ARTYKUŁY LOTNICZE

Zabierz rodzinę i przyjaciół i bujaj w obłokach razem z nami!

Do góraszkowego pikniku coraz bliżej. Wielu miłośników podniebnych pokazów zadaje sobie pytanie: co w tym roku zobaczymy na podwarszawskim lotnisku? 6 i 7 czerwca na góraszkowym niebie same atrakcje. Czternasta edycja Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Góraszce jak co roku będzie w nie obfitować ... Codziennie u nas fotorelacja z imprezy....

lesznoJuż jutro rozpocznie się X Jubileuszowy Piknik w Lesznie. Jest to jedyny festiwal lotniczy w Polsce, który ma w planie nocne pokazy lotnicze!

General Aviation w roku 2008 w oczach AOPA

Trzeci kwartał 2008 to mieszanka różnych poziomów działalności lotniczej, zmiennej liczby nadanych pilotom certyfikatów, dostaw towarów drogą lotniczą oraz bezpieczeństwa w sferze lotniczej. Wszelkie porównania przygotowane przez AOPA podajemy na bazie kwartalnych porównań w stosunku do 2007 roku.

Morane Saulnier MS 406 30 września 1939 r. internowany prezydent Polski Ignacy Mościcki przekazuje władzę w ręce prezydenta na emigracji Władysława Raczkiewicza. Ten powierza stanowisko prezesa Rady Ministrów i tekę Ministra Spraw Wojskowych generałowi Władysławowi Sikorskiemu. Rząd pod przewodnictwem generała Sikorskiego zaczyna swoją działalność poza Polską we Francji w jej stolicy Paryżu. 7 listopada 1939 r. generał Sikorski zostaje mianowany Naczelnym Wodzem Polskich Sil Zbrojnych.  

Zapraszamy na kolejny artykuł z serii ""Teleinformatyka i telekomunikacja w transporcie lotniczym", w którym przedstawiono systemy  VOR/DVOR/DME.

Jan_KujawaJaka przyszłość czeka aerokluby w Polsce, jakie są plany na tegoroczny sezon, jakie szanse istnieją w Polsce na zatrudnienie w branży lotniczej - o tych i innych sprawach z Dyrektorem Aeroklubu Warszawskiego, Janem Kujawą rozmawia Barbara Szydłowska.

Zaczyna się zwyczajnie – po starcie nabieramy trochę pułapu , Ryszard kładzie RWD na prawo i ciasno zawraca wokół wycelowanego w dół skrzydła . Taki szpan dopuszczalny na maszynie nie akrobacyjnej , nastąpią jeszcze dwa wychylenia na boki - pożegnalne „pomachanie skrzydłami” dla pasażera czasem mniej przyjemne , bo kiwać się samemu , a być kiwanym , to nie to samo . Ale przywykłem.

Napięta skóra twarzy, opuchnięte nogi i bolące plecy – podróż samolotem nie musi odbywać się kosztem naszego zdrowia i urody. Jeśli będziemy przestrzegać paru reguł dbania o urodę przed lotem oraz w jego trakcie, zachowamy piękny wygląd i dobre samopoczucie nawet po locie transatlantyckim! Jak to zobić? Podpowiadają nam specjaliści linii British Airways.

W 2012 roku wśród producentów lotniczych nastąpiło ożywienie pod względem ilości oblatanych statków latających. Jednak wciąż mniejszy ruch da się zauważyć w segmencie konstrukcji wojskowych. Dział ten jest coraz intensywniej ożywiany przez bezzałogowe statki latające. Na prostą wychodzi również rynek samolotów dyspozycyjnych, najbardziej dotknięty przez kryzys. W tym roku w zestawieniu pojawiło się trzydzieści statków latających.


CSS_S-13_SP-AXR_Zesp_Lotnictwa_SanitarnegoNa ziemiach polskich początki tego lotnictwa sięgają lat 20 minionego wieku. Zrodziło się z inicjatywy wojska. Pomysłodawcami byli lekarze noszący mundury. Byli nimi pułkownicy Felicjan Sławoj – Składkowski i Stanisław Roupert. To oni zauważyli potrzebę utworzenia takiego w Polsce...

