Najbradziej oczekiwany lotniczy weekend w Polsce, czyli Air Show 2009 po polsku

Air Show Radom jest bez wątpienia największym wydarzeniem lotniczym w Polsce, które przyciąga ogromne rzesze widzów. Wszyscy sympatycy latania, samolotów, a także cała banża lotnicza czekają na tą niezwykłą imprezę odbywającą się obecnie cyklicznie co dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu. (fot. TS Iskra - G. Giemza)
Dla przypomnienia powróćmy na chwilkę do historii. Jak to wszystko się zaczęło? Otóż pierwsze Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show odbyły się w 1991 r. w Poznaniu na lotnisku Ławica. Kolejne? W 1995 roku w Dęblinie, w 1996 roku w Bydgoszczy i w 1998 roku, po raz kolejny w Dęblinie. W latach 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2007 pokazy lotnicze z cyklu AIR SHOW miały już miejsce na terenie wojskowego lotniska Radom - Sadków gromadząc setki tysięcy osób. O samego początku celem organizatorów była popularyzacja tematyki lotniczej i obronnej.


Mapa pokazów - copyright by ASR

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczne pokazy Air Show w Radomiu mają być najatrakcyjniejsze w dotychczasowej historii tej imprezy. Różnorodność atrakcji zapewni wszystkim znakomitą rozrywkę i bezpieczny wypoczynek.

W pokazach zadeklarowało swój udział 16 krajów :
Wielka Brytania, Finlandia, Francja, Białoruś, Czechy, Holandia, Grecja, Holandia, Belgia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry, Hiszpania i Serbia. Pojawią się samoloty wielozadaniowe F-18 Hornet, które będzie można powdziwiać zarówno na niebie, jak i na ziemi. Stany Zjednoczone zaprezentują ciężki samolot transportowy C-17, a także dwa samoloty szturmowe A-10. Pojawią się białoruskie Su-27, a także Su-24. Dla przybyłych fanów lotnictwa Siły Powietrzne zaprezentują dwa Migi-29 i dwa F-16, które stoczą ze sobą... walkę powietrzną.

Patrz Air Show-2009 na samoloty.pl...

Na Air Show oczywiście nie może zabraknąć grup akrobacyjnych. Tegoroczne pokazy uświetni aż 6 grup. Prócz takich sław jak Red Arrow, czy naszych polskich "Iskier" na radomskim niebie po raz pierwszy ujrzymy Midnight Hawks z Finlandii i Hardship Red Marchetti z Belgii.

Wszyscy zainteresowani najnowszymi osiągnięciami techniki i technologii lotniczej będą mogli zapoznać się z Wystawą Przemysłu Lotniczego. Nieodłącznym elementem pokazów mają być konferencje popularno-naukowe, spotkania weteranów lotnictwa oraz osób z kręgu polityki, biznesu i wojska.

Tegoroczne pokazy zbiegają się z 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Lotnictwa pokaże jedyny zachowany egzemplarz polskiego myśliwca - uczestnika kampanii wrześniowej - PZL P.11c (słynnej "jedenastki"). Pojawić się ma również De Havilland Tiger Moth, na którym szkolili się polscy piloci w Wielkiej Brytanii.

Nie sposób w kilku zdaniach streścić ilości atrakcji, które nas czekają na tegorocznym Air Show Radom. Na zakończenie pozostaje mi jedynie życzyć, by każdy osobiście mógł się przekonać o niezwykłości tej imprezy.

Magdalena Przybyłek