W czwartek, 26 czerwca 2014 roku w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu po kolejny odbył się Trening otwarty Zespołu Akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych „Orlik”. Wzięło w nim udział ponad sto osób, w tym dziennikarze, spotterzy oraz miłośnicy lotniczego rzemiosła i akrobacyjnego kunsztu.

 

 

 

 

 

 

Zespół „Orlik” tworzą piloci – instruktorzy, na co dzień szkolący podchorążych dęblińskiej Szkoły Orląt w lataniu na samolotach PZL-130. Obecnie zespół tworzą kpt. pil. Dariusz Stachurski (leader),  kpt. pil. Michał CZERWIEC (lewe skrzydło), kpt. pil. Sebastian KWIECIEŃ (prawe skrzydło), kpt. pil. Krzysztof KIDACKI  (lewe skrzydło, para synchro), por. pil. Michał Anielak (prawe skrzydło, para synchro, solo), por. pil. Bartosz NIEGRZYBOWSKI (lewe skrzydło, zamykający), kpt. pil. Robert PACIOREK (prawe skrzydło) oraz dwaj piloci zapasowi: ppłk. pil. Zbigniew KOSTERNA i kpt. pil. Dariusz STAŃCZYK. Zespołem dowodzi ppłk pil. Piotr JABŁOŃSKI. W skład zespołu wchodzi także komentator por. pil. Krzysztof ŁYSAKOWSKI oraz kamerzysta ppor. pil. Ariel ADAMSKI. W ubiegłym sezonie zespół prezentował program w układzie ośmiu samolotów. W tym roku został przygotowany nowy program w układzie siedmiu maszyn.

 

Skład zespołu "Orlik"

 


Podczas wizyty w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego uczestnicy mieli okazję zobaczyć „od kuchni” jak wygląda praca i przygotowania pilotów do pokazów. Spotkanie poprowadził leader grupy kpt. Dariusz Stachurski, który ze specyficzny sobie poczuciem humoru wyjaśniał zgromadzonym tajniki lotniczego rzemiosła. Uczestnicy wzięli także udział w otwartym briefingu zespołu, który rozpoczął się od zapoznania się z warunkami meteorologicznymi, a zakończył na szczegółowym omówieniu całego pokazu.
– „Podkręcamy sobie śrubę”, by nie spocząć na laurach. Co roku dokładamy coś nowego, szkolimy nowych pilotów, a także mamy nowe samoloty. Zaczęliśmy na nich latać już w ubiegłym roku, poznaliśmy je lepiej i możemy sobie pozwolić na troszkę więcej – mówił kpt. Dariusz Stachurski dla radomskiej telewizji „Dami”.
Dla pilotów najważniejsze jest by program, który wykonują był bezpieczny i jednocześnie atrakcyjny dla widzów. – Wprowadziliśmy kilka nowych, dość ciekawych figur. Cieszę się z tego, że w końcu wszystkie samoloty mają smugacze, bo zostały zakupione nowe systemy dymotwórcze – powiedział dla „Dami” kpt. Krzysztof Kidacki. – Tegoroczny program jest bardziej wymagający niż ten, który prezentowaliśmy w ubiegłym roku. Szczególnie dla nas, czyli dla pary “synchro”, która wykonuje odwrócony wiraż. Trzeba się trochę sprężyć, żeby ta figura wyglądała z ziemi emocjonująco – wyjaśnił kapitan Krzysztof Kidacki.
Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią Zespołu i jego dotychczasowymi osiągnięciami, porozmawiać z pilotami z grupy akrobacyjnej "Orlik" oraz obsługą techniczną, a także obejrzeć znakomite zdjęcia zrobione w powietrzu przez jednego z członków grupy kpt. pil. Adama Ginalskiego.

"Przybyłym gościom, brak zapowiadanego wcześniej przylotu samolotu Spitfire, wynagrodziły dwa wspaniałe loty treningowe, w tym jeden przy zachodzie słońca.

 


PZL-130 ORLIK jest jednosilnikowym, dwumiejscowym samolotem polskiej konstrukcji wyposażonym w silnik turbośmigłowy z automatycznie przestawianym śmigłem. Konstrukcja jest całkowicie metalowa z chowanym podwoziem. Samolot zaprojektowany do szkolenia pilotów wojskowych. ORLIK jest wyposażony w fotel katapultowy MARTIN BAKER Mk PL11B pozwalający na bezpieczne opuszczenie samolotu na H=0m przy prędkości V=110km/h.

 

 

 

 

 więcej zdjęc znajdziecie na naszym profilu na FB

 

tekst.  Jolanta  JANCZYK

foto. Grzegorz ROLA