Festyn Lotniczy Mazury 2009 - podsumowanie

W niedzielę 2 sierpnia zakończył się jedenasty Festyn Lotniczy Mazury 2009. Imprezę tą niemal bez wątpienia można zaliczyć do udanych. Niepowtarzalna atmosfera jaka panowała jak i szeroka reklama spowodowały, iż pokazy odwiedzili wszyscy fani lotnictwa a także całe znudzone weekendowym lenistwem, rodziny. Była to świetna okazja do wypoczynku, poznania Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z powietrza, z wody i przez pryzmat akcentów historycznych.


Nie sposób w kilku słowach wymienić wszystkich gości, którzy swoją obecnością uświetnili tegoroczną imprezę. Dzięki tak zróżnicowanej gamie statków powietrznych nikt z odwiedzających pokazy tłumów, nie mógł narzekać na nudę. Program pikniku pękał w szwach od ilości atrakcji.

W Giżycku nad jeziorem Niegocin, odbyło się wodowanie amfibii Super Petrel, skok do wody wykonali skoczkowie spadochronowi. Na wodzie lądowała także motolotnia z zamontowanym pontonem.

fot. Jan Szachowicz
Na festynie w Wilamowie można było podziwiać Grupę Akrobacyjną „Żelazny”. Jej członkowie kręcili swoimi czerwonymi samolotami wyczynowymi typu Zlin m.in. figury w ugrupowaniu klucza, kombinację pętli i przewrotów oraz wykonywali spektakularne mijanki i zbiórki. W trakcie pokazu publiczność mogła podziwiać wielkie serce, narysowane na niebie przez Żelaznych i przebite strzałą przez prowadzącego Wojciecha Krupę. Jemu też widownia zawdzięczała wyjątkowy pokaz pilotażu indywidualnego. Ten solowy pokaz niewątpliwe wydobył pełnię możliwości samolotu Extra 330. Na niebie pojawiły się również Skybolt 300, Stearman, Jak-18, Dromader, Skytruck czy Curtis Yenny które również wykonywały popisy nad lotniskiem.

 
fot. Jan Szachowicz
Dla osób bardziej zainteresowanych weekendowym relaksem niż pokazami lotniczymi, organizatorzy przygotowali liczne atrakcje naziemne. Odbywały się warsztaty modelarskie, fotograficzne, wystawy pojazdów militarnych, koncert wojskowej orkiestry, była okazja do spotkania z lotnikami a także pilotem kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim. Wszystkich chętnych, którzy pragną poczuć klimat tego, co działo się na festynie, zapraszamy do zapoznania się z relacją audio.

Z tegorocznego pikniku można być zadowolonym, impreza ta zapewniła mnóstwo emocji i świetnej lotniczej zabawy.


MP