ARTYKUŁY LOTNICZE

Air Show 2009 - relacja z pierwszego dnia - godzina po godzinie

Air Show 2009 otwarty, i choć pogoda nie rozpieszcza to widzowie dopisują. Kilka minut po godzinie 10.00 na niebie pojawiły się paralotnie, różnokolorowe pięknie wyglądały na nieco zachmurzonym niebie. Wykonały kilka okrążeń nad lotniskiem, po czym zrobiły miejsce dla RWD-5R. Jest to replika maszyny, na której Stanisław Skarżyński przemierzył niebo nad Oceanem Atlantyckim. Mijają minuty, godziny, co w tym czasie???

dowdca_na_wwwMiesiące, które upłynęły od największej tragedii w dziejach polskiego lotnictwa - katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem, pełne były ocen i zarzutów dotyczących Sił Powietrznych. Wiele osób formułowało oceny dotyczące funkcjonowania systemu szkolenia w Siłach Powietrznych. Okres, który upłynął od tamtego tragicznego dnia wypełniły intensywne prace prowadzone nie tylko w Dowództwie Sił Powietrznych, ale we wszystkich jednostkach lotniczych.

Czwarta edycja plebiscytu na najlepszych sportowców lotniczych – Cumulusy zbliża się wielkimi krokami. Warto już teraz zapisać w kalendarzu daty związane z naszym konkursem.

brychczCzęść II raportu o stanie polskiego przemysłu lotniczego. Tym razem jest to przegląd wybranych Polskich producentów sprzętu lotniczego.

Aeroprakt22L2_05550_maleW cieniu polskiej tragedii lotniczej w Smoleńsku, w niemieckim Friedrichshafen 11 kwietnia zakończyły się targi lotnicze General Aviation - AERO Friedrichshafen. Jak co roku targi cieszyły się sporym zainteresowaniem odwiedzających, co dodatkowo zwiazane było z ładną pogodą. Czy jednak trafną okazała się decyzja organizowania targów co roku? Czy wśród odwiedzających znaleźli się też potencjalni nabywcy maszyn latających?


Od roku 2006 jak echo w lesie odzywa się, co jakiś czas głos mediów w sprawie hałasu, jaki emitują startujące i lądujące myśliwce F-16 na lotnisku Krzesiny. Odnoszę nieodparte wrażenie, że media te robią więcej hałasu niż myśliwce tam latające, a temat jak dobry bigos, co chwilę jest odgrzewany...

AIR FAIR 2009, największa wystawa lotnicza w Polsce już w maju

Od 29 do 30 maja będzie się odbywała w tym roku III edycja międzynarodowej wystawy AIR FAIR 2009 "Wszystko o lotnictwie". Od trzech lat imprezę organizują Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Program imprezy przewiduje m.in. dzień rozmów biznesowych oraz konferencji, a także drugi, przeznaczony dla szerokiego grona miłośników lotnictwa. W tym roku zgłoszenia dla wystawców przyjmowane będą do dnia 31 marca. Już dziś zachęcamy potencjalnych wystawców do uczestnictwa w AIR FAIR.

VI Małopolski Piknik Lotniczy, niedziela z tragicznym zakończeniem

W niedzielę, podobnie jak dnia poprzedniego pogoda w pierwszych godzinach pikniku pogoda uniemożliwiała odbywanie pokazów w powietrzu. Wreszcie przed godziną 12.00 niebo przejaśniło się i piknik rozkręcil się. Niestety pod sam koniec pokazów, wypadkowi uległa Cessna 172 należąca do Aeroklubu Warszawskiego (czytaj więcej...).

gp 10To już przedostatnia część raportu o stanie i perspektywach Polskiego Przemysłu Lotniczego. Tym razem są to rekomendacje statków powietrznych wykonanych przez Polski Przemysł Lotniczy.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych („Szkoła Orląt”) jest polską uczelnią wojskową z siedzibą w Dęblinie, wchodzącą w skład Sił Powietrznych. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, znana na świecie jako dęblińska „Szkoła Orląt", nawiązuje do tradycji oficerskich szkół lotniczych, działających od 1918 roku. Swoją wieloletnią działalnością zachowuje w wiecznej pamięci zapisany w kartach historii dorobek lotniczych pokoleń...

