W ubiegły weekend (19-20.05) odbył się w gmachu Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Festiwal Modelarski- Kraków 2012, którego głównym organizatorem był IPMS Kraków.

Szczególne wrażenie wywoływało miejsce w którym odbywała się wystawa. Stoły ekspozycyjne znajdowały się na dziedzińcu budynku Muzeum AK. Przeszklony dach i sprzyjająca pogoda dawały możliwość bardzo dokładnego przejrzenia się szczegółom modeli.

 

 

 

Dziedziniec Muzeum Armii Krajowej

 

 

 

Impreza została otwarta w sobotę o godzinie 10.00, gdy rozpoczęło się przyjmowanie modeli. Ostatnie z nich pojawiły się pięć godzin później, gdy zamknięto wpisy. Dzięki wizycie węgierskich i niemieckich modelarzy festiwal nabrał międzynarodowego charakteru. Od samego początku oprócz modelarzy i organizatorów między stołami przewiali się zwiedzający muzeum, zwykle rodziny z dziećmi. Dzięki temu wystawa była niepowtarzalną okazją do promocji modelarstwa i żywej historii wśród najmłodszych. Liczba zwiedzających była duża, choć nie oszałamiająca (organizatorzy ocenili ich liczbę na ok. 800 osób). Można to jednak scedować na kilka faktów: Muzeum AK jest po niedawnym remoncie, co więcej jest zwykle zamknięte w weekendy. Jednak organizatorzy i modelarze spotkali się z bardzo dobrą atmosferą i pomocą ze strony personelu muzeum. Organizatorzy przygotowali również warsztaty modelarskie dla młodzieży.

 

VJ 101- model wykonany od podstaw przez Christiana Brenninga, który otrzymał liczne nagrody w trakcie festiwalu

 

 

 

Dodatkową atrakcją festiwalu była możliwość zwiedzenia ekspozycji Muzeum AK. Przede wszystkim wystawy „In the air on the air” poświęconej działaniom lotniczym nad Małopolską w trakcie II wojny światowej. Można tam zobaczyć elementy umundurowania, wyrwane ziemi pozostałości samolotów zestrzelonych w Małopolsce, oraz plany upamiętnienia miejsc związanych z nimi (wystawa, chodź niewielka jest naprawdę godna polecenia). W trakcie festiwalu, w sobotę zgromadzeni w Muzeum AK mogli również wziąć udział w spotkaniu z Władysławem Zawiślakiem- harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej, współorganizatorem Konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego- Polska Straż Przednia, więźniem politycznym w latach 1946-1949.

 

 

SBLim-2A Ireneusza Mikuckiego. Ogromna praca włożona w model została doceniona przez sędziów

 

 

 

Organizatorzy przyznawali najlepszym modelom równorzędne wyróżnienia (ilość zależała od poziomu prac wystawionych w danej kategorii). Oceniane były: jakość wykonania, stopień trudności, realizm wyglądu oraz wkład własny pracy modelarza. Młodsi wyróżnieni, poza dyplomem i pamiątkowym nieśmiertelnikiem, otrzymywali dodatkowo modele (sponsorowane przez firmy handlujące na giełdzie modelarskiej). Do konkursu zgłoszono 543 modele stworzone przez165 modelarzy. Ponadto oprócz modeli podlegających ocenie prezentowane były prace organizatora- IPMS Kraków i Christiana Brenninga (znakomitego modelarza z Koloni, który brał również udział w zawodach). Organizatorzy i sponsorzy przyznali również aż 26 pucharów:

 

Za pojazd w barwach Armii Krajowej dla Janusza Zakrzewskiego z modelem „Hetzer powstańczy "Chwat"”

Za postać żołnierza Armii Krajowej, ufundowany przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie dla Janusza Zakrzewskiego za figurkę „Powstaniec warszawski”

Za dioramę związaną z historią Armii Krajowej, ufundowany przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie dla Mirosław Serba za „PRZEGRUPOWANIE - NORMANDIA 1944”

Za samolot związany z lotnictwem polskim ufundowany przez Wojciecha Butrycza dla Ireneusza Mikuckiego za „SB-LIM 2A”

