Festyn Lotniczy Mazury 2009

Na kętrzyńskim lotnisku czeka nas moc fantastycznych lotniczych przeżyć. Festyn Lotniczy Mazury 2009 w tym roku odbywa się w dwóch miejscach, w Giżycku i Kętrzynie. W czasie imprezy będzie można podziwiać nie tylko samoloty, ale także loty akrobacyjne, porozmawiać o lataniu. Festyn, który w tym roku odbywa się po raz jedenasty, to jedna z największych imprez lotniczych w Polsce.
Wszystkich tych, którzy nie będą mogli przybyć na mazurski festyn wraz z organizatorami zapraszamy na TRANSMISJĘ ON-LINE ...

 

Giżycko i Kętrzyn juz 1 i 2 sierpnia połączy tunel powietrzny nad Mazurami. Odwiedzający giżyckie lotnisko w czasie Festynu na pewno docenią malowniczość pokazów lotniczych odbywających się nad jeziorem Niegocin. Bliskość jeziora pozwoli zaś podziwiać samoloty lądujące na wodzie. Serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich zaprasza.


 
A zaproszenie skierowane jest do wszystkich kochających latanie. Wśród nich szczególnie dla właścicieli, operatorów i załóg samolotów na Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa. To dla nich już kolejna okazja do spędzenia wspólnego atrakcyjnego weekendu na malowniczych Mazurach.

Jak zwykle w programie Zlotu jego główny organizator, Stanisław Tołwiński, zaplanował mnóstwo ciekawych akcentów teoretycznopoznawczych zarówno w Kętrzynie, Giżycku i Węgorzewie, jak i w czasie regat żeglarskie lotniczych załóg, rajdzie samochodami oraz kilkugodzinną żeglugą statkiem po Wielkich Jeziorach Mazurskich (na trasie Giżycko-Węgorzewo-Giżycko).

Entuzjaści pokazów lotniczych będą mogli podziwiać kunszt wielu akrobatów podczas trwającego Festynu Lotniczego Mazury 2009, wśród gwiazd pojawi się m.in. grupa akrobacyjna „Żelazny” z Wojciechem Krupą na czele. W czasie dwóch dni pokazów swoje umiejętności zaprezentuje wiele znakomitości światowego lotnictwa, oprócz „Żelaznych” oraz legendarnego Jurgisa Kairysa, Mistrza Świata, znanego z niezwykle dynamicznych pokazów swoj kunszt pilotażu zaprezentuje też wielokrotny Mistrz Świata Jerzy Makula za sterami szybowca MDM-1 Fox, zaprzyjaźnieni od lat z Mazurami Mistrzowie Polski w akrobacji na Extrze 300 czy Super Skybolt 300 pilotowany przez Marka Szufę, który wykona też pokaz akrobacji modelami klasy gigant swojego autorstwa. Zobaczymy też w duecie pokaz akrobacji na samolotach Curtis Jenny. W powietrzu będzie można zobaczyć plejadę statków powietrznych, w tym unikatowe maszyny historyczne, repliki, samoloty transportowe, awionetki i dzieła najnowszej myśli technicznej. Żądnych wiedzy i ciekawostek lotniczych Aeroklub Krainy Jezior zaprasza na zwiedzanie wystawy statycznej na lotnisku Wilamowo. Pokazy lotnicze nie mogą się odbyć bez malowniczych skoków spadochronowych, a także występów lotniarzy i paralotniarzy. W dotychczasowej historii Festynu nie zabrakło okazji do osobistych kontaktów widzów z pilotami, którzy wcześniej wykonywali swój program akrobacji. I tym razem przed gośćmi pokazów otworzy się możliwość zamienienia kilku słów z mistrzami przestworzy, również tymi legendarnymi, jak Mirosław Hermaszewski, który jako pierwszy Polak odbył podróż kosmiczną.

