giedgowd 4Ignacy Giedgowd słynął z wytrzymałości, która umożliwiała mu wykonywanie wielesetkilometrowych rajdów lotniczych. Szerzej znany z pierwszego miejsca, zajętego podczas Drugiego Lotu Okrężnego po Polsce.

 

 

 

 

 

Urodził się na Litwie 1 lutego 1897 r. Powołanie do wojska otrzymał 1 sierpnia 1915 r . Rzecz jasna rozpoczął służbę nie w Wojsku Polskim, a armii rosyjskiej. Początkowo służył w jednym z pułków piechoty. Następnie po ukończeniu szkoły oficerskiej ( miało to miejsce w 1916 r. ) rozpoczął służbę innych, niż wcześniej, pułkach piechoty.

 

giedgowd2

 

Nie uśmiechał mu się pobyt w armii rosyjskiej. Dlatego z Rosji „zdezerterował” do Francji. Będąc w ojczyźnie spadkobierców Bonapartego ukończył szkołę pilotażu. W Polsce znalazł się z żołnierzami generała Hallera. Między nimi znajdowali się lotnicy. Będąc w stopniu porucznika pilota został skierowany do 10. eskadry lotniczej. Razem z eskadrą brał udział w walkach na front wojny polsko – radzieckiej.

Gdy zamilkły działa pozostał w lotnictwie. Razem ze swoją eskadrą został przydzielony do Poznania. Tu na Ławicy stacjonował 3. Pułk Lotniczy. Niebawem jednak musiał pozostawić kolegów, otrzymał bowiem rozkaz kierujący go do stolicy. W syrenim grodzie wszedł w skład pilotów 1. Pułku Lotniczego.
Brał udział w historycznym przelocie  polskich lotników 1922 r. nad Alpami. Rok po tym stratował w Drugim Locie Okrężnym po Polsce. Wylatał pierwsze miejsce. W sierpniu 1928 r. sprowadził do Polski jednego z pierwszych pasażerskich Fokkerów F.VII.

 

giedgowd1

 

Na początku lat 30 - tych minionego wieku pracował ( służył ) w Wojskowym Zakładzie Zaopatrzenia Aeronautyki. Z ramienia wojska odbierał samoloty, powstające w Państwowych Zakładach Lotniczych.

Reprezentował Polskę w zawodach lotniczych Challenge 1932 i 1934 r. Zajął w nich 17 i 18 miejsce. W latach II wojny światowej bronił nieba nad Francją i Wielką Brytanią. Nie brakowało go również pod gorącym słońcem  Afryki. Do nowej Polski, po 1945 r., nie wrócił. Pozostał na emigracji. Mieszkał w Kandzie, w której zmarł 25 stycznia 1974 r. Został pochowany na cmentarzu w Toronto.

                                                                                             

Konrad RYDOŁOWSKI

 

foto:

audiovis.nac.gov.pl