Za samolot związany z lotnictwem krakowskim ufundowany przez IPMS Kraków dla Aleksandera Górka „PZL 23B Karaś”

Za najlepszy lotniczy model wykonany od podstaw ufundowany przez IPMS Kraków dla Christiana Brenninga za „EWR VJ-101X-2”

Za samolot brytyjski okresu międzywojennego ufundowany przez IPMS Kraków dla Ryszarda Holaka za „Armstrong Whitworth Siskin IIIA”

Nagroda specjalna Magazynu Lotniczego AeroPlan dla Piotra Rowińskiego za” Hawker Hurricane”

Grand Prix modelu plastikowego ufundowana przez IPMS Kraków dla Ireneusza Mikuckiego za „SB-LIM 2A”

Grand Prix modelu kartonowego ufundowanego przez IPMS Kraków dla Andrzeja Jakulewicza za „IJN Takao”

Za najlepszy kartonowy model okrętowy ufundowany przez Lukgraph dla Mariusza Kamińskiego za A”merykański bryg \"Lexington\"”

Za najlepszy kartonowy model lotniczy ufundowany przez Lukgraph dla Pawła Ogarka za „Polikarpow Po-2LNB”

Za najlepszy pojazd kołowy wykonany od podstaw ufundowany przez IPMS Kraków dla Gabora Karacsonyego za „Aprilia GP 04”

Za najlepszy model lub figurkę SF ufundowany przez IPMS Kraków dla Konrada Horsztyńskiego za „Marlin”

Za najlepszy model lub figurkę Fantasy ufundowany przez IPMS Kraków dla Stanisława  Jabłońskiego za „Widmo”

Za najciekawszą dioramę ufundowany przez Sklep Modelarski Exito dla Wojciecha  Cichonia za „Steyr 1500A Bus + Sd.Ah. 25/2”

Za model artyleryjski w skali 1:72 ufundowany przez Producenta Modeli "Mars" dla Marek Ziętek za „Skoda 100mm”

Za wojskowy pojazd kołowy w skali 1:72 ufundowany przez Producenta Modeli "Mars" dla Bartosza Godka za „Stryker”

Za model lotniczy I W.Ś. ufundowany przez HK Resin dla Jacka Nawrota za „Albatros B1”

Za najlepszy lotniczy model żywiczny ufundowany przez HK Resin dla Ryszarda Holaka za „Armstrong Whitworth Siskin IIIA”

Za model okrętu plastikowego ufundowany przez Zafiro dla Sebastiana Cessaka za „Grecka triera”

Za najciekawszy samolot pasażerski ufundowany przez Prezesa Portu Lotniczego Kraków-Balice dla Christiana Brenninga za „Potez 6.21”

Za wojskowy pojazd gąsienicowy ufundowany przez Stowarzyszenie Parcina dla Rafała Bulanda za „SU-122-54”

Za samolot polskiej konstrukcji i polskim malowaniu ufundowany przez Stowarzyszenie Parcina dla Aleksandra Górki za „PZL 23B Karaś”

Za najlepszy model samolotu produkcji PZL w wykonaniu młodzika ufundowany przez IPMS Polska dla Andrzeja Latyńskiego za „PZL P11c”

Za najciekawszy pojazd cywilny ufundowany przez ORLEN OIL dla Ireneusza Mikuckiego

 

 

Su-7 Mate Guhyasa z Węgier wyróżniony w kategorii- samoloty odrzutowe skala 1:48

 

 

W trakcie uroczystości rozdania nagród wicedyrektor Muzeum AK- Tadeusz Żaba stwierdził „Jestem bardzo zadowolony zarówno samą wystawą, jak i poziomem prac”. Zadeklarował również chęć współorganizowania kolejnej edycji festiwalu na terenie muzeum „W przyszłym roku będziemy celować jeszcze wyżej i mam nadzieję że kolejną imprezę można będzie nazwać Europejskim Festiwalem Modelarskim”- powiedział. Uroczystość rozdania nagród w bardzo barwny sposób prowadził Wojciech Pilarski z IPMS Kraków.

