No to skaczemy...

Dwa dni intensywnego skakania w Michałkowie za nami. Dziś ten najważniejszy, i budowa największej od 20 lat europejskiej formacji spadochronowej. EURO BIG WAY CAMP 2009 jest największą imprezą spadochronową w Europie od lat '80 XX wieku. Swój udział w imprezie zapowiedziało ponad 250 skoczków spadochronowych z 30 krajów.  (fot. Jarosław 'Widget' Szot-wł. skydive.pl)

Polskę reprezentować będzie około 100 uczestników. Spadochroniarze skakać będą z 7 samolotów sprowadzonych w tym celu z całej Europy. Będziemy się starali możliwie jak najobszerniej relacjonować dla Państwa tą imprezę. Bowiem to dziś jest dzień podjęcia pierwszych prób skoku w formacji stuosobowej – 100 WAY. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie będzie również dniem, w którym utworzona zostanie największa międzynarodowa formacja spadochronowa w Europie.

Za budowę wielkiej europejskiej formacji odpowiedzialni będą światowej sławy load organizerzy tacy jak Amerykanie: Kate Cooper–Jensen, B.J. Worth, Larry Henderson. Kate Cooper-Jensen jest niekwestionowana gwiazdą światowego spadochroniarstwa.

A wczoraj, podczas drugiego dnia EURO BIG WAY CAMP zebrani w Michałkowie najlepsi skoczkowie świata oddali nieco mniej skoków, ale wykonali więcej ćwiczeń naziemnych. Główną przyczyną był padający od rana deszcz. Szczęśliwie, popołudniowe słońce umożliwiło wykonanie skoków.


{youtube}_ULfkQuE8VE{/youtube}
Big-way camp 2008, Ostrów Wlkp 19.06.2008 by Widget
TAK TO WYGLĄDAŁO ROK WCZEŚNIEJ...

Deszczowa pogoda nie oznacza wstrzymania imprezy. Spadochroniarze, nie mogąc wykonać skoku, wykorzystują wolny czas na ćwiczenia na ziemi. Podzieleni na grupy, budują w hangarach figury, które w powietrzu mają połączyć się w jedną formację. Każda z grup prowadzona jest przez load-organizera, który dogląda poprawności wykonania figury.

Na EURO BIG WAY CAMP 2009 przyjechali najbardziej znani load-organizerzy na świecie – Kate Cooper-Jensen, B.J. Worth, Larry Henderson. Amerykanka Kate Cooper-Jensen jest niekwestionowaną gwiazdą światowego spadochroniarstwa. Współorganizowała Rekordy Świata ’94, ‘96’, ’99, ’04, ’06 oraz organizowała Kobiece Rekordy Świata 118-way, 131-way, 156-way. W tym roku organizuje również JFTC. JFTC czyli Jump For The Cause to próba pobicia rekordu świata kobiet, która odbędzie się w tym roku w USA. Z całego świata przyjedzie do Kalifornii 180 spadochroniarek. Celem JFTC 2009 jest nie tylko próba bicia rekordu ale przede wszystkim zebranie pieniędzy na walkę z rakiem piersi. Panie skakać będą w różowych kombinezonach aby zwrócić uwagę na chorobę oraz na jej profilaktykę. Polskę podczas JFTC 2009 reprezentować będzie Amelia Bobowska, jedna z najlepszych spadochroniarek w naszym kraju.

Kolejni load-organizerzy to B.J. Worth i Larry Henderson. B.J. Worth jest dyrektorem organizacyjnym ostatnich kilku rekordów świata w największej formacji i jednym z najbardziej znanych spadochroniarzy na świecie. Był m.in. dublerem Jamesa Bonda w większości powietrznych scen z tej serii. Larry Henderson jest dobrze znanym w Polsce load-organizerem z największej grupy bigwayowej na świecie – P3 Performance. Był współorganizatorem rekordów świata w 2004 i 2006 roku.

Anna Budzyńska

Zobacz także:

EURO BIG WAY CAMP 2009... spadochronowy rekord w Michałkowie