- Intencją naszą jest stworzyć świetną okazję do wypoczynku, poznania Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z lotu, z wody i przez pryzmat akcentów historycznych (zamki, Wilczy Szaniec itp.) a przede wszystkim zadbać o serdeczną – przyjacielską atmosferę dla wszystkich uczestników Zlotu i Festynu – zaznacza Stanisław Tołwiński. Ma to być atrakcyjny weekend, pełen różnych akcentów relaksacyjno-poznawczych.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów prócz pokazów akrobacji samolotowych, czekają pokazy skoków spadochronowych, czy wystawa sprzętu lotniczego.

Wszystkich tych, którzy nie będą mogli przybyć na mazurski festyn wraz z organizatorami zapraszamy na TRANSMISJĘ ON-LINE ...

Uwaga, info dla pilotów ...

Organizatorzy proszą o zgłoszenia samolotów. Wzór (karta) zgłoszenia na Zlot i Festyn znajduje się na stronie www.festynlotniczy.pl/zgloszenie/zgloszenia.htm

Według wstępnych zapowiedzi na Zlocie i Festynie przewidziano liczny udział załóg z kraju i zagranicy, około 100 samolotów.

JW

***************************************************************************


Atrakcje Festynu Lotniczego Mazury 2009

POKAZY LOTNICZE

Grupa AZL Żelazny

Extra 300

Iskierka

Extra 300

Skytruck

Skoki spadochronowe


ATRAKCJE LOTNICZE

Loty widokowe samolotem PZL-104 "Wilga"

Loty widokowe samolotem AN-2

Skoki spadochronowe w tandemie

Badania lotniczo-lekarskie


WYSTAWA STATYCZNA

Mi-8

MIG-2


ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE

Warsztaty modelarskie

Warsztaty fotograficzne

Namiot PAŻP - "Zawód kontrolera ruchu lotniczego"

Spotkanie z pilotem kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim

Zlot samochodów UAZ, GAZ i innych radzieckich pojazdów militarnych


PROGRAM FESTYNU


Lotnisko Kętrzyn - Wilamowo


1 sierpnia 2009 (sobota) - I dzień Festynu otwarty dla publiczności


08.00 - 11.00
przylot załóg na Festyn Lotniczy Mazury 2009


11.00 - 20.00

* wystawa statyczna sprzętu lotniczego

* prezentacja publiczna samolotów biorących udział w Festynie

* atrakcje "Military Park"

* loty nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich

* prezentacje multimedialne zdjęć lotniczych, spotkania z lotnikami, gawędy lotnicze


11.00 - 18.00

* Kids Air Club - warsztaty modelarskie, plastyczne i zabawy dla dzieci

* badania lotniczo-lekarskie


11.00 - 12.00

* I blok pokazów lotniczych


13.00 - 14.30

* uroczyste otwarcie Festynu "Mazury 2009"


14.30 - 16.00

* II blok pokazów lotniczych


18.00 - 19.00

* III blok pokazów lotniczych


19.00 - 20.00

* program integracyjny w Tawernie Awiatorów


20.00

* zakończenie lotów promocyjno-propagandowych


22.00


* kurs autobusu na pokaz sztucznych ogni w Giżycku


2 sierpnia 2009 (niedziela) - II dzień Festynu otwarty dla publiczności


09.00 - 18.00


* ciąg dalszy Festynu, loty widokowe, prezentacja statyczna sprzętu

* atrakcje "Military Park"


10.00 - 11.00

* I blok pokazów lotniczych


12.00 - 13.00

* II blok pokazów lotniczych


13.30

* kurs "airbusu" na uroczyste zakończenie Zlotu - Festynu Lotniczego Mazury 2009 - Giżycko


15.30 - 18.00

* odloty samolotów uczestniczących w Zlocie i Festynie - pożegnalna parada nad lotniskiem i Mazurami


20.00

* zakończenie lotów promocyjno-propagandowych