Dzień Pamięci ... na kętrzyńskim lotnisku
Już po raz dziewiąty na lotnisku Kętrzyn Wilamowo obchodzono „Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszynskiego”. Honorowy patronat nad uroczystością objęli ks. kardynał Józef Glemp – Prymas Polski oraz ks. kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski. Uroczystości odbyły się w dniach 2 i 3 października.

Wzorem lat ubiegłych w przeddzień uroczystości, w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym 2 października odprawiona została uroczysta Msza święta clelebrowana przez Księży Marianów. Uroczystości uzupełnił program słowno-muzyczny o Prymasie Tysiąclecia w wykonaniu Szkoły Podstawowej w Smolajnach oraz przejście z Krzyżem i ze Światłami z Bazyliki do kalwarii Prymasa w klasztornym Ogrodzie.

3 października obchody kontynuowano na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Rozpoczęły się one tuż przed godziną 12.00. Wtedy to gospodarz uroczystości, Prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński rozpoczął uroczystości słowami: „Janie Pawle II – Ojcze Święty! Stefanie Kardynale Wyszyński – Prymasie Tysiąclecia! Stajemy tu dziś, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, by kultywować pamięć o Waszych Świątobliwościach, o wielkich osobowościach i wybitnych Polakach (…)”...


fot. Bronisław Goździewski

Dźwięki hymnu narodowego i podniesiona do góry flaga państwowa podkreśliły doniosły charakter uroczystości. Obchody „Dni..” na Lotnisku zostały otwarte. Uroczystość uświetniły kompanie honorowe wraz z Orkiestrą Wojskową, które zajęły miejsca przed obeliskami.

Ks. prałat dr Zygmunt Klimczuk, w słowie wstępnym powitał zaproszonych gości, nawiązał do postaw i twórczości obu bohaterow dnia. Uzasadnił także istotę obchodów ”Dnia pamięci…” w Kętrzynie. Głos zabrał również Burmistrz Miasta Kętrzyn.


fot. Bronisław Goździewski

W dalszej części uroczystości Stanisław Tołwiński, prezes AKJ odczytał nadesłane listy okolicznościowe, po czym złożono wieńce pod obeliskami Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Delegacja AKJ dodatkowo złożyła także kwiaty pod obeliskiem poświęconym pilotom poległych w katastrofie samolotu CASA (w r. 2008r.) oraz lotnikom, którzy zginęli wykonując zadania lotnicze.

Pierwszą część uroczystości zakończyły przegrupowania kompanii honorowych, Orkiestry Wojskowej oraz pocztów sztandarowych. Zgromadzeni udali się na celebrowaną już tradycyjnie w hangarze lotniczym Mszę Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Infułat Julian Żołnierkiewicz. Mszę świętą muzycznie uświetnił chór kętrzyńskich parafii św. Katarzyny i św. Jacka.


fot. Bronisław Goździewski

Tradycyjnie już na koniec uroczystości można była się posilić w kuchni polowej. W momencie wspólnego poczęstunku dostojnicy państwowi i samorządowi, duchowni, oficerowie i szeregowi żołnierze oraz licznie zgromadzona młodzież i okoliczni parafianie zasiadają do wspólnego posiłku, jest to bowiem wyrazem braterstwa zgodnego z naukami Prymasa Wyszyńskiego: przy „jednym stole” i przy „wspólnej strawie” …

Małgorzata Witkowska