efa2015-7W dniach 11-13 czerwca, w Pradze odbył się Europejski Festiwal Lotniczy pod nazwą The European Festival of Aviation (EFA) Prague. Na targach nie zabrakło zespołu portalu Samoloty.pl. Zapraszamy na krótką relację z tej imprezy.

 

 

 

 

Targi odbyły się na terenie historycznego lotniska wojskowego Praha - Kbely. Na terenie lotniska zlokalizowane jest także muzeum lotnictwa cywilnego i wojskowego. Pod względem liczby oraz wartości zgromadzonych eksponatów, muzeum jest jedną z największych tego typu placówek w Europie. W jego zbiorach znajduje się ponad 275 samolotów wystawionych zarówno w krytych halach jak i na zewnątrz. Jedną z największych atrakcji muzeum jest jednomiejscowa i dwumiejscowa (treningowa) wersję Messerschmitta Bf 109 (w powojennej wersji Avia S-199), a także Messerschmitta Me 262 (także w powojennej wersji Avia S-92).

 

efa2015-1

Stoisko Samoloty.pl

 

EFA to dobra okazja dla firm z szeroko pojętej branży lotniczej do promowania swoich produktow i usług. Pierwsze dwa dni minęły pod znakiem nawiązywania nowych kontaktów, nie tylko biznesowych. W wystawie wzięło udział ponad 50 firm z całego świata. Wśród największych wymienić warto Airbus Helicopters, AvBuyer oraz czołowych producentów samolotów takich jak Cessna, Daher, Pilatus czy Piper. Oprócz wielkich graczy z branży lotniczej na tagrach porozmawiać można było z przedstawicielami tzw startupów czyli firm, które krótko funkcjonują na rynku, ale wyróżniają się ciekawymi pomysłami na prowadzenie działalności. Naszą uwagę zwrócił serwis społecznościowy, ktorego celem jest m.in. oferowanie wspólnych lotów. Prywatni piloci informują o lotach, które planują odbyć a osoby, które potrzebują skorzystać z transportu lotniczego bądź po prostu chcą się przelecieć samolotem mogą skorzystać z ich usług. Na portalu można także publikować zdjęcia i filmy z odbytych lotów. Szczegóły dotyczące lotów, np. zapłata, ustalane są poza serwisem. Jest to bardzo ciekawe przedsięwzięcie naszych kolegów z Włoch.

 

efa2015-2

A tak wyglądało stoisko firmy Cirrus Aircraft

 

Ważnym elementem imprezy były seminaria koncentrujące się rozwiązywaniu kluczowych problemów, z którymi w dzisiejszych czasach boryka się przemysł lotniczy. Podejmowane podczas spotkań rozmowy dotyczyły m.in. nawigacji satelitarnej, lotów nocnych czy systemów elektronicznych wspierających loty w warunkach bojowych.

W czwartek i piątek nie zabrakło także statycznych i dynamicznych pokazów samolotów oraz śmigłowców. Nowe maszyny pokazał m.in. Cirrus. Na statycznej wystawie zaprezentowano tegoroczne modele samolotów SR20T i SR22T, które kosztują odpowiednio 359900 oraz 591900 dolarów. Jeśli chodzi o śmigłowce, to zaprezentowany został nowy model Enstrom 280FX oraz BK117-850D2 Demonstrator. Ten ostatni prezentował się podczas lotu.

 

efa2015-3

 

efa2015-4

 

Podczas targów spotkaliśmy także polskich żołnierzy, którzy na imprezę przylecieli śmigłowcem PZL W-3 Sokół.

 

efa2015-5

 

efa2015-6

 

Ostatni dzień imprezy - sobota - przeznaczony był dla miłośników pokazów lotniczych. Jedną z gwiazd wykonujących akrobacje był Petr Kopfstein - pilot zespołu Red Bull. Pogoda dopisała, a pokazy trwały ponad 3 godziny. W ciągu dnia goście mogli skorzystać z lotów widokowych i z lotu ptaka oglądać stolicę Republiki Czeskiej.

Podsumowując, targi EFA zapadły nam w pamięci jako impreza wyróżniająca się bardzo rodzinną atmosferą. W ciągu dwóch pierwszch dni udało nam się nawiązać kontakt z wieloma niezwykle interesującymi osobami. Dzień trzeci był piknikiem, na którym za sprawą szalejących w powietrzu samolotów, poczuć można było wiatr we włosach oraz lotniczą atmosferę czeskiej Pragi.

 

Samoloty.pl