ARTYKUŁY LOTNICZE

blmw01aZałoga śmigłowca pokładowego SH-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, który 9 lutego przebazował się na pokład fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko”, rozpoczęła przygotowania do międzynarodowych manewrów „Cold Response 2016”.

Mirosław HermaszewskiJest osobą, która na trwałe wykształciła w wielu miłość do latania, do przestworzy. Te dzieci, które w czasie, gdy był On w kosmosie, marzyły o podróżach podniebnych, to dziś już kolejne pokolenie wspaniałych pilotów. Te dzieci uwierzyły, że niemożliwe może stać się możliwe. A nazwisko Hermaszewski już na stałe wpisuje się w historię Polski. To On jako jedyny z Polaków pamięta, jak pachnie Kosmos... To zapach spełnionego młodzieńczego marzenia i ... To było dokładnie 35 lat temu. To wtedy Mirosław Hermaszewski jako pierwszy (i jedyny) Polak wyruszył na pokładzie statklu Sojuz-30 w kosmos. Misja trwała osiem dni, a załoga 126 razy okrążyła Ziemię.

Samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych. Pilotaż indywidualny i zespołowy, prezentacja elementów działań zwalczania okrętów podwodnych i poszukiwawczo – ratowniczych. To wszystko będzie można zobaczyć już w najbliższy wtorek, 14 sierpnia, na jedynych w kraju pokazach lotniczych nad morzem. Pokazy odbędą się w Darłowie (plaża wschodnia), początek o godzinie 14.00.

Bartosz Kołodyński , student Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej o specjalizacji Sterowanie Ruchem Lotniczym oraz pasjonat lotnictwa realizuje projekt ,w którym chce pokazać , że aby znaleźć piękne i ciekawe miejsca nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Z samolotu Cessna 172 zamierza udokumentować  uroki naszego kraju. Chciałby także przyczynić się do popularyzacji lotnictwa w naszym kraju i zwrócić uwagę na to, że latanie jest bezpiecznie wbrew temu co pokazują media tworząc newsy dnia z wypadków lotniczych.

PLAZA-2-VERDIEPINGENSchiphol Airport – lotnisko bazowe linii KLM w Amsterdamie, to jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych świata. Otwarty w 1916 roku jako lotnisko wojskowe, ulokowany został w miejscu, w którym przed laty znajdowało się jezioro. Z czasem zaczęto je osuszać i tak powstały typowe holenderskie poldery, czyli tereny sztucznie osuszone i otoczone groblami w celu ochrony ich przed zalaniem przez wodę. Właśnie na nich zbudowano węzeł komunikacyjny, który jest obecnie jednym z najczęściej uczęszczanych portów lotniczych na świecie. Co roku, odwiedza go ponad 52 milionów pasażerów. Jest bardzo lubiane przez podróżnych, dzięki bogatej ofercie i unikatowej infrastrukturze.

Perlan 2 first flight 01Szybowiec Perlan 2 jest niezwykłym, bo bezsilnikowym, statkiem powietrznym. We wrześniu dokonał, wydawałoby się, niemożliwego. Po raz pierwszy bowiem wzniósł się na  wysokość około 1500 metrów (5000 stóp) nad lotniskiem Roberts Field (Redmond Municipal Airport) w Oregonie.

Zgromadzą wystawców sprzętu lotniczego, kupujących, pasjonatów, ale i tych, którzy być może pierwszy raz będą na lotnisku. Zaprezentują najnowocześniejsze maszyny lotnictwa cywilnego. Będą im towarzyszyły treningi lotnicze i widowiskowe imprezy sportowe jak np. slalomania, podczas której motoparalotnie ścigają się między gigantycznymi pylonami zaledwie metr nad ziemią!

 

Już za niecałe  dwa tygodnie niebo nad Gdynią przetną smugi rozpędzonych samolotów wyścigowych. Za ich sterami usiądzie 12 najlepszych na świecie pilotów klasy Master oraz 6 pretendentów klasy Challenger. Wśród nich jedyny Polak w stawce – Łukasz Czepiela. Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, pierwsza tej skali impreza lotnicza w Polsce, zadebiutuje już 26 i 27 lipca w sercu Gdyni. Wstęp wolny!

Poznańskie początki lotnictwa w Polsce

W naszym poprzednim historycznym artykule przybliżyliśmy historię Aeroklubu Polskiego. Teraz pragniemy ukazać Państwu jak wielkie znaczenie w jego tworzeniu miał Aeroklub Poznański, w którym w najbliższy weekend odbędą się główne uroczystości związane z 90-leciem Aeroklubu.

Drogi

 

Statki powietrzne ( samoloty ) poruszają się pod niebem po odpowiednio wytyczonych drogach powietrznych. Te noszą nazwę korytarzy powietrznych. Mają swoją szerokość i przebiegają na odpowiedniej wysokości. Najkrótsza encyklopedyczna i słownikowa definicja to - droga lotnicza,  wydzielony z przestrzeni powietrznej obszar przeznaczony do lotu statków powietrznych, łączący dwa rejony lub strefy kontrolowane lotnisk. Korytarz ma szerokość 10 lub 20 mil morskich. W odróżnieniu od znanym na ziemi autostrad, czy też tak modnych w Polsce dróg szybkiego ruchu, samoloty poruszają się najczęściej wewnątrz korytarza jego środkiem. Obowiązuje zasada zachowania odpowiedniej odległości i wysokości lotu.

"Nasze F-16 zawodne jak latające wraki"???