Zachd_soca_nad_Wilamowem_2W dniach 25-27 czerwca odbył się w zmiennych warunkach pogodowych pierwszy Międzynarodowy Rajd po licznych na Warmii i Mazurach lotniskach i lądowiskach. Ostatni dzień – niedziela 27 czerwca – poświecono zgodnie z wcześniejszym zaplanowanym programem na lotniczą paradę na Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Piękna pogoda, wspaniała widoczność i uroki Mazur pozostaną na długo w pamięci uczestników Rajdu.

tbO turbulencjach w samolocie słyszał chyba każdy. Czym są, co oznaczają dla podróżujących samolotem i czy należy się ich obawiać?

Ostatnia edycja konkursu dobiegła końca

Dobiegł końca trzeci i zarazem ostatni już etap Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficzno – Historycznego "Zapomniane pomniki lotnictwa polskiego 2008”. Z przyjemnością informujemy, iż spośród wielu nadesłanych fotografii i ich opisów jury wybrało zdjęcia radzieckiego Miga-17, wykonane przez Michała Szota z Świdwinia.

Gratulujemy. Nagrodę prześlemy pocztą!


Na postumencie samolot MIG-17  z napisem "w XXXIII rocznicę LWP - lotnicy miastu, 12.10.1976".

Su-27 wychodź! Katapultujcie się! Katapultujcie się!
Katastrofa w Radomiu - 30 sierpnia 2009

30 sierpnia podczas pokazów lotniczych Air Show w Radomiu rozbił się białoruski samolot Su-27 produkcji rosyjskiej. Zginęło dwoch białoruskich pilotów. Polskie Ministerstwo Obrony potwierdziło informację o znalezieniu czarnej skrzynki samolotu. Skrzynkę znaleziono tuż po katastrofie.
TVN24 dotarła do nagrania z wieży kontrolnej. Potwierdza ona informację o komendzie z wieży, by piloci białoruskiego Su-27 się katapultowali. Ciężko słucha się zapisu rozmowy białoruskiego instruktora z lotnikami...
(Katastrofa w Radomiu - 30 sierpnia 2009 - fot. samoloty.pl)

RomeykoNastępna część wspomnień o osobistościach lotniczych. Tym razem przedstawiamy Mariana Romeyko- pułkownika i dyplomowanego pilota Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.

Jak przygotowaliśmy lotniska na Euro 2012?

stadion ul. Bułgarska - poznań - z lotu ptaka

Trzy lata dzielą nas od współorganizowania mistrzostw Europy w piłce nożnej – Euro 2012. Przychodzi więc czas inwestycji, a jak wiadomo, oprócz stadionów, na których rozgrywane będą mecze, ważną role odgrywają porty lotnicze, które przyjmą samoloty z kibicami...
(Stadion przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu - fot. T. Kaczyński)

Jest latającą repliką przedwojennej awionetki turystyczno – sportowej zbudowaną w latach dziewięćdziesiątych przez Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego z funduszu składek społecznych.

systemfenixWywiad z Michałem Wojasem - prezesem zarządu FlyTech Solutions, krakowskiej firmy zajmującej się produkcją bezzałogowych statków latających. Jej podstawowym produktem jest system obserwacyjny Feniks. Pan Michał opowiada o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z bezzałogowcami. Jest to świetna recepta dla każdego, kto chce przenieść swoją pasję na grunt zawodowy. Wywiad polecamy wszystkim, nie tylko pasjonatom bezzałogowych statków latających, czyli coraz bardziej popularnych dronów.

BF-4_Ferry_maleSamolot piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II będzie symbolem i chlubą globalnych systemów obronnych XXI wieku. Jednocześnie projekt wzmacnia współpracę międzynarodową, również w zakresie gospodarczym i przemysłowym - stwierdził wysoki przedstawiciel koncernu Lockheed Martin.

 

3-xtrimZachęcamy wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć swoje zdjęcie na portalu www.samoloty.pl w dziale Zdjęcie Dnia podpisane swoim imieniem i nazwiskiem, a potem obejrzeć je w galerii.