ARTYKUŁY LOTNICZE

Targi Technologii i Infrastruktury Lotnisk

O tym, jakie są najnowocześniejsze systemy komunikacji i ostrzegania, jak fachowo oświetlić i oznakować lotnisko, nowocześnie wyposażyć terminale, a nawet jakie są najnowsze trendy w umundurowaniu pracowników dużych i małych lotnisk będzie się można dowiedzieć podczas kolejnej, trzeciej już, edycji Targów Technologii i Infrastruktury Lotnisk. Wystawa rozpoczęła się dziś w halach Targów Kielce i potrwa do 15 maja...

Gdy z centrum Pragi przejedziemy się metrem do końca linii, a następnie przesiądziemy się na autobus, możemy trafić do jednej z odległych dzielnic czeskiej stolicy - Kbley. Od 1918r. znajduje się tam jedno z najstarszych czechosłowackich lotnisk wojskowych.

17 września 1939 w lotniczych wspomnieniach

16 września 1939 r. na RWD-8 poleciałem do Sztabu Lotnictwa. Tam otrzymałem informacje, że w Rumunii znajdują się angielskie samoloty, które mamy przejąć i na których będziemy walczyć z niemiecką Luftwaffe. Z tą wiadomością powróciłem do mojej 123 Eskadry Myśliwskiej. Radość, jaka ogarnęła wszystkich była nie do opisania. […] Następnego dnia udałem się do Sztabu Lotnictwa z wiadomością, że Armia Radziecka przekroczyła naszą granicę...

Plage Laskiewicz fot. aeroklub lubelskiZ chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. wstępnie powołano lotnictwo wojskowe. Stało się jasne, że będzie to wymagało samolotów. Te, które otrzymało młode państwo były bezwartościowe. To co zostało, swoje „małe i duże pięć minut” miało na frontach nie tak dawno zakończonej I wojny światowej. W Polsce nie było zakładów, które nie tylko mogłyby produkować czy też remontować płatowce. Trzeba było je wiec kupić albo tworzyć rodzimy przemysł lotniczy. Pomocny okazały się kredyt wzięty we Francji.

szachownicaPolska z chwilą odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. nie miała żadnych większych tradycji w lotnictwie wojskowym i cywilnym. Podobnie rzecz się miała z zapleczem. Trzeba było w tamte dni zaczynać wszystko od podstaw. W wielu przypadkach skorzystać z doświadczenia innych. Rodakom nie brakowało zapału więc szybko odrabialiśmy nasze spóźnienie.

Aeroklub Elbląski logoJesteśmy aeroklubem, który ciągle się rozwija, poszerza swoją ofertę. Przygotowaliśmy szereg szkoleń lotniczych, z których każdy może znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę lotniczą.  Rozpoczęliśmy zapisy na następujące szkolenia lotnicze:

 

39. eskadry BréguetówPrzedstawiamy kolejną postać z lotniczego świata. Tym razem to Franciszek Rudnicki, od śmierci którego, 2 maja, minęło 64. lata.

W dniach 1-2 marca 2012 w Szczyrku na stokach Skrzycznego odbędą się VIII Mistrzostwa Polski Pilotów i Stewardes w Narciarstwie Alpejskim. Rozegrane zostaną konkurencje: Gigant i Slalom.

 

samolot19 grudnia 2011 r. odbyła się w Warszawie konferencja prawnicza "Aspekty prawne badania zdarzeń lotniczych". Spotkanie organizowane zostało przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, Międzywydziałowe Koło Prawa Lotniczego Avion oraz Ministerstwo  Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.


Na początku II wojny światowej RAF posiadał około 500 ich egzemplarzy. Były jednymi z najlepszych maszyn tego okresu. Mowa tu o samolocie Hurricane Mk I, który stał się podstawową maszyną brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego podczas bitwy o Francję i bitwy o Anglię. Na tym samolocie latał m.in. pierwszy aliancki as myśliwski, Edgar "Cobber" Kain. Wierna kopia Hurricane'a Mk I, którym latali także polscy piloci z Dywizjonu 303 w skali 1:1 powstaje w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Zapraszamy do lektury wpisu na temat lotu samolotem Airbus A 380 linii lotniczych Emirates Airlines przygotowanego przez Michała Stolarewicza. Czyając artykuł można poczuć się jak pasażer wspomnianego samolotu. Polecamy!

