Lotnicy od 15 lat bronią nas także nad morzem
Powstała w 1994 roku, jest jednym z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju Sił Zbrojnych. Jest też najstarszym obecnie istniejącym lotniczym związkiem taktycznym. Wśród innych jednostek lotniczych wyróżnia ją szeroki zakres zadań oraz eksploatacja aż pięciu typów śmigłowców i czterech wersji samolotu Bryza.

W niedzielę, 1 listopada, wyspecjalizowana w prowadzeniu działań ratowniczych nad morzem, rozpoznaniu oraz zwalczaniu okrętów podwodnych Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej obchodzi 15-lecie swojego istnienia.

{youtube}InHgr0c1gCQ{/youtube}

 

Prace nad stworzeniem nowej zarówno dla lotnictwa MW ale i nowej w lotnictwie Sił Zbrojnych struktury lotnictwa MW rozpoczęto na początku lat 90-tych. W tym celu w Dowództwie Marynarki Wojennej powołano specjalną grupę organizacyjno – przygotowawczą. Efektem prac grupy dowodzonej przez kmdr pil. Zbigniewa Smolarka było sformowanie z dniem 1 listopada 1994 roku Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Miesiąc później przejęła ona w podporządkowanie dotychczasowe jednostki lotnictwa MW. Wynikiem przeprowadzonej wówczas reorganizacji było wydzielenie jednostek logistycznego zabezpieczenia działań lotniczych co miało to zapewnić lepszą realizację zadań zarówno przez jednostki lotnicze jak i logistyczne. Lotnictwo morskie, jako pierwsze w kraju zorganizowano w struktury zbudowane według nowej koncepcji zabezpieczenia logistycznego, zgodnej z ówczesnymi standardami Sojuszu Północnoatlantyckiego.


fot. kpt. mar. Czesław CICHY

 

Początkowo, po przeformowaniu dotychczasowych pułków i eskadr w strukturze brygady funkcjonowało siedem jednostek:

 • 1. Pucki Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej im. kmdr por. pil. Edwarda Szystowskiego w Gdyni Babich Dołach,

 • 2. Darłowski Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej w Darłowie,

 • 3. Kaszubski Dywizjon Lotniczy Marynarki Wojennej w Siemirowicach,

 • 3. Batalion Zabezpieczenia im. kmdr ppor. inż. Zygmunta Mariana Horyda w Gdyni Babich Dołach,

 • 4. Batalion Zabezpieczenia w Darłowie,

 • 5. Batalion Zabezpieczenia w Siemirowicach,

 • 42. Dywizjon Techniczny w Gdyni Babich Dołach.

15 lipca 1996 roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała nazwę wyróżniającą "Gdyńska" oraz imię patrona, jednego z pierwszych lotników morskich II Rzeczypospolitej, kmdr por. pil. Karola Trzaski - Durskiego. Na przełomie 2002 i 2003 roku w lotnictwie MW zaszły duże zmiany. Z eksploatacji wycofane zostały samoloty odrzutowe Mig-21bis i Mig-21UM, a zadania wycofanych TS-11 Iskra przejęły wprowadzane do służby samoloty patrolowo - rozpoznawcze An-28B1R (M28 Bryza 1R). Wraz z transferem ze Stanów Zjednoczonych fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, brygada otrzymała śmigłowce SH-2G Super Seasprite. W ten sposób w lotnictwie MW powstał całkowicie nowy rodzaj lotnictwa – lotnictwo pokładowe. Do służby weszły również dwa śmigłowce transportowe Mi-17. Od stycznia 2003 roku zmianie uległa struktura brygady. Na bazie dotychczasowych dywizjonów i batalionów utworzono, podobnie jak w Siłach Powietrznych, eskadry i bazy lotnicze. Obecnie w składzie Brygady Lotnictwa MW funkcjonuje pięć jednostek:

 • 28. Pucka Eskadra Lotnicza w Gdyni Babich Dołach,

 • 29. Darłowska Eskadra Lotnicza w Darłowie,

 • 30. Kaszubska Eskadra Lotnicza w Siemirowicach,

 • 43. Baza Lotnicza Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach,

 • 44. Baza Lotnicza Marynarki Wojennej w Siemirowicach i Darłowie.

 

Do głównych zadań brygady należy poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku, monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu eskadr znajdują się samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E, samoloty transportowe An-28TD, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce ratownicze Mi-14PS i W-3RM „Anakonda”, śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3T oraz śmigłowce Mi-2.


fot. kpt. mar. Czesław CICHY

Od początku swojego istnienia Brygada Lotnictwa MW systematycznie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach. Najważniejsze z nich to organizowane przez siły morskie Danii manewry reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Danex”, największe na Bałtyku ćwiczenia wojskowych i cywilnych służb ratowniczych „Baltic Sarex” czy cykliczne manewry państw programu „Partnerstwa dla Pokoju” pod kryptonimem „Baltops”. Najważniejsze krajowe manewry to ćwiczenie w udzielaniu pomocy załodze uszkodzonego okrętu podwodnego „Smer/Medex” oraz manewry Sił Zbrojnych „Anakonda”. Dwukrotnie, w 2006 i 2008 roku, wydzielony komponent lotniczy klucza SH-2G wraz z personelem technicznym na pokładzie fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” wszedł w skład stałego zespołu okrętów sił odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group One). Zespół między innymi brał udział w operacji antyterrorystycznej sojuszu na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”. Lotnictwo Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną formacją przygotowaną do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad morzem. Załogi śmigłowców w Gdyni Babich Dołach i Darłowie na przemian pełnią całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Pozostają oni w ciągłej gotowości do udziału w akcjach ratowania życia w rejonie obejmującym polską strefę odpowiedzialności SAR (poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku oraz strefę przybrzeżną (pas o szerokości 100 km od linii brzegowej w głąb lądu). Załogi samolotów patrolowo – rozpoznawczych z Siemirowic pełnią całodobowe dyżury w systemie rozpoznania i wsparcia krajowego systemu SAR.

W ciągu 15 lat wykonywania swoich zadań Brygada Lotnictwa MW była wielokrotnie wyróżniana. W 1995 roku, w dniu Święta Lotnictwa, Krajowa Rada Lotnictwa oraz redakcja magazynu lotniczego „Skrzydlata Polska” przyznały lotnictwu Marynarki Wojennej wyróżnienie honorowe "Błękitne Skrzydła". W 1999 roku Biskup Polowy WP w uznaniu zasług ratowania życia na morzu, za udział w „akcji powódź” w lipcu 1997 roku oraz udział w akcji „serce” dla klinik kardiochirurgii, wyróżnił Gdyńską Brygadę Lotnictwa MW dyplomem Benemerenti. W 2005 roku, za szczególne osiągnięcia i najwyższą jakość wykonywanych zadań brygada została wyróżniona „Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej". Dwukrotnie, w 2000 i 2002 roku brygada została wyróżniona „Medalem za Zasługi dla Marynarki Wojennej RP”. Lotnicy morscy są również laureatami odznaczenia honorowego Ligi Morskiej i Rzecznej - Pierścienia Hallera.

W latach 1995 – 2005 brygadą dowodził kontradmirał pil. Zbigniew Smolarek. Od 30 grudnia 2005 roku dowódcą Brygady Lotnictwa MW jest kmdr pil. Stanisław Ciołek.


kpt. mar. Czesław CICHY - oficer prasowy
GDYŃSKA BRYGADA LOTNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