Najlepsi polscy piloci szybowcowi zjechali  się na lotnisko Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego. W sobotę trenowali już  Zbigniew Nieradka i Janusz Centka. W niedzielę 29 kwietnia br. zaczęły się bowiem w Rudnikach V Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 18-metrowej i Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie klub.

 

 

 

 

- Mam nadzieję, ze zawody będą udane dla wszystkich – mówi Janusz Centka

 

 

W sobotę na lotnisku w Aeroklubie Częstochowskim trenowała część zawodników. Janusz Centka, znakomity szybownik, wielokrotny mistrz świata, Europy i Polski, zawodowy pilot liniowy i instruktor pilotów Boeing 767 w LOT-cie przyjechał do Rudnik już we wtorek i od razu zaczął latać.

Miałem dość zmienną pogodę. Pierwszego dnia było duże zachmurzenie, z zanikającymi noszeniami. W środę wiał silny wiatr, ale udało się pokonać trasę 500 km. W czwartek trochę za późno wystartowałem i nie udało mi się osiągnąć tego, co planowałem – relacjonował w piątek Janusz Centka szykując swój szybowiec ASH 26E do lotu. – Trening na miejscu zawodów jest ważny. To przede wszystkim poznanie specyfiki miejsca rozgrywania mistrzostw i obejrzenia pola w odległości 10 km do dolotów.

62-letni Janusz Centka zajmuje się lotnictwem od 45 lat.

Na samolotach wylatałem 20 tysięcy godzin, a na szybowcach 7.300 godzin – wylicza pilot i przyznaje, że pewnie rekordzistą w liczbie wylatanych godzin na szybowcach. Przez ostatnie 20 lat zdobywał medale na mistrzostwach świata i Europy. – Wydaje mi się, że okres mojej świetności sportowej już minął.  Może pora oddać pałeczkę innym? – zastanawia się. – Lotnisko Częstochowa Rudniki jest miejscem, które lubię. To piękne lotnisko i panuje tutaj miła atmosfera. Widać gościnność i pomoc gospodarzy. Mam nadzieję, że te zawody będą udane – nie tylko dla mnie, ale i dla wszystkich kolegów – dodaje Janusz Centka.

 

Do treningu szykuje swój szybowiec Bogdan Doroszko

 

 

Zbigniew Nieradka, szybowcowy mistrz świata i wicemistrz Europy w klasie 18-metrowej, zawodowy pilot w liniach WizzAir słabo widzi swoje szanse w tych zawodach.

Niestety nie miałem od kogo pożyczyć dobrego szybowca i lecę na swoim 15-metrowym LS8.  A na nim będzie trudno rywalizować z zawodnikami lecącymi na najlepszym sprzęcie – mówi Zbigniew Nieradka.

Na V Mistrzostwach Polski w klasie 18-metrowej wystartuje kilkadziesiąt szybowców. W niedzielę 29 kwietnia br. odbędzie się uroczyste otwarcie mistrzostw. Zawody będą trwać przez tydzień. Aeroklub Częstochowski, gospodarz mistrzostw Polski przewiduje rozegranie każdego dnia jednej konkurencji, jeśli tylko pogoda będzie sprzyjała.

Jesteśmy dobrze przygotowani do zawodów – zapewnia Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

 

Zbigniew Nieradka chciałby latać w zawodach na lepszym szybowcu

 

 

 

tekst/foto. Wioletta Gradek-Konieczna / Aeroklub Częstochowski