90 lat lotnictwa w Polsce

W tym roku lotnictwo polskie obchodzi jubileusz swojego 90-lecia. 5 listopada 1918 por. pil. Stefan BASTYR i por. obs. Janusz BEAURAIN wykonali pierwszy lot bojowy nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami. Siły Powietrzne oraz inne instytucje i organizacje zwiazane z lotnictwem (m.in. Aeroklub Polski, Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Krajowa Rada Lotnictwa, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Lotników Polskich), w ramach obchodów jubileuszu organizują szereg uroczystości i imprez, do udziału w których serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków lotnictwa...

„Gniezno” nad Nowym Jorkiem i nie tylko

Kiedy w 1929 r. powstały Polskie Linie Lotnicze LOT z połączenia Aero i Aerolot chyba nikt nie przypuszczał, że ten najmłodszy powietrzny przewoźnik będzie chciał pokonać bezmiar wielkiej wody. Wody, którą tworzył Ocean Atlantycki. Co więcej zamarzy sobie, aby były to loty regularne. Miały one zbliżyć Polskę leżącą na Starym Kontynencie, do tego lepszego położonego na Nowym.

Morane Saulnier MS 406C1 - Flying Legends 2011 Duxford 68580246501 Lotnictwo we Francji w służbie boga wojny Marsa pod koniec lat trzydziestych minionego wieku było złożone z dwóch formacji. Ta odrębność powodowała, że podlegały dwóm różnym zwierzchnikom. Tak więc Armee de l` Air ( lotnictwo armii ) władało nim ministerstwo lotnictwa. Dzieliło się na: D` Aviation Metropole ( lotnictwo metropolitarne ) i D`AviationColoniale ( lotnictwo kolonialne ). W przypadku lotnictwa kolonialnego jego działania mogły być kierowane przez ministerstwo kolonii i posiadłości zamorskich.Natomiast Aeronautique Navale ( lotnictwo floty ) było podporządkowane ministerstwu floty.

samolot004RAF posiadał ich na początku II wojny światowej blisko 500 sztuk. Jak na owe czasy był jednym z najlepszych myśliwców na świecie. Rzecz jasna mowa tu o samolocie Hurricane Mk I, który stał się podstawową maszyną brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego podczas bitwy o Francję i bitwy o Anglię. To właśnie na nim latał pierwszy aliancki as myśliwski, Edgar "Cobber" Kain. Kilkakrotnie informowaliśmy już o budowie wiernej kopii Hurricane'a Mk I, która w skali 1:1 powstaje w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Nasza coroczna wystawa podczas pokazów lotniczych RAF Leuchars Airshow powoli staje się nową świecką tradycją :-) Prognoza pogody na 15 września była bardzo optymistyczna (słońce przez cały dzień), więc ze spokojem doczekaliśmy do weekendu i w sobotę bardzo wczesnym rankiem (pobudka o 3 nad ranem) w dwa samochody i trzy osoby ruszyliśmy do bazy lotniczej w Leuchars koło St. Andrews.

{jcomments on}W dniach 16 -17 sierpnia odbędzie się VI Nowotarski Piknik Lotniczy, największa i jedyna tego typu impreza na Podhalu, gromadząca dużą publiczność, dochodzącą do 10 000 – 12 000 widzów dziennie.Na nowotarskim niebie będzie można podziwiać akrobacje lotnicze w wykonaniu najlepszych pilotów z Polski i Świata oraz wiele różnych statków powietrznych.

Boeing 747 Jumbo JetJumbo Jet, czyli Boeing 747, cały czas jest symbolem lotnictwa komunikacyjnego. Z okazji niedawnego, kolejnego już lądowania tego statku powietrznego w Pyrzowicach, chciałbym dokonać małego, historycznego podsumowania dotychczasowych wizyt Jumbo Jetów na pyrzowickim lotnisku. Najpierw jednak kilka słów o samej maszynie.

Pierwszy europejski przystanek tegorocznych Mistrzost Świata Red Bull Air Race zbliża się wielkimi krokami. Już 12 i 13 kwietnia w chorwackim mieście Rovinj najlepsi piloci świata zmierzą się w powietrznej rywalizacji. To właśnie tam Polak Łukasz Czepiela zadebiutuje w rywalizacji Challenger Cup! Kolejna europejska odsłona odbędzie się w Polsce (Gdynia 26-27 lipca).

Oznaczenia 1Oznaczenia SP, które znajdują się na burcie polskich samolotów cywilnych, nie zdziwią żadnego miłośnika lotnictwa. Skąd się wzięły? Przypomnijmy ich historię.