P1020427small11111Na wojskowym lotnisku Sadków w Radomiu 6 sierpnia rozpoczęły się IX Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced, w których o tytuł Mistrza Świata rywalizuje 85 pilotów z 25 państw. Tego dnia o godzinie 8.00 odbył się pierwszy oficjalny briefing, podczas którego piloci losowali numery startowe do pierwszej konkurencji – programu obowiązkowego, znanego przez zawodników od 6 miesięcy.
Z numerem jeden wystartował Tamas Abranyi z Węgier. Jako pierwszy z Polaków – 17. na liście, był  Łukasz Czepiela. Robert Kowalik był przedostatnim zawodnikiem (84) wykonującym program znany.
P1020283small
fot. Jolanta Janczyk
Ze względu na zbyt silny wiatr i niską podstawę chmur loty rozpoczęły się dopiero około godziny 14:00. W dniu dzisiejszym wystartowało tylko 14 zawodników, ponieważ loty przerwano ze względu na gwałtownie pogarszające się warunki atmosferyczne.
Loty odbywały się od godz. 9.00 do zachodu słońca do 13 sierpnia włącznie.

Kolejnego dnia, 7 sierpnia, ze względu na niską podstawę chmur loty rozpoczęły się dopiero około godz. 17.00 i trwały do zachodu słońca (godz.20.13).
Program obowiązkowy polecieli zawodnicy od numeru startowego 14 - Fick Simon /FRA/ do 34 - Freelove Benjamin /USA/. Program obowiązkowy polecieli również trzej zawodnicy reprezentujący na zawodach Polskę: Łukasz Czepiela z numerem startowym 17, Wojciech Nowaczyk – numer startowy 26 i Artur Strączek z numerem 32. Składa się on z 9 figur. Każda figura może zawierać elementy innych figur w tym: loty poziome, piony oraz loty w kątach do góry i do doły. Elementy te mogą również występować jako elementy odwrócone np. lot na plecach. Zawodnik ma na wykonanie programu maksymalnie 15 minut.
gdzie_jest_samolocik
Gdzie jest samolot? - fot. Jolanta Janczyk
W skład programu Q wchodzą następujące figury:
- pętla z beczką akcentowaną zakończoną na plecach
- korkociąg odwrócony i pół beczki
- 1 1/4 beczki i półpętla
- ranwers (obrót przez skrzydło) i 3/4 beczki szybkiej w pionie do dołu
- pół beczki sterowanej w kącie do góry
- pętla z beczkami
- pół beczki sterowanej w beczką szybką w kacie do góry
- pół beczki sterowanej i półtorej szybkiej
- okrążenie beczkami.

8 sierpnia ze względu na niską podstawę chmur oraz problemy związane z osuszeniem terenu, na którym znajdują się stanowiska sędziowskie loty wznowiono około godzinny 13.00. Jako pierwszy wystartował reprezentant Niemiec z numerem startowym 35 – Henry Bohlig. Z numerem startowym 44 stratował Ireneusz Jesionek z Aeroklubu Radomskiego. Po godzinie 19.00 z powodu zbyt niskiej podstawy chmur (810 metrów) przerwano loty. Wystartowało 23 zawodników. Na juto planowane jest dokończenie konkurencji.

Dopiero w dzień czwarty około godziny 14.00 udało się zakończyć pierwszą konkurencję mistrzostw – program obowiązkowy Q. Wzięło w niej udział 84 pilotów z 25 państw startujących w ponad 40 samolotach wśród których najpopularniejsza jest Ekstra 300. Zespół brytyjski startuje na samolotach Pitts, zaś przedstawiciel RPA na samolocie MX2.

John_GAILLARD_vice_prezydent_Midzynarodowej_Komisji_Akrobacji_Lotniczej_CIVA
John GAILLARD vice prezydent Międzynarodowej Komisji Akrobacji Lotniczej CIVA - fot. Jolanta Janczyk
Poniżej wyniki pierwszej konkurencji - programu Q:
1. Nigel Hopkins - MX2 - RPA
2. Allan Cassidy Pitts - S-1T - Wielka Brytania
3. Baptiste Vignes - CAP 231 - Francja

----
50. Ireneusz Jesionek - Extra 300 LC
56. Artur Kielak - Extra 300 L
60. Radek Rumszewicz - Extra 300 L
64. Robert Kowalik - Extra 300 LC
66. Artur Strączek - Extra 300 L
75. Tomasz Zdziarski -  Extra 300 LC
77. Wojciech Nowaczyk - Extra 300 LC
83. Łukasz Czepiela - Extra 300 LC
Ireneusz_Jesionek
Ireneusz Jesionek latający na Extra 300 LC - fot. Jolanta Janczyk
Dla zdecydowanej większości Polaków jest to debiut w międzynarodowych zawodach. Jedyna biorąca udział w zawodach kobieta – Tamara Dovgalenko (Ukraina) zajmuje po programie obowiązkowym  21 lokatę .

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników pierwszej konkurencji zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy: od numeru startowego 1-30, 31-60 i 60-84. W poszczególnych grupach zawodnicy losowali swoje numery startowe. Jako pierwsza będzie latała grupa ostatnia, następnie druga, a na końcu pierwsza, czyli zawodnicy którzy najlepiej polecieli swój program obowiązkowy .
Po wymaganej między konkurencjami dwugodzinnej przerwie, pogoda pozwoliła na rozpoczęcie drugiej konkurencji Mistrzostw – programu dowolnego układanego przez każdego z zawodników według określonych przepisów.  Program Free w dniu dzisiejszym wykonało ośmiu zawodników,  w tym dwóch Polaków: Robert Kowalik z Aeroklubu Radomskiego  i Wojciech Nowaczyk z Aeroklubu Poznańskiego .
Około godziny 18.00 z powodu nadciągającej burzy loty zostały wstrzymane.
Dziś, 10 sierpnia, w zależności od warunków atmosferycznych i decyzji jury na porannej odprawie loty zostaną wznowione.
Jolanta Janczyk