ARTYKUŁY LOTNICZE

Konferencja naukowaSamoloty.pl mają przyjemność zaprosić na konferencję naukowo-techniczna, poruszającą problemy użycia i eksploatacji ultralekkich samolotów.

Kabina pilotów - autor Grzegorz PapierzBoeing B-17 "Flying Fortress", to jeden z najsłynniejszych samolotów bombowych II Wojny Światowej. Prawdziwa ikona amerykańskiego lotnictwa bombowego tamtego okresu.

Maszyny te dzięki udanej i mocnej konstrukcji, potrafiły znieść na prawdę wiele i zyskały sobie miano samolotu niemal niezniszczalnego.

 

 

 

 

Tu154_101_MFmaeeWiele już słów powiedziano i puszczono w eter, jeszcze więcej pewnie przelano na papier w postaci druku. Trudno by nawet policzyć ilość drzew, które przemielono, produkując papier, na którym znalazły się artykuły dotyczące tego jednego wypadku: katastrofy Tu-154M nr 101 pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób. Tragedia...

 

azlOsoby, które pragną rozpocząć swoją przygodę z lataniem, zastanawiają się często, czy swoją pasję rozwijać w mających długą tradycję aeroklubach, czy w nowoczesnych, prywatnych ośrodkach szkolenia. Dokonanie konkretnego wyboru jest decyzją bardzo ważną, ale i zarazem niełatwą. Pasjonaci lotnictwa i kandydaci na pilotów marzą bowiem nie tylko o tym, aby zdobywać wiedzę od jak najlepszej kadry, ale i po możliwie jak najniższej cenie.

avia 201527 listopada 2015 r. w Krakowie branża lotnicza oraz kolejowa, przedstawiciele samorządów i biznesu dyskutować będą na temat rozwoju transportu lotniczego, infrastruktury portowej oraz standardów obsługi pasażerskiej. Organizowana od 3 lat konferencja AVIA jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce.

wilgaStało się! Jeśli ktoś lubi PZL-104 Wilga i brak mu tego modelu w Flight Simulator X w barwach rodzimych to mamy dobrą wiadomość. Od wczoraj paczka z ośmioma malowaniami do modelu Wilga X od Aerosoft jest już oficjalnie dostępna.

Sierra Papa Kilo Delta Delta.... startujemy! Czyli wspomnienia kętrzyńskiego rajdu

Za nami 4 dni fantastycznych lotniczych przeżyć. I Euroregionalny – Międzynarodowy Rajd po Lotniskach i Lądowiskach Warmii i Mazur przeszedł do historii. 15 samolotów latających nad głowami mazurszczan to z pewnością niecodzienny widok, a tyle właśnie ekip wzięło udział w kętrzyńskim Rajdzie...

A321neo DLH Warto śledzić lotnicze nowości. Technologia bowiem wędruje, i np. to co stosuje się w wysoko zaawansowanym technicznie lotnictwie, może z czasem trafić do przedmiotów codziennego użytku, chociażby samochodów. Elementy awioniki lotniczej w tym wyświetlacz przezierny HUD już tam trafiły. Ale czy ktoś nie chciałby mieć samochodu, którego szyby stają na życzenie nieprzezroczyste? Okazuje się, że to wcale nie fantazja…

aerowatch FACTORYPięc lat temu AEROWATCH obchodziła setną rocznicę istnienia. Historia tej rodzinnej firmy, znanej z produkcji zegarków najwyższej jakości, jest zainspirowana bitymi, lotniczymi rekordami.

noc 01Noc w Instytucie Lotnictwa już za nami. Wczoraj miłośnicy samolotów mieli okazję wziąć udział imprezie, która po raz kolejny zorganizowana była na najwyższym poziomie. Zobaczcie foto relację z tego niezapomnianego wieczoru:

Aer LingusW tym roku irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus obchodzą 75-lecie swojego istnienia. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się już 26 marca i będą trwać do końca roku. Linia lotnicza Aer Lingus została zarejestrowana w 1936 roku i na początku swojej działalności obsługiwała trzy trasy, przewożąc w pierwszym roku istnienia 892 pasażerów, zatrudniając łącznie 12 pracowników.

alojzymorawiecPrzeglądając zasoby historyczne Instytutu Sikorskiego w Londynie, natknąłem się na kartę personalną jednego z polskich lotników. Zainteresowała mnie szczególnie, gdyż dotyczyła pilota pochodzącego z okolic, które przed kilkunastoma laty były mi bardzo bliskie.

Polski awiator

Edward Margański wymyślił samolot, który zrewolucjonizuje myślenie o lataniu. Wyniki badań modelu maszyny w Instytucie Lotnictwa są bardziej niż obiecujące. Czy w erze odrzutowców i wahadłowców można jeszcze coś zmienić w zasadniczej konstrukcji i w parametrach aerodynamicznych statków powietrznych?

W ramach bilateralnej współpracy wojskowej polsko – izraelskiej, została podjęta decyzja o przeprowadzeniu wspólnych ćwiczeń wojskowych. Ćwiczenia zaplanowano w Izraelu, w bazie lotniczej Ovda na południu kraju. Jednym z celów ćwiczenia była analiza możliwości współdziałania z lotnictwem Izraela, państwa będącego poza strukturami NATO.

"ZLOT 2008"

Image

Do czwartku, 29 maja trwał Kurs Szkoleniowo-Metodyczny Kierowniczej Kadry Lotnictwa Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „ZLOT - 2008”, który rozpoczął się 27 maja 2008 roku w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach.

2k4w40Tafla morza była gładka jak stół. Na tylnym pokładzie olbrzymiego jachtu siedział przy stoliku śniadoskóry mężczyzna z wąsem czytając gazetę i popijając poobiednią kawę. Z północy zaczął dochodzić narastający pomruk. Mężczyzna zmarszczył czoło i podniósł wzrok znad gazety. Pomruk stawał się coraz głośniejszy, aż w końcu przerodził się w jednostajny grzmot. Na wysokości stu metrów nad jachtem przeleciało czternaście myśliwców.

Były projektant domu mody Chanel, Roland Klein czy nadworny kreator Królowej Elżbiety II - to tylko niektóre osobowości ze świata mody, projektujące na przestrzeni lat uniformy dla załogi pokładowej British Airways.

ryfa2Daniel Ryfa – ubiegłoroczny Mistrz Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced, wielokrotny Mistrz Szwecji, członek Kadry Narodowej Szwecji w akrobacji lotniczej, uczestnik wielu pokazów i zawodów w Szwecji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Zaczął latać szybowcami w wieku 14 lat. Karierę zawodniczą rozpoczął w 2005 roku. Jaki jest jego ideał kobiety? Odpowiedzi na to i inne pytania udzielił w rozmowie z Jolantą Janczyk.

 

plakat rajd mazury 2014W dniach 19-22 czerwca 2014 roku odbędzie się kolejna edycja (szósta) imprezy lotniczej pn. Międzynarodowy Rajd po Lotniskach Warmii i Mazur.

 

heinkel_he_111

17 lipca 1936 roku generał Francisco Franco razem ze swoimi wojskowymi dokonał zamachu stanu w Hiszpanii. Wojskowi wystąpili przeciwko rządowi Republiki. Po ich stronie znalazły się nie tylko ich zwolennicy (Hiszpańska Armia Afryki) i siły nacjonalistyczne. Siły Franco opanowały Maroko. Nie udało się jednak opanować stolicy, podobnie było z miastami na hiszpańskim wybrzeżu.