Awaryjne lądowanie samolotu F-16D na warszawskim lotnisku Okęcie spowodowało lawinę artykułów i komentarzy w mediach. Wiele z tych publikacji przedstawia mocno zniekształcony obraz polsko-amerykańskiego kontraktu na zakup F-16, a także przebiegu wdrażania tych samolotów w Siłach Powietrznych. Szczególnie „wyróżnia się” artykuł Marcina Zielińskiego „Nasze F-16 zawodne jak latające wraki”, opublikowany w dzienniku ‘POLSKA The Times” z dn. 29.07.2008 r, pełny nieścisłości i przekłamań świadczących o nierzetelnym podejęciu autora do podjętego tematu. Z uwagi na znaczną ilość zawartych we wspomnianym artykule błędnych informacji pozwolę sobie sprostować tylko najbardziej rażące.

su35Nieco w cieniu najnowszego dziecka rosyjskiego przemysłu lotniczego- T-50, rozwianego w ramach programu PAK FA trwają próby samolotu Su-35S, najmłodszego członka rodziny myśliwców wywodzących się z konstrukcji Su-27. To właśnie Su-35S ma być rozwiązaniem rosyjskich problemów z nowoczesnością sprzętu wykorzystywanego przez WWS w najbliższych latach, nim do linii wejdzie T-50.

altGdzieś nad Niemcami, styczeń 1945 roku.
Pilot Mustanga beznamiętnie patrzył na olbrzymią formację Latających Fortec zmierzających nad Monachium. Jak na razie wszystko przebiegało zgodnie z planem. Rozejrzał się wokół w poszukiwaniu nieprzyjacielskich myśliwców. Nic. Żadnych „bandytów” na horyzoncie.

XV zawody balonowe włocławekW sobotę (29 sierpnia 2015r.) zakończyły się jubileuszowe, bo aż XV, Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe 2015.W tym roku, ku uciesze zawodników, dopisała pogoda, dzięki czemu można było rozegrać łącznie 15 zadań w czterech lotach.  Zawodnicy dali z siebie wszystko!

zdjcia_katastrofa_10_maleeOgół Polaków mało się interesuje lotnictwem, niewiele niestety o lotnictwie wie. Falę zainteresowania lataniem i podstawowymi jego zasadami wywołują jedynie wypadki i katastrofy, czego z przykrością doświadczam w takich sytuacjach, a przedstawiciele mediów zadają mnie i innym ludziom jakoś związanym z lotnictwem bardzo naiwne pytania. Zapraszamy do artykułu o katastrofie Tu-154 spod Smoleńska autorstwa Michała Fiszera oraz Jerzego Gruszczyńskiego, ekspertów lotniczych, który po raz pierwszy opublikowany został na naszym portalu kilka dni po katastrofie. Artykuł wzbudził wtedy ogromne zainteresowanie naszych czytelników.

 

Samolot dla racjonalnych i ekonomicznych

Sky Share Experience to nowy program uruchomiony przez Sky Share sp z o.o.. Nowa usługa umożliwia doświadczenie korzyści wynikających z posiadania samolotu do własnej dyspozycji, bez konieczności nabywania w nim udziału. Zainteresowani z województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego mogą przystąpić do programu już od 1 lutego.

Muszę przyznać, że bardzo się ucieszyłem w związku z wiadomością o tym, że firma Aerosoft planuje wydanie scenerii Kamczatki. Miejsca, gdzie na świecie prawie jako pierwsze wstaje Słońce.

zmniejszone.JPGwww720 minut dynamicznych pokazów na niebie w wykonaniu 80 maszyn z kraju i zagranicy w tym 35 pokazów solowych i grupowych, tak w pokrótce w liczbach prezentuje się kolejna w tym roku impreza lotnicza, w której miałem przyjemność wziąć udział. Napisanierelacji z takich pokazów nie jest rzeczą łatwo, gdyż wydarzenia tego typu pełne są atrakcji i emocji, ale zacznijmy po prostu od początku. W dniach 19 i 20 maja na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Poznań-Ławica, odbyły się międzynarodowe pokazy lotnicze Poznań Air Show 2018 w ramach, których na poznańskim niebie swoje widowiskowe umiejętności zaprezentowali najlepsi z najlepszych z Polski i z zagranicy. To wielowymiarowe wydarzenie, które pod wielkim, podniebnym dachem Poznania skupiło przez dwa dni ponad 70 tysięcy obserwujących. Z jednej strony pokazy lotnicze w wykonaniu światowej sławy mistrzów awiacji, z drugiej wystawa statyczna lotniczego i wojskowego sprzętu, była idealną propozycją dla tych wszystkich, których łączy powietrzna pasja z młodzieńczym pragnieniem o lataniu. Wstępne prognozy pogody zapowiadały możliwość wystąpienia opadów, jednak na szczęście nie sprawdziły się one i poznańska Ławica przywitała już od samego rana odwiedzających bez chmurnym, błękitnym niebiem, a przede wszystkim słoneczną pogodą.

7 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego. Jak mocno lotnictwo zmienia świat? W grudniu 1903 roku – 115 lat temu – odbył się pierwszy kontrolowany lot silnikowy.Wtedy podróż z Warszawy do Nowego Jorku zajmowała ponad tydzień, dziś dotrzemy tam w niecałe 10 godzin. W tym miesiącu upływa też 90 lat od powstania pierwszych polskich państwowych linii lotniczych, działających dziś jako PLL LOT.

Czy lotnictwo w Polsce jest sportem tylko dla zamożnych? ANKIETA

W związku z tym, iż General Aviation oraz przemysł z nim związany, rozwija się w naszym kraju całkiem nieźle, przychodzi czas na pytanie, czy nas wogóle stać na latanie? Czy przeciętny Kowalski może pozwolić sobie na zrobienie licencji lotniczej na samolot klasy ultralekkiej? Czy wreszcie stać go będzie na zakup własnej awionetki?