ARTYKUŁY LOTNICZE

lesznoJuż jutro rozpocznie się X Jubileuszowy Piknik w Lesznie. Jest to jedyny festiwal lotniczy w Polsce, który ma w planie nocne pokazy lotnicze!

Minęło już ponad pół roku od otwarcia nowego hangaru technicznego w Katowice Airport. Ten najnowocześniejszy w Polsce obiekt został oddany do użytku w lipcu 2012 roku.

 

13978741_I-014KERMIT_CZ_3.jpg

 

 

 

Artykuł ten jest kontynuacją artykułów z października oraz listopada 2018 roku i stanowi trzecią część cyklu publikacji.

Prace nad samolotem ciągle postępują, nie zwalniając nawet w okresie świątecznym jak i w Nowym Roku.

Hipoksja - cichy zabójca pasażerów Heliosa 522


Kilka dni temu minęła 3 rocznica najtragiczniejszej katastrofy samolotu pasażerskiego w Europie ostatnich lat. 14 sierpnia 2005 roku samolot cypryjskich linii lotniczych Helios lot nr 522 leciał z Larnaki na Cyprze do Pragi przez Ateny. Na pokładzie znajdowało się 121 osób, głównie turystów z dziećmi. Samolot nie doleciał do celu. Runął na ziemię w pobliżu Aten, powodując śmierć wszystkich pasażerów...

 
Co było przyczyną tajemniczej tragedii? Po starcie z lotniska w Larnace samolot wznosił sie 15 m/s. Jak się poźniej okazało, maszyna wystartowała rozszczelniona. Czyżby błąd konstrukcyjny?

Na początku przyszłego roku w Nuova Fiera di Roma we Włoszech odbędzie się międzynarodowa wystawa "Gate XXI", skierowana do światowej branży lotniczej, głównie zaś będzie obemować tematykę lotnisk...

Omar SaoudiRozmowa z Omarem Saoudi, managerem Wielkopolskiego Klastra Lotniczego z siedzibą w Kaliszu.

 

logowkl

AERO 2009 w liczbach

Po zakończeniu Międzynarodowych Targów GA Aero Friedrichshafen odbywających się w dniach od 2 do 5 kwietnia, zarówno organizatorzy, jak i wystawcy targów lotniczych AERO Friedrichshafen są niezwykle zadowoleni z wyników i samego przebiegu imprezy...
(Topaz KR 030 z firmy Ekolot - fot. samoloty.pl)

Jak przygotowaliśmy lotniska na Euro 2012?

stadion ul. Bułgarska - poznań - z lotu ptaka

Trzy lata dzielą nas od współorganizowania mistrzostw Europy w piłce nożnej – Euro 2012. Przychodzi więc czas inwestycji, a jak wiadomo, oprócz stadionów, na których rozgrywane będą mecze, ważną role odgrywają porty lotnicze, które przyjmą samoloty z kibicami...
(Stadion przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu - fot. T. Kaczyński)

23Jubileuszowy XV Międzynarodowy Piknik w Góraszce już za nami. Przez dwa dni, od porannych godzin, aż do zmroku, mieliśmy możliwość podziwiać popisy i zmagania pilotów w powietrzu, pokazy zabytkowych samolotów, jak i wystawy oraz konkursy naziemne związane z tematyką lotniczą. Piknik ten skupił zarówno lotników, pasjonatów lotnictwa jak i rodziny z dziećmi. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.Niewątpliwie największą  atrakcją był przelot myśliwca F-16.

059_Radom_Maciej_Szamaek_SPFL_AIR_ACTIONBiuro Organizacyjne Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW - 2011 podsumowało XII edycję pokazów podczas spotkania zorganizowanego 3 października, w Dowództwie Sił Powietrznych. Otworzył je Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski dziękując wszystkim zaproszonym organizatorom, sponsorom, patronom medialnym i partnerom AIR SHOW - 2011, za pracę i wkład włożony w organizację tak dużego przedsięwzięcia.

dlugilotDługie loty nie należą do przyjemności. Suche powietrze, ciasne pomieszczenie wypełnione dużą liczbą ludzi, sprzyjają pojawieniu się uczucia dyskomfortu i obniżeniu odporności naszego organizmu. Jednak zastosowanie się do kilku wskazówek, pomoże przetrwać długą podróż i sprawi, że wysiadając z samolotu będziemy rześcy i zrelaksowani.

