Początek roku to czas, kiedy planujemy nie tylko urlopy, ale także wyjazdy na lotnicze pikniki, pokazy i zawody. Każdy z nas ma swoje ulubione, czy to z racji lokalizacji, czy specyfiki samej imprezy.

 

 

W moich tegorocznych planach znalazły się pokazy ‘Fetes de l’Air’, które odbędą się 16 września 2012 roku na lotnisku Lens-Bénifontaine, znajdującym się w regionie Nord-Pas-de-Calais, w północnej Francji. Tuż przed Nowym Rokiem udało mi się odwiedzić Lens i spotkać z panem Régis Grébent, organizatorem pokazów.

 

 

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji ‘Fetes de l’Air’ jest przyjaźń i lotnicza współpraca polsko-francuska. Pokazy, jak i szereg imprez im towarzyszących mają na celu promowanie magii lotnictwa, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.


– Naszym celem jest również danie możliwości dzieciom obejrzenia samolotów z bliska, porozmawianie z pilotami, w nadziei, że kiedyś będą latać – podkreśla organizator Régis Grébent, dla którego najważniejsze w życiu są marzenia, bo to od nich wszystko się zaczyna.
Na pokazach w Lens na ekspozycji statycznej i w pokazach dynamicznych zobaczymy samoloty współczesne i historyczne, zarówno wojskowe, jak i cywilne, a także samoloty akrobacyjne, śmigłowce oraz szybowce. A wśród nich m.in. zespół akrobacyjny Francuskich Sił Powietrznych – Patrouille de France, cywilny zespół akrobacyjny Breitling Jet Team, samolot Rafale, Mirage 2000.
W pokazie dynamicznym zobaczymy panią Pascal Alajouanine latającą samolotem CAP232 – wielokrotną Mistrzynię Francji w Akrobacji Samolotowej, Mistrzynię Europy (podwójną), Mistrzynię Świata (zespołowo), która jest Matkę Chrzestną pokazów w Lens.
Z Polski przyleci wojskowa grupa akrobacyjna 'Orlik', a także cywilna grupa akrobacyjna ‘Żelazny’ ze swoim nowym pokazem z szybowcem akrobacyjnym. Na pokazy zaproszono wielokrotnego Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej Unlimited Jerzego Makulę, a także Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej Artura Kielaka i Vice Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej Radosława Rumszewicza. Przylecą także samoloty: Yak 52, Yak 12, Spitfire, AN-2, TS 8 oraz samoloty z prywatnych kolekcji, związane z historią polskiego lotnictwa.
Filmową relację z tegorocznej ‘Fetes de l’Air’ zrobi światowej sławy realizator - Eric Magnan, reżyser kultowego filmu ‘Les Chevaliers du Ciel’.

 

 

 

 

tekst: Jolanta Janczyk