R   J

 

 

BARTOSZ KLIMAS

126

ALBATROS DIII

 

 

 

SP KONSTRUKCJE PIONIERSKIE DO 1930R   S

 

 

PIOTR KRYSTKOWSKI

89

GOTHA GIV

 

 

 

SP MYŚLIWSKIE  DO 1930R   SENIOR 1/48

 

 

ARKADIUSZ CHMIEL

240

FOKKER EV

GRZEGORZ SZYMANOWSKI

242

ALBATROS OEFFAG DIII

JACEK PALUCH

68

FOKKER D VIII

JANUSZ GĄSIOREK

75

FOKKER EV

 

 

 

SP KONSTRUKCJE PIONIERSKIE DO 1930R SENIOR   1/72

 

 

PIOTR KRYSTKOWSKI

91

ALBATROS DIII

RYSZARD KOCOT

121

ALBATROS DVa

WOJCIECH BUTRYCZ

108

BRISTOL FIGHTER F2B

ARTUR PODGÓRNY

236

FOKKER DR1

 

 

 

SB  OD PODSTAW

 

 

PIOTR KOPER

171

TRANSPOTER SF

ARTUR KOPER

220

CZOŁG NIKE

GRZEGORZ GĄDEK

181

CARGO TRUCK

GRZEGORZ JAŃCZAK

43

SDKFZ 232

 

 

 

PWK   POJAZDY WOJSKOWE KOŁOWE 1/35 SENIOR

 

 

JANUSZ ZAKRZEWSKI

243

EINHEITSDIESEL

RAFAŁ DROZDZOWSKI

102

VW TYP 166 SCHWIMMWAGEN

ROBERT PIECZABA

156

FAUN SLT-56 TANK TRANSPORTER

STANISŁAW JABŁOŃSKI

86

OPEL BLITZ

 

 

 

PWK2  POJAZDY WOJSKOWE KOŁOWE 1/72 JUNIOR

 

 

BARTOSZ GODEK

10

JIMMY

DOMINIKA MOSKWA

168

BA-10

GRZEGORZ JANICZAK

44

SDKFZ 232

 

 

 

PWK2  POJAZDY WOJSKOWE KOŁOWE 1/72 SENIOR

 

 

STANISŁAW SZARKOWSKI

205

HORCH 105

MAREK ZIĘTEK

3

MERCEDES 1500

ANDRZEJ SMOLIŃSKI

143

BTR-60PB MILICJA

KOPER PAWEŁ

173

DREZYNA STEYR KUGELBLITZ

MACIEJ GĄDEK

130

BRDM

MIROSŁAW SERBA

188

PZKFW III

 

 

 

PWG1  POJAZDY WOJSKOWE GĄSIENICOWE  1/48 SENIOR

 

 

ALEKSANDER ZIELONY

177

KW II

BARTOSZ GODEK

11

M10 ACHILLES

TOMASZ BARAN

163

T34/85

 

 

 

PWG 2   POJAZDY WOJSKOWE GĄSIENICOWE  1/72 JUNIOR

 

 

BARTOSZ GODEK

8

PANZER IV F2

LABER PIOTR

22

T-34/76

 

 

 

PWG 2   POJAZDY WOJSKOWE GĄSIENICOWE   1/72  SENIOR

 

 

MAREK ZIĘTEK

5

PANZER 35

JACEK PASIECZNY

183

CHALLENGER I

ROBERT PIECZBA

157

LEOPARD 2A

 

 

 

A ARTYLERIA   KOŁOWA

 

 

DARIUSZ PISULA

120

STRYKER HGS

MAREK ZIĘTEK

7

SDKFZ 8/8.8CM FLAK 36

JACEK CIEŚLAK

99

GESCHUTZWAGEN 17CM

JANUSZ ZAKRZEWSKI

244

VOMAG + FLAK

 

 

 

A ARTYLERIA  „STACJONARNA”

 

 

ANDRZEJ SMOLIŃSKI

147

40MM BOFORS WZ36

JABŁOŃSKI STANISŁAW

87

LE FH 18M

STANISŁAW SZARKOWSKI

206

100 MM SKODA

JAKUB RACZYŃSKI

29

FLAK 30

TOMASZ WAWRYKIEWICZ

250

FLAK 88 DAK

 

 

 

PT   POJAZDY TRANSPORTOWE

 

 

GRZEGORZ GĄDEK

180

RENAULT MAGNUM

MARCIN DURMAN

137

FORD LTL900 WRECKER

TADEUSZ BĄK

46

SCANIA LB 141

MIROSŁAW SZOPA

151

MAN TGA

 

 

 

PC SAMOCHODY OSOBOWE JUNIOR

 

 

GRZEGORZ GĄDEK

178

PEUGEOT  206 WRC

JAKUB RACZYŃSKI

29

FLAK 30

PIOTR BĄK

35

PEUGEOT  206 WRC

 

 

 

PC SAMOCHCODY OSOBOWE SENIOR

 

 

ADRIAN GAJDA

115

HP 10

ANDRZEJ SMOLIŃSKI

146

VW T1

MIROSŁAW RUTKOWSKI

175

VW GARBUS

MIROSŁAW KUZIOR

60

MB DTM 2000

 

 

 

M MOTOCYKLE

 

 

BECK DARIUSZ

201

DOT

KRYSTIAN STALMACH

18

BMW R75

TADEUSZ BĄK

48

SUZUKI RM 250

 

 

 

LOTNICZE SF

 

 

ARTUR KAPUSTA

221

PHOENIX

 

 

 

SAMOLOTY MICRO  1/144

 

 

GRZEGORZ MAŁYSZCZUK

216

F-14 TOMCAT

 

 

 

PUCHARY

Grand Prix Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego za najlepszy model samolotu,

śmigłowca lub szybowca znajdującego się w ekspozycji MLP

WOJCIECH BUTRYCZ - ZA MODEL F-105D THUNDERCHIEF gen.D.KUTYNY

PUCHAR MLP ZA MODEL Z OKRESU WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ DLA

ARKADIUSZA CHMIELA ZA SAMOLOT FOKKER EV

PUCHAR ZA MODEL Z OKRESU BITWY O ANGLIĘ - PAWEŁ OGAREK    ZA SPITFIRE MK.VB

PUCHAR ZA KAMPANIĘ FRANCUSKĄ - GRZEGORZ PIOTROWSKI   CURTISS C-75A

PUCHAR SGM „MINITARIA” ZA SAMOLOT W POLSKICH BARWACH -

MODEL PZL P-11C  ANDRZEJA LATYŃSKIEGO

PUCHAR STOWARZYSZENIA PARCINA –

TADEUSZ BOGDAŁ ZA MODEL SZYBOWCA SZD-9BIS BOCIAN

PUCHAR „AEROPLANU”

ZA MODEL SAMOLOTU BRISTOL F2B FIGHTER DLA WOJCIECHA BUTRYCZA

 




Oprac. i zdjęcia. Kamil Stasiak