ARTYKUŁY LOTNICZE

Rajd po lotniskach Warmii i Mazur zakończonyRadość, smutek i nadzieja ... po zakończeniu Międzynarodowego Rajdu ..., zrealizowanego pod Honorowym Patronatem Marszałka Jacka Protasa!!! W niedzielne przed południe 26 czerwca 2011 r. zakończył się ... Rajd ... i uznałem, że to obowiązek ale i właściwy czas na gorące kilka słów informacji oraz jeszcze "nieuczesane" refleksje z jego przebiegu.

W ostatni weekend sierpnia tj. 30-31 na lotnisku Aleksandrowice w Bielsku Białej odbędzie się XI Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy. Na beskidzkim niebie będzie można podziwiać akrobacje lotnicze w wykonaniu m.in. Artura Kielaka czy Jurgisa Kairysa oraz wiele róznych statków powietrznych .

Jak co roku w połowie sierpnia na Podhalu równolegle odbywają się dwie imprezy lotnicze: Nowotarski Piknik Lotniczy i piknik Aeroklubu Podhalańskiego. Co roku, więc miłośnicy lotnictwa mają dylemat, które z wydarzeń wybrać. Wiele osób decyduje się spędzić sobotę w Nowym Targu, a niedzielę w Łososinie Dolnej (ta ostatnia jest imprezą jednodniową). Tym razem i ja wybrałem ten model.

RWD 9 - Challenge 1934Dziesięć lat po tym jak zakończyła się I wojna światowa nad Sekwaną narodziła się idea zawodów samolotów turystycznych. To właśnie zwycięzcy Francuzi, a bliżej Aeroklub Francji stał się ich pierwszym organizatorem. Impreza na starcie zgromadziła 25 pilotów. To oni, spadkobiercy Ikara mieli do pokonania dystans blisko 2 000 km. Dystans należało pokonać w locie etapowym. Wśród rozgrywanych konkurencji znajdowała się ta polegająca na locie okrężnym  dookoła Francji. Linię mety osiągnęło 6 pilotów. Zawody okazały się niezwykle trudnym sprawdzianem możliwości, umiejętności nie tylko dla ludzi i maszyn, które brały w niej udział.

AIR FRANCE 1Święta Bożego Narodzenia i ferie zimowe to czas wzmożonego ruchu na lotniskach.   Rodziny podróżujące z małymi dziećmi powinny pamiętać, że każdy przewoźnik ma własną politykę w zakresie przewozu najmłodszych oraz oferuje indywidualny pakiet udogodnień. Linie lotnicze AIR FRANCE doradzają jak odpowiednio przygotować się do rodzinnych podróży.

Święto Lotnictwa Polskiego ustanowiono na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w czasie międzynarodowych zawodów lotniczych w Berlinie w 1932 roku. Wówczas to 28 sierpnia na samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był pilot inżynier Wigura, Polacy zdobyli pierwsze miejsce. Jednak polskie lotnictwo, to jeszcze jedna bardzo ważna data. To 5 listopada 1918 roku, kiedy to porucznik pilot Stefan Bastyr i porucznik Janusz Beaurain wykonali pierwszy lot bojowy nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami.

Artykuł ten jest kontynuacją artykułu z października 2018 roku, i stanowi drugą część cyklu publikacji.

Od czasu pierwszej prezentacji mego samolotu poczyniłem pewne postępy w budowie, widoczne na zdjęciach. W oparciu o foremniki wykonane na bazie sporządzonych własnoręcznie makiet, wykonałem osłonę „kabiny” oraz dziobowy dekielek gondoli ładunkowej.

Samoloty jak z „Gwiezdnych wojen”, nocne pokazy akrobacji lotniczej z elementami pirotechnicznymi, występy mistrzów z Polski i ze świata, dynamiczne pokazy śmigłowców wojskowych, szybowce, wiatrakowce i wiele innych statków powietrznych – to wszystko będzie można obejrzed na najciekawszych pokazach lotniczych w tym roku w Polsce. VIII Piknik Szybowcowy „Leszno. Rozwio skrzydła!” to lotnicze święto, którego atrakcje co roku przyciągają rzesze widzów z całej Polski.

 

XXII edycja MSPO zapowiada sie wyjątkowo jeśli chodzi o ofertę śmigłowców. Zobaczyć będzie można m.in. maszyny walczące o polski kontrakt  na śmigłowce wielozadaniowe, w którym rywalizują ze sobą trzech światowych potentatów w produkcji śmigłowców. Amerykańskie konsorcjum Sikorsky promuje produkowany w Mielcu śmigłowiec S-70i Black Hawk. Firma Eurocopter  pokazuje maszynę EC 725 Caracal. Trzeci w tej rywalizacji śmigłowiec AW149 jest ofertą PZL-Świdnik, zakładów należących do spółki z grupy AgustaWestland.

