BF-4_Ferry_maleSamolot piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II będzie symbolem i chlubą globalnych systemów obronnych XXI wieku. Jednocześnie projekt wzmacnia współpracę międzynarodową, również w zakresie gospodarczym i przemysłowym - stwierdził wysoki przedstawiciel koncernu Lockheed Martin.

 

„Kontynuujemy proces precyzowania zagadnienia, jaki powinien być wielozadaniowy samolot bojowy przyszłości? Zarazem oferujemy światu produkt posiadający zdecydowanie większe możliwości od najlepszych samolotów użytkowanych obecnie. Jestem najbardziej dumny z faktu, że udało nam się ekonomicznie zrealizować ten cel- oferowana przez nas cena jest na poziomie samolotów czwartej generacji”- podkreślił Tom Burbage wiceprezes Lockheed Martin i zarazem dyrektor „Programu integracji F-35”.„ Cały projekt posuwa się naprzód w dobrym tempie, zarówno jeśli chodzi o produkcję, jak również próby w locie. Posiadamy już prototypy wszystkich wersji samolotu, a pierwsze seryjne egzemplarze, produkowane na całym świecie, zaczynają nabierać kształtów.”

 

BF-4_Ferry_Flight

 

W procesie eksploatacji F-35, zostanie umocniona współpraca przemysłowa, począwszy od produkcji po serwis i wsparcie, w ramach globalnego centrum logsityczno- serwisowego (ALGS- Autonomic Logistics Global Sustainment)- podkreślił Burbage. Program F-35 ALGS, powstający równolegle z samolotem oraz jego instalacjami, jest kompleksowym rozwiązaniem, które zapewni obsługę samolotu w okresie jego eksploatacji.

 

W państwach, które uczestniczą w programie F-35 zatrudniono tysiące osób. Kraje zaangażowane zainwestowały łącznie ponad 4 miliardy dolarów. Wilka Brytania, Włochy, Holandii, Australii, Turcja, Kanada, Norwegia, Dania- wszystkie te państwa w sensie strategiczny zostaną ujednolicone posiadaniem tego samego, podstawowego samolotu bojowego. Dzięki temu w znaczny sposób wzrośnie interoperacyjność pomiędzy siłami zbrojnymi tych krajów.

 

Burbage wyraża pełną wiarę w sukces i postępy w programie, podkreślając, że początkowe trudności zostały przezwyciężone. W sumie wykonano już 280 lotów testowych, w trakcie których dokonano sprawdzenia zamontowanych systemów. W chwili obecnej dostarczono 19 samolotów, 31 jest w fazie montażowej. Wszystko to świadczy o ciągłym postępie w programie. W ostatnich kilku miesiącach pierwszy lot wykonał F-35C ,przeznaczony dla lotnictwa pokładowego. F-35B z sukcesem wykonał operację skróconego startu i pionowego lądowania oraz przekroczył barierę dźwięku. Ponadto, F-35 w wersji A i B zakończył próby statyczne o połowę szybciej niż początkowo zakładano.

 

CF-1_First_Flight_Photo_2

 

Lockheed Martin rozwija program F-35 współpracując z kluczowymi partnerami: Northrop Grumman oraz BAE Systems. Samolot będzie dysponował dwoma wariantami silników, które przechodzą obecnie fazę doskonalenia. Pierwszym z nich będzie Pratt & Whitney F-135, drugim F-136, opracowany przez GE Rolls- Royce Fighter Engine Team.

 

F-35_AF-1_and_AF-2

 

Koncern Lockheed Martin z siedzibą w mieście Bethesda, w stanie Maryland, w USA to globalny dostawca rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa. Zatrudnia ok. 140 tys. pracowników na całym świecie, a swoją działalność skupia głównie na badaniach, projektowaniu, rozwoju, produkcji, integracji oraz utrzymaniu zaawansowanych systemów technologicznych, produktów oraz usług. W 2008 r. koncern osiągnął sprzedaż w wysokości 45,2 mld dolarów.

 

F-35 oraz Lightning II są znakami towarowymi Lockheed Martin Corporation.

 

LM Comp. (tekst i foto)