 

P-51D Mustang Marcina Chruścielewskiego wyróżniony w kategorii samoloty tłokowe w skali 1:32

 

 

 

Dotychczas podobna impreza odbywała się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jadnak jak stwierdzili na jednym z forów internetowych organizatorzy „Szukaliśmy optymalnego rozwiązania i ... okazało się, że Muzeum AK ma najlepsze (według nas) warunki”. Zarówno miejsce, jak i organizacja imprezy wywołały pozytywne opinie wśród osób które pojawiły się na festiwalu (autor podziela to zdanie).

 


MiG-31 Aleksandra Górki wyróżniony w kategorii samolotów odrzutowych w skali 1:72 do 1:100

 

 

 

Klasa                        Imię i Nazwisko                                                       Model

ST1                            Marcin Chruścielewski North                                       American P-51 D Mustang

ST1                            Krzysztof Gęga                                                            Mig -3

ST1                            Ryszard Holak Armstrong                                            Whitworth Siskin IIIA

ST2                            Jacek Caliński                                                               Consolidated PBY-5 CATALINA

ST2                            Sebastian Cessak                                                         N1K2-J Shiden-Kai

ST2                            Robert Hatos                                                                Avanger

ST2                            Kamil Feliks  Sztarbała                                                  PZL P.7a

ST2                            Jakub Bomersbach                                                       F6F - 3 Hellcat

ST2                            Jakub Jasiukiewicz                                                       P-47D Thunderbolt

ST2                            Piotr Panek                                                                  J-9 (P35-A)

ST3                            Christian Brenning                                                       Heinkel He122V3

ST3                            Aleksander Górka                                                        PZL 23B Karaś

ST3                            Robert Wójcik                                                              I-16 Typ 24

ST3                            Tomasz Bąk                                                                  P-38

ST3                            Zuzanna  Mayer                                                          Bell P-39 Airacobra

ST3                            Kuba Niewiński                                                            Spad XIII C-1

SO1                           Michał  Tafil                                                                 F-4J

SO1                           Jakub Bomersbach                                                      Meserchmitt 262

SO2                           Krzysztof  Gęga                                                          Mig-21 MF

SO2                           Mate Guhyas                                                              SU-7

SO2                           Ireneusz Mikucki                                                         SB-LIM 2A

SO2                           Kamil Feliks Sztarbała                                                  Messerschmitt Me 262A-1a

SO2                           Jakub Bomersbach                                                      MiG 21MF

SO2                           Kamil Klimczak                                                              EF-2000

SO3                           Christian Brenning                                                       EWR VJ-101X-2

SO3                           Krzysztof Gęga                                                            A7 Corsair II

SO3                           Aleksander Górka                                                       MiG-31

SO3                          Tomasz Bąk                                                                 Mirage 2000

SO3                          Paweł Gruba                                                              Me 262

SO3                          Paweł Kupras                                                             Horten GO 229

SM1                         Jakub Gęga                                                                 Sea King

SM1                          Piotr Krzyczmonik                                                       Focke Agelis FA330

SM1                          Paweł Gruba                                                              UH-1D Wietnam

SM1                          Karol Jagusiński                                                         Pave Hawk Sikorsky MH-60

SM2                         Sebastian Cessak                                                       Kamov Ka 29-B Helix

SM2                         Krzysztof Gęga                                                           Mil Mi-26

SM2                         Wojciech Kucza                                                           AH-64A Apache

SW                          Sebastian Cessak                                                       Kawanishi H6K5 Mavis

SW                          Bartosz Kwiatkowski                                                   TU 154M

SW                         Jarosław Żyśko                                                           harier II

SC                          Tadeusz Bąk                                                                Boeing

SC                          Tadeusz Duda                                                             ASK 21

SC                          Mirosław Krulik                                                            SZD Jantar

SC                          Jakub Jasiukiewicz                                                      Spirit of St. Louise

SC                          Michał  Rutkowski                                                       Airbus A340

SP                          Jerzy Ciupek                                                               Nieuport  Ni 21

SP                          Ryszard Holak                                                             Fokker D VII + żywica AMC

SF                          Konrad Horsztyński                                                     Marlin

SF                          Paweł Ogarek                                                             R2D2

SF                         Stanisław Salik                                                            Ork Trukk

PK1                       Piotr Perykasza                                                           SCHWIMMWAGEN TYP 166 + Flak30

