Pilotowaliśmy Boeinga... i udało nam się wylądować

Jedynie nielicznym udało się zasiąść 14 lipca za sterami Boeinga 787 Dreamliner... Oczywiście nie prawdziwego... Tego dnia w siedzibie PLL LOT w Warszawie stanął symulator dostarczony przez firmę Boeing. Jako pierwsi za sterami usiedli przedstawiciele branżowych portali internetowych, wśród nich także przedstawiciele samolotów.pl. Potem tą okazję mieli także przedstawiciele prasy, radia i TV. Po godzinie 16.00 za sterami B787 usiedli także zwycięzcy naszego konkursu, panowie Michał Ołowski i Michał Staszewski...
W czasie spotkania goście mieli okazję rozmowy z Henryką Bochniarz, wiceprezesem Boeing International na Europę Środkową i Wschodnią, oraz Sebastianem Mikoszem, Prezesem linii lotniczych LOT. Można było także zadać pytania przedstawicielom Boeing’a oraz pilotom rodzimych PLL LOT.


Za sterami symulatora usiedli także zawodowi piloci LOT - fot. Jacek Grześkowiak

Pytaniem, które cieszyło się szczególnym zainteresowaniem przybyłych było to, kiedy pierwszy samolot Boeing 787znajdzie się we flocie LOTu. - Z pewnością nastąpi to pod koniec 2010 roku – odpowiadal cierpliwie Prezes LOT-u. jak podkreslił LOT będą pierwszym europejskim odbiorcą samolotu B787 Dreamliner, nazywanego także samolotem przyszłości. Zresztą nie bez przyczyny. Ten samolot "wszystko robi sam".
Takie właśnie opinie można było usłyszeć od pilotów LOTu, którzy wraz z nami mieli okazję pobawić się symulatorem.

{youtube}He9L7_H7b2E{/youtube}
Lot symulatorem

Symulator do Warszawy przysłała na jeden dzień firma Boeing. To bardzo zaawansowany symulator Boeinga 787 Dreamliner. Jest dokładną repliką glaskokpitu samolotu Boeing 787 Dreamliner z pełnymi właściwościami symulacyjnymi. Piloci LOTu, którzy zasiedli za sterami symulatora mówili, iż jest to ciekawa zabawka, jednak sam lot maszyna tego typu wygląda nieco inaczej. Sam wygląd kokpitu jednak był dokładnym odwzorowaniem prawdziwej maszyny. To pełna automatyka. Pilot praktycznie tylko startuje i ląduje.


No to lądujemy.... - fot. JWalczak

Możliwość pilotowania Boeingiem miał każdy uczestnik spotkania. Wylądować bezpiecznie zarówno w warunkach pełnej widoczności, jak i lotu nocnego, udało się nie tylko nam, ale także naszym zwycięzcom.

{youtube}QlmPn_GKrVQ{/youtube}

A wracając do Boeinga 787, należy dodać iż LOT już rozpocząl przygotowania do odbioru maszyny. To m.in. budowa nowego hangaru dla Dreamlinera, ale także przeszkolenie mechaników i pilotów (przeszkolenie pilota latającego Boeingiem 767 na samolot B787 Dreamliner trwa 8 dni). - Dla LOTu to absolutna rewolucja technologiczna i komfort latania - jak powiedziała Henryka Bochniarz.Przedstawiciel Boeinga tłumaczył "pilotom" zasadę działania Boeinga - fot. Jacek Grześkowiak

PLL LOT podpisały umowę na zakup do 14 samolotów Boeinga 787 Dreamliner. LOT zostanie pierwszym regularnym europejskim przewoźnikiem posiadającym w swojej flocie najnowszy i najbardziej zaawansowany technologicznie samolot pasażerski.

Joanna Walczak