Rekonstrukcyjna Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego

Mamy w Polsce już kilkanaście grup rekonstrukcyjnych wojsk lądowych, jednak ciekawą inicjatywą wykazało się kilku miłośników lotnictwa. Stworzyli oni rekonstrukcyjną Grupę Historyczną Lotnictwa Polskiego. Idea jej powstania rodziła się od kilku lat, gdy bywając na pokazach lotniczych w Wielkiej Brytanii z zazdrością i podziwem spoglądali na rekonstruktorów brytyjskich paradujących wśród historycznych samolotów w strojach z II wojny światowej...

air dispatch CLCPonad 40 lat doświadczenia lotniczego sprawiło, że Air Dispatch CLC, wchodzący w skład grupy Chapman Freeborn, oferuje najlepsze na rynku rozwiązania dotyczące dostarczania usług centralnego wyważania samolotów. Teraz pojawiła się szansa by dołączyć do zespołu lidera.

Northrop Grumman X-47BPo raz kolejny dokonamy zestawienia najważniejszych oblotów zakończonego niedawno 2011 roku. Tym razem lista będzie nieco uboższa, ze względu na mniejszą aktywność producentów. Nie zabraknie jednak ciekawych konstrukcji, z których część z całą pewnością znajdzie trwałe miejsce w historii lotnictwa. Znajdziemy również wiele dowodów na to że stare dobre samoloty i śmigłowce nadal nie odkryły wszystkich swoich możliwości, które mogą zostać wydobyte dzięki kolejnym modyfikacją. W tym roku konstrukcje zostały ustawione w kolejności chronologicznej, według dat pierwszego lotu. Dobrane zostało 26 oblatanych w 2011 roku konstrukcji.

47 Lot Południowo-Zachodniej Polski – udany początek samolotowego sezonu

Majową tradycją w Krakowie stały się zawody samolotowe z konkurencjami nawigacyjnymi i precyzyjnego lądowania. Prestiżowe zawody zapoczątkowano już 80 lat temu, 6 października 1929 roku na lotnisku Rakowice obecnie znajdującym się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. W I Locie Południowo-Zachodniej Polski wzięło udział 18 samolotów a laur zwycięstwa przypadł w udziale por. pil. Franciszkowi Żwirce startującym na samolocie RWD-2...

Zapraszamy na 11 artykuł z serii ""Teleinformatyka i telekomunikacja w transporcie lotniczym", w którym przedstawiono system ACARS.

Transport lotniczy. Czy leci w dół?

Inwestor Gazeta Inwestycyjna

Transport lotniczy wpadł w okres dynamicznych zmian. Zewsząd słychać informacje o fuzjach, przejęciach i bankructwach linii lotniczych oraz zmianach w inwestycjach planowanych przez porty lotnicze...
Autor: Natalia Roj

Jeśli chcielibyście zobaczyć swoje zdjęcie na portalu www.samoloty.pl - ślijcie swoje prace!

Nowy_obrazWyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest czwartą uczelnią w Europie, a pierwszą  w Polsce, która do swojej oferty kształcenia wprowadziła studia z zakresu Zarządzania Lotnictwem (Aviation Management). Według statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego w najbliższych 10 – 15 latach na polskich lotniskach brakować może nawet 25 tysięcy pracowników, zatem zainicjowanie studiów o tej specjalności jest bardzo dobrym krokiem, a absolwenci tego kierunku będą faworyzowani w wyścigu po nowe miejsca zatrudnienia w branży lotniczej, tym bardziej, że uczelnia stara się aby poza dobrym przygotowaniem teoretycznym, studenci zdobyli też odpowiednie umiejętności praktyczne.

IMG_6379_1024x683_800x5341Mija właśnie czwarty rok, od czasu przyjęcia na wyposażenie polskich Sił Powietrznych RP samolotu wielozadaniowego F-16, stacjonującego w dwóch bazach lotnictwa taktycznego 2 SLT. 9 listopada 2006 roku - pierwsze „egzemplarze” wylądowały na krzesińskiej ziemi.. Do roku 2008, do kompletu 48 sztuk myśliwców, zakupionych przez Polskę dobiły kolejne. Obecnie w wyposażeniu 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – Krzesinach znajdują się trzydzieści dwa samoloty wielozadaniowe F - 16 w wersji Block 52+ (rozlokowane w dwóch eskadrach - 3 i 6). Szesnaście zaś w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego (10 eskadra lotnictwa taktycznego) w Łasku.