PK1                       Hubert Babula                                                             Studebacker + ZIS 5

PK1                       Szymon Biel                                                                 DUKW

PK1                       Bartosz Godek                                                            SdkPz 222

PK1                      Rafał Bulanda                                                              M923 A2 GUNTRUCK

PK1                      Kamil Knapik                                                                 M3A1 scout car

PK1                     Janusz Zakrzewski                                                        Rolls Royce samochód pancerny

PK2                     Mariusz Bienczyk                                                           Autoblinda

PK2                     Piotr Krzyczmonik                                                           Zundapp KS 750

PK2                     Przemysław Mrożek                                                       Opel Blitz

PK2                     Mateusz Bryk                                                                 Opel Blitz

PK3                     Erlend Janson                                                                 Stryker

PK3                     Bartosz Godek                                                                 Stryker

PK3                    Stanisław  Szarkowski                                                       Fiat CL 39

PK3                     Marek Ziętek                                                                    Horch 1a

PG1                    Rafał Bulanda                                                                   SU-122-54

PG1                    Hubert Babula                                                                  T34/85

PG1                    Dawid Kruk                                                                       Jagdpanther

PG1                    Paweł Sala                                                                        LVT Water Buffalo

PG1                    Jakub Sala                                                                        Hummel

PG1                    Erlend Janson                                                                   Churchill

PG1                    Michał  Tafil                                                                       SdKfz 251/17

PG1                    Janusz Zakrzewski                                                            "Diana"

PG2                    Kamil Knapik                                                                       KW-1

PG2                    Przemysław Mrożek                                                           Hetzer

PG2                    Mateusz Bryk                                                                     T-34/76 wz. 42r

PG2                    Bartosz Godek                                                                   M-10 Achilles

PG2                    Aleksander  Zielony                                                           KV-1 Model 1942

PG3                    Erlend Janson                                                                    M113

PG3                   Bartosz Godek                                                                    Sherman

PG3                   Karol Żyśko                                                                         hevi tank Maus

PG3                   Daniel Sarnowicz                                                                Sd.Kfz.9 FAMO

PG3                  Marek Ziętek                                                                       Sdkfz 251/22

AR                    Dawid Kruk                                                                          FlaK 36 88mm

AR                    Piotr Perykasza                                                                  Pak 43/71

AR                    Bartosz  Wesół                                                                   Flak 37

AR                    Piotr Perykasza                                                                  17cmKANONE 18

AR                    Stanisław  Szarkowski                                                        Ansaldo 90/53

AR                    Marek Ziętek                                                                       Skoda 100mm

PO                   Jacek Klasa                                                                         Toyota Corolla WRC

PO                    Kamil Feliks                                                                         Sztarbała Pick-up Libia 2011

PO                    Adrian Gajda                                                                       FORDSON

PS                    Tadeusz Bąk                                                                        Scania LB141

PS                    Ireneusz Mikucki                                                                  Scania Friedenfels

FI1                   Mariusz Bienczyk                                                                 Kat

FI1                   Szymon Biel                                                                         Hans

FI1                   Hubert Babula                                                                    Żołnierz 3 BSK

FI1                   Piotr Machaczka                                                                 Sowiecki Oficer Wojsk Pancernych

FI1                   Dariusz Jędrzejczyk                                                           Zaślubiny z morzem

FI1                   Stanisław  Jabłoński                                                           Krzyżowiec

FI2                   Irena Koza                                                                         Templariusz

FI2                   Tomasz Liro                                                                        Maximus

FI3                    Mariusz Bienczyk                                                               Szkot 2

FI3                    Adrian Gajda                                                                     Rycerz XIII w.