 

British Airways FirstPoznaj sposoby na uniknięcie złego samopoczucia po podróży niezależnie od strefy czasowej... Każdy z nas, kto kiedykolwiek podróżował pomiędzy różnymi strefami czasowymi np. z Warszawy do Nowego Jorku czy Singapuru, doskonale wie czym jest Jet lag.  W skrócie jest to stan, kiedy nasz zegar biologiczny po skrzyżowaniu z różnymi strefami czasowymi nie pozwala od razu cieszyć się wypoczynkiem po wylądowaniu.

4-walka

Końcówka lata to wymarzony czas aby można było sprawdzić swoje umiejętności pływania na desce. Dlatego w dniach 17-18 września 2011 roku Jurata po raz drugi gościła najlepszych windsurferów spośród lotniczej braci. Okazja nie byle jaka „II Mistrzostwach Polski Pilotów i Stewardes w Windsurfingu”.

rafal milczarski-2Jak poinformowało wczoraj biuro prasowe PAP Polskie Linie Lotnicze LOT mają nowego prezesa. Został nim absolwent wydziału nauk ekonomicznych Uniwersytetu Cambridge – Rafał Milczarski.

Modelarski Show

http://rc-lot-hobby.livenet.pl/rcair2008/original/44.jpg

Po raz kolejny 2 i 3 sierpnia na lotnisku w Nowym Targu odbył się III Podhalański Modelarski Air Show. Na listę startową zapisało się 76 pilotów z Polski i Słowacji (Poprad, Namestowo, Spiska Nova Ves, Trnawa), piloci z Trnawy  Peter Śmidović i Herzog Timo pokazali wysoki kunszt pilotażu 3D modelami śmigłowców. Fantastyczny pokaz momentami zapierał dech w piersiach... Nowotarski piknik zaszczycił swoją obecnością Grzegorz Biela (obecnie mistrz polski w klasie F4 gigant) wraz ze swoją pięknie wykonaną makietą samolotu JABIRU.

ladowisko-jastarniaOstatnio do informacji publicznej dotarły pogłoski o wyłączeniu dopłat z funduszy unijnych do upraw trawy m. in. na lotniskach. Dla polskich lądowisk może to oznaczać poważne kłopoty finansowe.

Pustynia Dasht-e-Kavir, 300 kilometrów na południowy wschód od Teheranu, 25 kwietnia 1980 roku, godzina 1:30.
Na środku irańskiej pustyni panował ruch jak na nowojorskim Times Square. Mrok bezksiężycowej nocy rozjaśniały przenośne reflektory ustawione wokół czterech potężnych samolotów transportowych tworząc świetlny krąg.

II Festyn Lotniczy „Lotnisko bliżej miasta”Od czasu zakończenia I Festynu Lotniczego „Lotnisko bliżej miasta” minęło już ponad pół roku. Przez ten czas w stronę organizatorów skierowano wiele pozytywnych komentarzy oraz wyrazów uznania, na temat organizacji, pierwszej tak dużej, imprezy lotniczej na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie. Poniżej przedstawiono zaledwie kilka komendarzy opublikowanych nie tylko przez media lotnicze.

PLAZA-2-VERDIEPINGENSchiphol Airport – lotnisko bazowe linii KLM w Amsterdamie, to jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych świata. Otwarty w 1916 roku jako lotnisko wojskowe, ulokowany został w miejscu, w którym przed laty znajdowało się jezioro. Z czasem zaczęto je osuszać i tak powstały typowe holenderskie poldery, czyli tereny sztucznie osuszone i otoczone groblami w celu ochrony ich przed zalaniem przez wodę. Właśnie na nich zbudowano węzeł komunikacyjny, który jest obecnie jednym z najczęściej uczęszczanych portów lotniczych na świecie. Co roku, odwiedza go ponad 52 milionów pasażerów. Jest bardzo lubiane przez podróżnych, dzięki bogatej ofercie i unikatowej infrastrukturze.

Samolot F-16Ma być dokładnym odwzorowaniem kokpitu odrzutowego myśliwca F-16. Będzie można na nim ćwiczyć start i pilotaż maszyny nawet podczas najgorszej pogody, a także niszczenie celów. Symulator samolotu F-16 budują studenci i pracownicy Wojskowej Akademii Technicznej. Urządzenie ma być gotowe w maju przyszłego roku.