Przedstawiamy Państwu zdjęcia z drugiego dnia, II Festynu Lotniczego "Lotnisko Bliżej Miasta". 

 

Trzy dni pokazów powietrznych i wystaw statycznych, ponad 80 statków powietrznych w tym 10 odrzutowych, 20 godzin pokazów dynamicznych, wydarzenia na lotnisku Gdynia-Babie

Doły oraz na plaży miejskiej w Gdyni, ponad 850 zaangażowanych osób.

Pilotowaliśmy Boeinga... i udało nam się wylądować

Jedynie nielicznym udało się zasiąść 14 lipca za sterami Boeinga 787 Dreamliner... Oczywiście nie prawdziwego... Tego dnia w siedzibie PLL LOT w Warszawie stanął symulator dostarczony przez firmę Boeing. Jako pierwsi za sterami usiedli przedstawiciele branżowych portali internetowych, wśród nich także przedstawiciele samolotów.pl. Potem tą okazję mieli także przedstawiciele prasy, radia i TV. Po godzinie 16.00 za sterami B787 usiedli także zwycięzcy naszego konkursu, panowie Michał Ołowski i Michał Staszewski...

No to skaczemy...

Dwa dni intensywnego skakania w Michałkowie za nami. Dziś ten najważniejszy, i budowa największej od 20 lat europejskiej formacji spadochronowej. EURO BIG WAY CAMP 2009 jest największą imprezą spadochronową w Europie od lat '80 XX wieku. Swój udział w imprezie zapowiedziało ponad 250 skoczków spadochronowych z 30 krajów.  (fot. Jarosław 'Widget' Szot-wł. skydive.pl)

Kabina pilotów - autor Grzegorz PapierzBoeing B-17 "Flying Fortress", to jeden z najsłynniejszych samolotów bombowych II Wojny Światowej. Prawdziwa ikona amerykańskiego lotnictwa bombowego tamtego okresu.

Maszyny te dzięki udanej i mocnej konstrukcji, potrafiły znieść na prawdę wiele i zyskały sobie miano samolotu niemal niezniszczalnego.

 

 

 

 

aerofestival-kakadz 3W dniach 13 - 14 Czerwca 2015 roku na lotnisku Poznań - Ławica, po 24 latach od czasu pierwszych pokazów lotniczych, które zorganizowano na tym lotnisku w 1991 roku, odbył się Aerofestival 2015 - jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych przez polskich entuzjastów awiacji imprez lotniczych tego roku.

Stefan Moraś6 grudnia 2014 roku instruktor Stefan Moraś obchodzi 100 letnią rocznicę urodzin. Podczas swojej kariery zawodowej Pan Stefan wyszkolił setki pilotów. Pracował w Aeroklubie Ostrowskim, Kieleckim, Poznańskim i Częstochowskim.

 

Z okazji urodzin życzymy Panu Stefanowi zdrowia, pogody ducha oraz mnóstwo uśmiechu na twarzy.

Redakcja samoloty.pl

higiena lotZbliża się okres wyjazdów na wakacje. Samoloty to prawdziwa rewolucja w podróżowaniu – dzięki nim możemy szybko i wygodnie dostać się praktycznie wszędzie. Niestety, długie trasy nie należą do zbyt komfortowych. Minusem są ograniczone warunki sanitarne i zbyt suche powietrze, co powoduje, że szybko po wejściu do samolotu można poczuć się niewygodnie. Przed taką sytuacją można jednak się zabezpieczyć – wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i pamiętać o kilku podstawowych poradach, aby nawet po wyjściu z samolotu czuć się dobrze.

32 Szybowcowe Mistrzostwa Świata w klasie Otwartej, 15 i 18 metrowej będą rozgrywane na lotnisku w Uvalde ok. 250 km na zachód od San Antonio (Teksas) w dniach 04.08-19.08.2012. Zgłoszonych jest 103 pilotów z 24 krajów całego Świata.

Pieniądze to broń równie skuteczna, co bomby i karabiny. Za pieniądze można opłacić szpiega, który uzyska bezcenne informacje, można kupić najnowszy model czołgu lub samolotu wroga, można przekupić żołnierza wrogiej armii, by przeszedł na naszą stronę. Pieniądze potrafią także uratować życie w sytuacji ekstremalnej. Nawet dzisiaj amerykańscy piloci wykonujący misje nad Afganistanem zaopatrzeni są w „blood chit” – informację spisaną w lokalnych językach na kawałku papieru przypominającym z wyglądu obligację skarbową.

W pierwszej połowie października 2012 roku w nowym hangarze technicznym Katowice Airport, w którym mieści się baza techniczna firmy LineTech, po raz pierwszy w Polsce, rozpoczęła się operacja montażu wingletów w komunikacyjnym statku powietrznym.