20 listopada w piątek odbyło się spotkanie pod tytułem "Za sterami przygody" poświęcone nowym wydaniom książek Janusza Meissnera Żądło Genowefy, L – jak Lucy oraz Bohdana Arcta Niebo w ogniu. Po raz pierwszy książki te ukazywały się kilkadziesiąt lat temu, a teraz, w nowej szacie graficznej, zostały wznowione przez Zysk i S-ka Wydawnictwo z Poznania.

Rolę prowadzącego wziął na siebie redaktor naczelny „Skrzydlatej Polski”, najstarszego polskiego pisma lotniczego, Grzegorz Sobczak, który opowiedział o swojej fascynacji z lat młodości książkami Janusza Meissnera. Korzystając z okazji poprosił przybyłą z Krakowa Annę Meissner o kilka słów o dziadku, czyli o samym autorze, o którym mówi pieszczotliwie „Dziadziuś”. Był on człowiekiem bardzo uporządkowanym, niezwykle dbającym o język polski, pielęgnującym go wręcz, potrafiącym wyłapywać błędy w gazetach i dzwonić do redakcji z uwagami do redaktorów.


Robert Gretzyngier, płk Czesław Gagajek, Grzegorz Sobczak i Anna Meissner - fot. Zysk

Fragmenty Nieba w ogniu i L – jak Lucy odczytał Robert Gretzyngier, szef Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego, która zajmuje się propagowaniem wiedzy o losach i spuściźnie polskich lotników w Anglii. Obecna była duża, odpowiednio umundurowana reprezentacja Grupy, co niewątpliwie dodało klimatu spotkaniu.


Pamiątkowa fotografia - fot. Zysk

Kolejno głos zabierali: płk Czesław Gagajek, absolwent pierwszej powojennej promocji szkoły dęblińskiej z 1946 roku, płk Kazimierz Pogorzelski, prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, Stefan Bratkowski, znakomity dziennikarz i pisarz oraz Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki”. Zebrani doszli do wniosku, że książki o lotnictwie polskim należy wznawiać i interesować nimi młodego czytelnika, szczególnie z tego prostego powodu – zasługi polskich pilotów są nieocenione dla losów II wojny światowej, a literatura takich mistrzów podniebnego rzemiosła, jak Janusz Meissner, Bohdan Arct, Wiktor Urbanowicz czy Wacław Król to prawdziwie perły.

Adam Drzewucki, Zysk i S-ka

20/11/2009, Warszawa, Fundacja Centrum Prasowe dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ul. Nowy Świat 58