FI3                  Janusz Zakrzewski                                                              Powstaniec warszawski

FI4                   Kuba Niewiński                                                                    Zasadzka na przedmieściach 1943

FI4                   Mirosław Halemba                                                              Afghan Bazaar

FI4                   Przemysław Mrożek                                                           Sum-of-all-fears

FI5                   Dariusz Jędrzejczyk                                                           Space Marines

FI5                  Stanisław Salik                                                                    Melusine

OK2                 Sebastian Cessak                                                              Grecka triera

OK2                 Andrzej Klik                                                                        Queen Mary 2

DO1                Paweł Gruba                                                                       Postój na polance

DO1                 Michał Maślanka                                                                 Wiejska droga

DO1                 Adrian Gajda                                                                      RYWALE

DO1                Jakub Sala                                                                           Diorama

DO1                Cezary Łanik                                                                       M48 Patton

DO1                Mirosław Serba                                                                    PRZEGRUPOWANIE - NORMANDIA 1944

DO2                Wojciech  Cichoń                                                                 Steyr 1500A Bus + Sd.Ah. 25/2

DO2                Przemysław Mrożek                                                             Last defenders

DO2                Marek Ziętek                                                                        Emil w fotografii

DO5               Janusz Zakrzewski                                                                Barka desantowa + żołnierze

WW                Kuba Niewiński                                                                      Długa łódź HMS Victory

WW                Łukasz Gajor                                                                        aerosanie RF8

WW                Mirosław Rutkowski                                                              Lokomotywa TY-2

VN                  Aleksander Górka                                                                 Dornier Do-17E

VN                  Krzysztof Koza                                                                     Heinschel 123

VN                  Krzysztof  Lipski                                                                   RWD 8.

KT1                Andrzej  Latyński                                                                  PZL P11c

KT1                Jacek Nawrot                                                                       Junkers Ju87 B2

KT1                Paweł Ogarek                                                                      Polikarpow Po-2LNB

KT2                Cezary Łanik                                                                        BF-109 E Trop

KT2                Piotr Rowiński                                                                       Hawker Hurricane

KT3               Tadeusz Duda                                                                        SU-22

KT3                Krzysztof Krulik                                                                     A-10

KT3               Jacek Nawrot                                                                         F-14

KT3               Łukasz Popardowski                                                              Su-27

KT5               Tadeusz Duda                                                                        Regulus

KT5               Andrzej Jakulewicz                                                                IJN Takao

KT5               Mariusz Kamiński                                                                   Brytyjski niszczyciel HMS "Vega"

KT6               Krzysztof Krulik                                                                     M-35

KT6               Krzysztof Gołas                                                                     IS-2

KT6               Mirosław Krulik                                                                       Dragon wagon

KT6               Krzysztof Żeglicki                                                                   T-34/76

KT7               Tadeusz Duda                                                                         Tatra

KT7               Grzegorz Rusin                                                                        Parowóz Bn2T

KT8               Gabor Karacsony                                                                    Aprilia GP 04

KT8               Piotr Koper                                                                              Ursus C-35

KT8               Krzysztof Rajski                                                                     Star 20 W14 1953r.

KT8              Jacek Szczupak                                                                       Jelcz GCBA

KT9              Tadeusz Duda                                                                          ABC

KT9              Krzysztof Krulik                                                                        AN-2

MD1             Łukasz Gajor                                                                            sopwitz camel

MD1              Mateusz Jawień                                                                       Handley Page Hampden

MD1             Andrzej Raczek                                                                        Chinook

MD1             Wojciech Szendzielarz                                                              P-40 Tomahawk

MD2             Paweł Jakulewicz                                                                     Harrier

MD2             Hubert Jurczak                                                                         F16B

MD2            Kamil Klimczak                                                                           Corsair

MD2            Jakub Liszcz                                                                              Mig

MD2            Paweł Mielniczuk                                                                       F 16

MD2            Dominik Nawrot                                                                         F-14

MD3            Jakub Liszcz                                                                             Tygrys

MD3            Michał Kamiński                                                                         KW-1

MD3           Jakub Perykasza                                                                      SAM-6

MD4            Hubert Jurczak                                                                        GMC 2 1/2 ton 6x6 Truck

MD4           Jakub Liszcz                                                                              SWS

MD4           Jakub Perykasza                                                                      Sd.Kfz. 222

MD6           Kasjan  Kowalczyk                                                                    hms Hero

MD6           Kamil Mielniczuk                                                                         uss enterprise

MD7           Jakub Liszcz                                                                              Czołgista

MD7           Michał  Surowiec                                                                       Kawaleria niemiecka

MD7          Jakub Perykasza                                                                       Pluszowy Miś

 

 

 

Tekst i foto. Kamil Stasiak