"Efki" już od trzech lat w Polsce
To już trzeci rok stacjonowania na lotnisku w Krzesinach polskich \"efek\". Trzeci rok odkąd pierwsze sztuki zawitały na poznańskiej ziemi. Potem pojawiły się kolejne, by do grona pełnej czterdziestki ósemki dobić w roku 2008.

Po raz pierwszy, wpadły w ramiona jednej z najnowocześniejszych baz w Polsce i Europie - (wówczas) 31 Bazy Lotniczej w Poznaniu - Krzesinach, potem ich bliźniaczej jednostki w Łasku. Obecnie w wyposażeniu krzesińskiej bazy znajdują się 32 samoloty wielozadaniowe F - 16 w wersji Block 52+ (rozlokowane w dwóch eskadrach - 3 i 6) a szesnaście w 10 eskadrze lotnictwa taktycznego w Łasku.

Czekała je długa przeprawa przez masę skomplikowanych procedur i bieżących obsług, brak łaskawego spojrzenia ze strony części mieszkańców Poznania, niepochlebne opinie czy wiele skomplikowanych misji i godzin spędzonych w powietrzu...by dziś powiedzieć, że proces szkolenia na tym typie samolotów rozwija się w sprzyjającym i właściwym kierunku.

{youtube}LlAIYtUqknU{/youtube}

Elita wśród polskich Skrzydeł w kabinach F-16, szkoli się w sztuce pilotażu również poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Podejmuje podniebne starcia w przestrzeni powietrznej państw zachodniej, północnej i południowej Europy.

Od zeszłego roku bierze udział w ćwiczeniach sojuszniczych poza granicami kraju: w Belgii (Tactical Leadership Programme), Grecji (Squadron Exchange), Szwecji (Loyal Arrow), a także Danii (Squadron Exchange czy Bold Avenger).
I jak pokazują doświadczenia zdobywa najlepsze szlify w konkurencji z zachodnimi partnerami, mimo że jeszcze niedawno dzieliła nas od nich, co najmniej mentalna bariera pokoleniowa.

Najlepsi wśród najlepszych, codziennie ćwiczą w powietrzu i na symulatorze najróżniejsze warianty działań, aby sprostać każdemu zadaniu, jakie zostanie przed nimi postawione na współczesnym polu walki.

Za kilka dni wyruszają na kolejne ćwiczenia, tym razem do Hiszpanii. Już dziś życzymy im wysokich lotów!

kpt. Marlena Bielewicz/oficer prasowy 2 SLT.